Vimperk nově nabízí komentované prohlídky městem

Magazín
vimperk-namesti-svobody

Komentované prohlídky městem zavádí vimperská cestovní agentura Rubín ve spolupráci s Turistickým informačním střediskem ve Vimperku. Oznámil to mluvčí města Pavel Pechoušek.

Prohlídky míří na čtyři okruhy, které se dají upravit podle náročnosti i podle jazyka, jakým turisté mluví. Start je vždy před Infocentrem na náměstí Svobody. V nabídce je malý okruh (cca 1-1,5 hodiny), střední okruh (cca 2,5 hodiny), velký okruh (cca 4-5 hodin), nakonec okruh s prohlídkou zámku (cca 3-5 hodin). Součástí všech okruhů je možnost navštívit muzeum Zlaté stezky.

„Základní okruh mapuje nejdůležitější památky historického centra města, především náměstí a přilehlé ulice, přičemž umožňuje turistům nahlédnout do vývoje města od jeho samotného počátku do 20. století,“ vysvětluje Roman Hajník, jeden z autorů nápadu. Společně s ním se přes prázdniny stanou průvodci Vimperkem další dva učitelé: Jana Krišková a Dana Kubíčková.

„Delší okruhy (i když ne všechny trasy začínají a končí na stejném místě) opravdu seznamují turisty s tím nejzajímavějším, čím se město může pyšnit. Počítáme např. i s křížovou cestou nebo s Kláštereckým viaduktem. Každá z památek dýchá svou vlastní historií, svým vlastním životem, který může nezasvěcenému návštěvníku města zůstat utajen. To by byla velká škoda, protože Vimperk má opravdu co nabídnout,“ doplňuje Roman Hajník.

Ceny na malém okruhu začínají na 50 a končí na 80 korunách za osobu. Větší okruhy stojí více. Ceny jsou odvislé od počtu lidí, kteří se prohlídky zúčastní. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Zájemce o prohlídku budou evidovat zaměstnanci Turistického informačního střediska.

„Minimální počet turistů nutný k vyražení na trasu prohlídky je deset. Až na jednu výjimku se budeme držet modelu úterý, čtvrtek, sobota. To jsou dny, na které je možno se na prohlídku objednat,“ doplňuje Hajník.

S projektem je spokojeno i vedení města Vimperk. „Jedná se o ukázkovou spolupráci státní instituce a soukromého subjektu, která prospěje zvídavým turistům,“ uvádí Jiří Cais, místostarosta Vimperka.

Organizátoři prohlídek mají navíc do budoucna zajímavé plány. „Do budoucna chceme investovat do koupě tabletů, na kterých bychom mohli prezentovat historické fotografie Vimperka a srovnávat je se současností přímo na místě. Přemýšlíme o variantě prohlídky určené čistě pro obyvatele města a o různých tematických prohlídkách,“ uvádí Roman Hajník, který je autorem populárních publikací o historii Vimperka.

Zajímavosti