Kde se ubytovat na Šumavě – TOP hotely a kempy
Šumava, jedno z nejkrásnějších pohoří v České republice, nabízí ideální podmínky pro milovníky přírody, turistiky i odpočinku....
Číst víceKousek naší republiky na Náchodsku s poněkud krkolomným názvem Adršpašsko-Teplické skály – to je jiný svět. Toto místo zůstává vděčným turistickým cílem již dlouhou řadu desetiletí. A zatímco turisté přicházejí a odcházejí, skály stojí a stojí a pokaždé znovu uhranou svojí krásou.
Může za ni eroze původní souvislé pískovcové tabule, původně dna křídového moře. Když jeho vody asi před 75 mil. let ustoupily, začal pískovec zvětrávat a tak vznikla soustava kamenných věží, kaňonů, údolí a dalších pozoruhodných útvarů.
Tato lokalita byla pro svoji mimořádnost vyhlášena národní přírodní rezervací již v roce 1933 a rozkládá se přibližně v trojúhelníku vymezeném obcemi Adršpach (se zříceninou stejnojmenného hradu), Teplice nad Metují a vrcholem Čáp na rozloze 1 771 ha. Zajímavý název Adršpach vznikl zkomolením původního jména Ebersbach čili Ebrův potok.
TIP: V případě návštěvy hor a skal v zahraničí, jsou hojně doporučovány hory na Krymu, kde vrcholek Aj-Petri disponuje i lanovkou a je tak skvělou volbou i pro ty, co se necítí na výšlap vysoko do hor. Mezi horami se nachází také ukrajinská víska Koločava, legendární místo vyhlášené díky nebojácnému Nikola Šuhajovi.
Vzhledem k obrovskému počtu zájemců o návštěvu skalních měst byl vstup do Adršpašských i Teplických skal zpoplatněn, je možné s sebou vzít psa, ale kolo musí zůstat před branou.
Návštěvníci tak nevstupují do žádné divoké přírody, ale bezpečně se pohybují po upravených cestách, byť je to pohyb někdy trochu namáhavý. Jinými slovy, o schodech se vám bude zdát ještě asi tak dva dni.
Oficiální prohlídková trasa je navržena tak, aby z ní bylo možné obdivovat bezpočet úchvatných scenérií s neméně působivými názvy jako Milenci, Starosta a Starostová, Prst, Strážce skal či Cukrová homole podle tradice „podpíraná“ klacíky, aby nespadla.
Dalších zajímavých pohledů se dočká ten, kdo využije možnost fakultativních odboček, například na vyhlídku na hrad Střmen a na další místa. Informační tabule přitom upozorňují na různé přírodní zajímavosti, například na Stříbrný pramen vyvěrající v hluboké Vlčí rokli, která od sebe odděluje obě skalní města.
I v létě se můžete podívat na sníh v hlubokém kaňonu příznačně nazvaném Sibiř. Podobně se odborníci domnívají, že pod Teplickou jeskyní se může skrývat permafrost, věčně zmrzlá půda, známá jinak z mnohem severnějších oblastí.
Zatímco neživou přírodu a případně rostlinstvo si lze prohlížet donekončena, vzácné druhy živočichů, kteří zde žijí, jako např. datel černý, ledňáček, tetřívek, hraboš mokřadní anebo mlok skvrnitý, se před turistickým ruchem spíše klidí do ústraní.
Vděčnou atrakcí Adršpašských skal, kterou ocení především děti, je projížďka se zábavnými prvky po Horním jezírku na pramici. Jezírko bylo vytvořeno uměle a na zimu se vypouští.
Pokud si na poznávání zdejšího kraje vyhradíte více času, určitě se vyplatí navštívit Broumovské skály s opět úchvatnou vyhlídkou u Mariánské kaple, která byla postavena roku 1733 K. I. Dienzenhoferem.
Dvě menší skalní města, Horní labyrint a Dolní labyrint s Kočičími skálami na vás čeká na mystické hoře Ostaš. I když i tady bývá poměrně rušno, s davy přímo v „Ádru“ se to rozhodně srovnávat nedá. Na pobělohorské exulanty tam můžete zavzpomínat v dobře přístupné jeskyni zvané Sluj českých bratří.
Z dalších zajímavostí zdejšího kraje lze rozhodně doporučit návštěvu Broumovského kláštera, který se kromě kopie tzv. Turínského plátna může pochlubit i mumiemi uloženými v katakombách, anebo Babiččina údolí v Ratibořicích.
Ze vzdálenějších cílů bývá pro děti atraktivní návštěva safari ve Dvoře Králové, naopak trochu se asi budou nudit při prohlídce Kuksu.
Náročnost výletu na Náchodsko můžete po finanční stránce kompenzovat krátkým výjezdem za hranice a nákupem na tržišti nedaleko lázeňského městečka Kudowa Zdroj, jehož poklidnou atmosféru ocení každá narušená nervová soustava.
Publikováno: 25. 1. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz