Bangkok, Thajsko – zajímavosti, památky, co vidět, dovolená
Bangkok je kosmopolitní metropole a hlavní město Thajska. Nachází se na východě země a je domovem více než 8 milionů obyvatel, což z...
Číst víceTokio nabízí nejen to nejlepší sushi, nýbrž také spousty jiné zábavy. V Tokiu se nachází zábavní park DisneySea, který je jediný svého druhu, nebo nejvíce neonových nápisů na světě. Další Tokio zajímavostí je, že se město pyšní největším počtem restaurací s Michelinskou hvězdou. Jaké další Tokio památky může toto moderní a jedno z nejrušnějších měst na světě nabídnout turistům?
SHRNUTÍ ČLÁNKU
Mezi Tokio zajímavosti patří zápasy sumo, nejrušnější křižovatka na světě Shibuya, nebo Disney Park.
Mezi Tokio památky lze řadit starobylý buddhistický chrám Sensō-ji, císařský palác Imperial Palace, nebo 333 metrů vysokáTokijská věž.
Tokio má rozlohu přibližně 2 188 kilometrů čtverečních.
Kolik obyvatel má Tokio? Počet obyvatel Tokia čítá bezmála 14 milionů.
V Tokiu se lze přepravovat autobusy, vlaky i metrem.
Japonské hlavní město patří mezi jedno z nejbezpečnějších měst na světě a míra kriminality je velmi nízká.
Nejlepší čas na návštěvu Tokia je jaro, kdy je možné zahlédnout květy třešní sakura. Ty jsou neoficiálně národní květinou.
Japonsko rovná se sushi. Tato asociace napadne snad většinu turistů, když se řekne Japonsko. Nicméně Japonsko a zejména Tokio nabízí mnohem více gastronomických zážitků, leč také i těch ostatních. Kromě dětí, které si oblíbí především místní Disneyho park, si hlavní město Tokio užijí o dospělí, třeba podívanou na zápasy sumo.
Ovšem ještě před tím, než člověk vyrazí do Tokia, měl by si včas ověřit platnost svého cestovního pasu. Výměna starého pasu za nový totiž standardně trvá 30 dní.
Tokio, pulzující metropole plná kontrastů a kultury, přivítá návštěvníky různorodým ubytováním. Zde jsou některé hotely, které nabízejí pohodlné základny pro objevování této fascinující destinace:
Vessel Inn Asakusa Tsukuba Express
Tokio přináší různorodé možnosti ubytování, které uspokojí potřeby každého cestovatele a přispěje k nezapomenutelnému pobytu v této japonské metropoli.
Pro trochu netradičnější zážitek je možné navštívit zápasy sumo, například na jednom z turnajů, které se konají každý rok v Rjógoku Kokugikan. Rjógoku Sumo Hall sportovní aréna se nachází ve čtvrti Jokoami ve městě Sumida a vejde se do ní až tisíce fanoušků.
Přestože další Tokio zajímavost může být hodně netradiční, v Tokiu je to „ověřená klasika.“ Jedná se o přechod pro chodce Shibuya. Známý je především pro svou ohromnou vytíženost. Jedná se totiž o nejrušnější křižovatku na světě. Pokud budou chtít turisté zažít tuto „tlačenici“ z bezpečné vzdálenosti, doporučuje se navštívit věž Shubuya Scramble Square.
TIP: V Asii za návštěvu také rozhodně stojí město Singapur ležící na stejnojmenném ostrově. Kromě památek a zajímavostí může nabídnout také odpočinek na přilehlém ostrově Sentosa.
Milovníci kávy a netradičních zážitků ocení spoustu tematických kaváren, které se ve městě nacházejí. Kromě Upíří kavárny je možné navštívit také kavárnu inspirovanou příběhem Alenky v říši divů, Pokémonů nebo kočičí kavárny.
Za návštěvu pro milovníky historie stojí starobylý buddhistický chrám Sensō-ji. Nejstarší a nejznámější buddhistický chrám v Tokiu, známý svými červenými bránami a rušným Nakamise-dori, nákupní ulicí plnou stánků s tradičními japonskými suvenýry.
Další Tokio památkou je Imperial Palace. Oficiální rezidence japonského císaře. Ačkoliv většina paláce je uzavřena pro veřejnost, lze si prohlédnout vnější zahrady a část palácového komplexu.
Asakusa: Historická čtvrť s tradičními uličkami, stánky s občerstvením a kabukiem. Asakusa je skvělým místem pro zažít autentickou japonskou atmosféru.
Meiji Jingu: Shintoistický chrám zasvěcený císaři Meiji a císařovně Shoken. Chrám je obklopen rozsáhlým lesem a je oblíbeným místem pro svatby a pikniky.
Moderní památky v Tokiu pak jsou:
To je jen malý výběr z mnoha dalších památek, které Tokio nabízí.
Japonsko má rozlohu zhruba 380 tisíc metrů čtverečních, Tokio rozloha má pak něco málo přes dva tisíce metrů čtverečních. Samotné Japonsko je obklopeno Japonským a Východočínským mořem a Tichým oceánem.
Tokio má rozlohu přibližně 2 188 kilometrů čtverečních. To je o něco větší než rozloha New York City.
Počet obyvatel v Japonsku se pohybuje okolo necelých 126 milionů. Kolik obyvatel má Tokio?
Počet obyvatel Tokia tak čítá bezmála 14 milionů. Nicméně pokud jsou k Tokiu připočteni i obyvatelé předměstí, počet se tak zvýší skoro na 40 milionů obyvatel. Jedná se tak o nejlidnatější metropoli na světě a jedno z měst, které má největší hustotu osídlení na planetě.
Tokio je jedním z nejlidnatějších měst na světě. Přesný počet, kolik obyvatel má Tokio, se neustále mění, ovšem obecně se pohybuje v řádu několika desítek milionů.
Proč se počet obyvatel neustále mění? Díky rozdílech v porodnosti a úmrtnosti a kvůli migraci. Do Tokia se neustále stěhují lidé za prací nebo studiem, zatímco jiní odcházejí.
Tokijský čas je o sedm hodin napřed než středoevropský. To znamená, že během cest je potřeba počítat s nemalým časovým posunem v Tokiu.
Kolik hodin je v Tokiu, když v Praze je například 7 hodin ráno? Díky zmíněnému japonskému časovému posunu tak budou dvě hodin odpoledne. První dny návštěvy města je tak vhodné počítat s časem na odpočinek, jelikož jet lag se turistům pravděpodobně nevyhne.
Přestože Japonsko a také samotné hlavní město Tokio je hojně navštěvováno turisty z celého světa, vliv globalizace a především znalost anglického jazyka nepůsobí na obyvatele tak moc, jako v jiným státech. Je proto vhodné se naučit například nejzákladnější japonské fráze, nebo mít k dispozici alespoň kvalitní online slovník.
Japonsko je proslulé svou jedinečnou a bohatou kulturou, která se vyvíjela po tisíce let. Tato kultura je úzce spjata s přírodou, tradicemi a silným smyslem pro komunitu.
Přestože si Japonci cení svých tradic, jejich kultura je velmi dynamická a neustále se vyvíjí. Japonsko je světovým lídrem v oblasti technologií, anime, manga a videoher. Tato moderní kultura se mísí s tradičními prvky a vytváří jedinečný mix.
Komunita: Smysl pro komunitu je hluboce zakořeněn v japonské kultuře. Lidé se často starají o své sousedy a spolupracují na společných projektech.
TIP: Pokud se chce člověk pokochat moderní architekturou blíž, nizozemský Rotterdam je ideálním místem. Nachází se zde spousta budov moderní architektury, například Cube house, či moderní hlavní nádraží.
Původní název japonského hlavního města bylo Edo. Předtím, než se stalo jednou z nejmodernějších metropolí světa, bylo Tokio malou rybářskou vesnicí, která byla založena na začátku 17. století.
Teprve v polovině 19. století se město přejmenovalo na dnešní Tokio, což ve volném překladu znamená východní hlavní město.
Přestože se název japonského hlavního města dá přeložit, v češtině i v jiných jazycích se používá nepřeložená verze. Český jazyk však nabízí otázku, zda je gramaticky správná verze Tokyo, nebo Tokio.
V českém prostředí je správná verze Tokio, stejně jako například v Německu, Polsku nebo na Slovensku. Verze Tokyo je daná anglickou transkripcí, která se v některých případech používá také mezinárodně. Například během Olympijských her tak bylo možné zahlédnout na televizních obrazovkách obě verze.
Po hlavním městě je možné se pohybovat pěšky a také autobusem nebo vlakem. Nejen díky svým přesným příjezdům tak nemusí být překvapením, že nejvíce využívané a nejvíce oblíbené jsou vlaky.
Kvůli tomu, že samotné město je opravdu velké, je vlakový systém rozdělen na společnost Tokijské metro a Toei Subway. Přesto však může být orientace v těchto systémech a samotná mapa metra poněkud zmatená a nepřehledná.
Nicméně pro všechny turisty je k dispozici aplikace „Tokijské metro – navigace pro turisty„, která usnadní nejen samotnou orientaci, lze díky ní lehce nelézt tu nejlepší cestu, jak se dostat z jednoho místa na druhé.
Při cestě vlakem je možné narazit na nejrušnější vlakové nádraží na světě a to nádraží Šindžuku. Každý den zde projde odhadem tři a půl milionu cestujících.
Mezi Tokio zajímavosti (a možná malým varováním) pro většinu turistů patří, že v Tokiu existují lidé, kteří tlačí ostatní cestující dovnitř vlaků. Jedná se tak pravděpodobně o jediné město na světě, kde existuje tato pracovní pozice. V japonštině mají tito lidé název „oshiya“ (v anglickém překladu „pushers“ neboli ve volném českém překladu „ti, co tlačí ostatní“).
Autobusové linky jsou sice k dispozici, přesto nebývají často využívané. Nicméně jako alternativa pro pohyb po městě a jeho předměstích je skvělá.
V případě, že turisté neholdují městské hromadné dopravě, je možné využít taxíky. Kromě služeb, které jsou známé a využívané také v ČR, jako například Uber, je možné využít další taxislužby, konkrétně Tokyo Car Service nebo Blacklane.
Tokijská metropole nabízí mnoho výborných restaurací. Jednou ze specialit, na kterou mohou turisté narazit, je ramen. Jedno z nejlepších míst, kam si na něj zajít je Kikanbo.
V případě, že větší zájem je o sushi, jedna z vyhlášených restaurací, která má dokonce michelinskou hvězdu, je Sushi Kanesaka v Ginze. Zde je vhodné předem udělat rezervaci.
Disneyland není pouze v Paříži nebo v Americe. Nejen pro dětské návštěvníky nabízí Tokio dokonce vlastní Disneyland. Tamní park byl dokonce prvním Disney parkem, který byl postavený mimo Spojené státy. Otevřen byl už v roce 1983 a svého času byl také největším Disney zábavním parkem. Dnes má Tokijský Disneyland celkem dva parky s tím, že druhý DisneySea je jediný svého druhu na světě.
Japonské hlavní město patří mezi jedno z nejbezpečnějších měst na světě a míra kriminality je tak velmi nízká. V případě, že například během dlouhé cesty vlakem cestující usne, nemusí se vůbec obávat o své osobní věci.
V případě ztráty osobních dokladů nebo peněženky, je velmi pravděpodobné, že bude odevzdaná například v nejbližší samoobsluze, kde se budou snažit majitele kontaktovat, aby mu osobní věc vrátili. Je také dost možné, že zůstane na místě, kde byla upuštěna.
Nejlepší čas na návštěvu Tokia je jaro, kdy je možné zahlédnout květy třešní, neboli sakur. Ty jsou totiž neoficiálně národní květinou a je možné je zahlédnout v nejedné městské zahradě. Zajímavostí je, že květy neslouží pouze jako okrasa. Využívají se například do čajů nebo sladkostí.
V létě je teplota v Tokiu poměrně vysoká, nicméně před horkem se turisté pohodlně schovají právě ve zmíněných městských parcích nebo také v budovách, které jsou velmi často klimatizované.
V případě, že nevyjde jarní termín, je Tokio krásné také na podzim, kdy může padající listí v kontrastu s moderním městem vytvářet krásné fotografie.
V zimě může být pocitová teplota v Tokio o něco nižší, jelikož město leží na vodě. Toto období je tak vhodné v případě, že si turisté naplánují většinu aktivit uvnitř budov.
Publikováno: 25. 8. 2024
© 2025 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz