Kde se ubytovat na Šumavě – TOP hotely a kempy
Šumava, jedno z nejkrásnějších pohoří v České republice, nabízí ideální podmínky pro milovníky přírody, turistiky i odpočinku....
Číst víceVelká vídeňská snídaně, koláče se zmrzlinou, savojskými piškoty, čokoládou i pečenými kaštany, snídaně v dámském appartementu nebo svatební banket, to vše nově doplňuje a obohacuje první prohlídkový okruh zámku v Náměšti nad Oslavou. Uvedl to Národní památkový ústav ve své zprávě.
Aranžmá Stolování na zámku představuje prostřený stůl na šlechtickém sídle v 19. a 20. století v mnoha jeho variacích, určených roční i denní dobou, módou i aktuální rodinnou situací šlechtických majitelů. Její vytvoření a věrohodné napodobení pokrmů v trvanlivém provedení vyžadovalo od autorek značnou dávku kreativity i manuální zručnosti.
Aranžmá v pokojích náměšťského zámku dokládá, že šlechtě byla vlastní po léta pěstěná vysoká kultura a ušlechtilý mrav, které se projevovaly jako součást souboru dědičných ctností i při jídle a stolování. Do detailů vypracovaná aranžmá působí, jako by se obyvatelé zámku – a natěšení strávníci – pouze na chvíli vzdálili od stolů, aby průvodci mohli návštěvníky zámku seznámit nejen s dobovými potravinami a surovinami, ale i s postupy jejich úpravy ve vybrané pokrmy, používaným nádobím a náčiním a způsoby servírování.
Úplně všechny exponáty – od stolů po nejmenší lžičku – jsou autentické, pocházejí z původního vybavení zámku v Náměšti nad Oslavou a dosud nikdy nebyly podobným způsobem vystaveny.
Jako první mohou návštěvníci zhodnotit velkou vídeňskou snídani. Společně s francouzskou představovala v polovině 19. století standardní typ velké, úplné snídaně, zvané kontinentální. Obsahovala vejce vařené naměkko, císařskou žemli s máslem a zavařeninou a pravou zrnkovou kávu s mlékem či smetanou. Nejednalo se tedy o žádné opulentní přejídání.
Vrcholem instalace je svatební banket. Slavnostní svatební hostina byla prostřena pouze pro členy obou právě svázaných rodin, servírovala se na stříbře a řídila se závaznými pravidly. Iniciačním pokrmem a zároveň tzv. jídlem na podívanou bývala na svatebních tabulích paštika, velmi často z labutího masa – labuť symbolizovala ideální obraz nevěsty, krásu, půvab, čistotu těla i duše, panenství. Paštika tvořila tělo labutě, do nějž byl původně zapíchnut krk, křídla a ocas.
Publikováno: 29. 7. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz