V Muzeu Mladoboleslavska krátce vystavují jedinečný poklad z Podlázek

Magazín
mince

Jeden z nejvzácnějších archeologických nálezů poslední doby, poklad denárů, stříbrných šperků, mincovních závaží a dalších artefaktů, je až do neděle 22. 6. k vidění v Muzeu Mladoboleslavska na hradě v Mladé Boleslavi. Oznámil to Středočeský kraj.

Tzv. poklad z Podlázek, objevený v lese nedaleko Mladé Boleslavi, se řadí mezi deset českých mincovních pokladů, na nichž je založena chronologie mincovnictví 10. století a složením se řadí k naprostým evropským unikátům.

„Chtěl bych ocenit především poctivého nálezce, který poklad našel a oznámil archeologům. Zachránil tím pro Česko historický artefakt obrovského významu a hodnoty. Bohužel, není to zdaleka pravidlem,“ konstatoval náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Karel Horčička.

Nález z Podlázek je nesmírně cenný především pro svou skladbu. Kromě stříbrných denárů totiž jako první poklad nalezený jižně od Pobaltí obsahuje i mincovní závaží, a to dokonce hned dvě sady ze tří kovů – olova a železa plátovaného měděným plechem, což je naprosto unikátní sada nejen na našem území, ale i v celoevropském měřítku. Původ závaží je nesporně ze severu Evropy, Pobaltí či Skandinávie, a dokládá, že okolo Mladé Boleslavi vedla rušná obchodní stezka ze severu na jih.

Součástí pokladu jsou i stříbrné šperky a jejich fragmenty, část stříbrného prutu a další artefakty, které v té době sloužily jako platidla či pomůcky při obchodování.

Zajímavosti