Termály Polsko u českých hranic – nejbližší termální lázně
Termální lázně v Polsku se v posledních letech těší rostoucí oblibě mezi polskými návštěvníky i mezi turisty z České republiky....
Číst víceProvence, neboli také Provence-Alpy-Azurové pobřeží, francouzsky Provence-Alpes-Côte d’Azur, je jedním z nejzajímavějších francouzských regionů, kam jezdí ročně nespočet turistů. Provence je kombinací nádherné krajiny, která je provoněná levandulí, nad kterými se obvykle tyčí vrcholky zasněžených Alp. Pro turisty je velmi oblíbená a hojně navštěvovaná francouzská Riviéra.
Co vše lze v Provence navštívit? Co nabízí provensálská kuchyně a jaká jsou nejzajímavější místa v Provence? Co vše nabízí milované Azurové pobřeží?
Klíčové informace článku
Provence je známá nádhernou krajinou, levandulovými poli a zasněženými vrcholky Alp.
Francouzská Riviéra (Côte d’Azur) je jednou z nejoblíbenějších částí Provence, s městy jako Nice, Marseille, Cannes a Saint-Tropez.
Provence je také nejstarší vinařskou oblastí ve Francii, proslulá svými růžovými víny.
Provence má více slunečných dnů než jakákoliv jiná oblast Francie, což z ní činí oblíbenou destinaci od března do října.
Provence byla inspirací pro slavné umělce jako Picasso, Van Gogh a Monet.
Pravá Provence je jasná již od pohledu, kdy jsou středobodem nedotčené středověké vesnice, které jsou zasazené do alpských štítů, olivových hájů a především levandulových polí.
Kdy navštívit Provence? Samotná Provence má mnohem více slunce než jakákoliv jiná část Francie, tudíž je zde teplo od března až do října a turisti tak mohou Provence navštívit téměř kdykoliv v průběhu roku.
V Provence je možné navštívit město Grasse, které se pyšní titulem hlavního města parfémů, a to z toho důvodu, že produkuje 3/4 světových vůní.
Náderná krajina Provence byla inspirací pro mnoho generací umělců, mezi nimi i světoznámý Picasso, Van Gogh nebo Monet. Provence je také první a nejstarší vinařskou oblastí ve Francii, a jejich růžová vína jsou světově proslulými.
Největší zajímavostí jsou samozřejmě proslulá levandulová pole. Kdo by je neznal. Jakmile se řekne levandulové pole, každému ihned naskočí Provence. Tato pole jsou něco jako třešňové květy v Japonsku. Vrcholem sezóny levandule a tudíž i celých polí je polovina července.
V případě, že je snem navštívit celou Francii, stojí určitě za návštěvu Disneyland v Paříži, Louvre, zámek Loira nebo navštívit i propojení mezi Francií a Španělskem – Andorru.
Azurové pobřeží, známé svým slunečným klimatem a nádhernými plážemi, patří mezi nejoblíbenější turistické destinace ve Francii. Oblast zahrnuje města jako Nice, Marseille, Cannes a Saint-Tropez, každé s vlastní atmosférou a specifickými kouzly.
Nabídka ubytování zde sahá od cenově dostupných hotelů až po luxusní rezidence, které uspokojí náročné cestovatele. První uvedená možnost představuje cenově dostupnější ubytování, zatímco druhá nabízí dražší a luxusnější variantu.
Nice je známé svou nádhernou promenádou Promenade des Anglais a bohatou kulturou. Město je ideální kombinací plážového života a kulturních památek.
Hyatt Regency Nice Palais de la Méditerranée
Marseille, nejstarší město Francie, láká návštěvníky svou námořní historií, starým přístavem a ikonickou bazilikou Notre-Dame de la Garde.
Ibis Budget Marseille Vieux Port
InterContinental Marseille – Hotel Dieu
Cannes je synonymem pro luxus a filmový festival. La Croisette a luxusní butiky jsou symbolem města, které každoročně přitahuje celebrity z celého světa.
Chambres d’hôtes – La Maison 19
Hôtel Barrière Le Majestic Cannes
Saint-Tropez je ikonickým místem francouzské Riviéry, kde se mísí tradiční rybářská atmosféra s luxusem a exkluzivitou. Je to destinace plná stylu, umění a historie.
Azurové pobřeží nabízí široké spektrum ubytování pro každý typ cestovatele. Od cenově dostupných možností po luxusní hotely s prvotřídními službami – pobyt v těchto městech je zárukou nezapomenutelných zážitků. Každé město má vlastní kouzlo, které z něj činí ideální destinaci pro letní dovolenou na slunném jihu Francie.
Provence je region, který leží na jihovýchodě Francie a bývá také označován zkratkou PACA (Provence-Alpes-Côte d’Azur). Hranice Provence jsou velmi zajímavé, na východní straně hraničí s Itálií, na severu je tvořena hranice s dalším francouzským regionem Auvergne-Rhône-Alpes, tedy s jižní částí Francouzských Alp. Východ disponuje hranicemi s regionem Okcitánie a jižní pobřeží omývá Středozemní moře, a toto pobřeží je nazýváno Azurovým.
Jakmile se řekne Provence, všem se ihned vybaví vůně levandule a velká rozložitá levandulová pole. Ovšem Provence není pouze o levanduli, k vidění jsou i krásné malebné vesničky, mnoho skalnatých horských vrcholů, olivové háje, středověké vesničky, rozsáhlé přírodní kouty, hrady a pevnosti jako například ve městě Luberon.
Samotný název Provence vznikl z římského názvu Provincie Romana. Provence je velmi historická a spojuje jí především místní jazyk provensálština a společná historie. Hojně navštěvovaným místem je samotné hlavní město regionu, Marseille.
Provence disponuje především nepřeberným množstvím přírodních parků, přírodních rezervací, historickými městy a mnoho dalšího a je také neskonale nádherným místem, kam na dovolenou k moři.
Dovolená v Provence nebo zájezd do Provence nabízí mnoho míst, kam se vydat. Celá Provence je totiž obklopená nepřeberným množstvím nejkrásnějších míst, historických míst, zajímavých míst a mnoho dalšího. Provence památky jsou z většiny opravdu velmi historické a většina podléhá i velmi přísným pravidlům na jakékoliv rekonstrukce či renovace. Kam na výlet v Provence?
TIP: Francie ukrývá repliky Soch Svobod. Turisté mají možnost vidět hned několik soch v Paříži, Colmaru, Lyonu a v Bordeaux.
Národní park je oblastí, která je plná jezer a hor o ploše 685 km2. Park představuje tzv. přechodovou zónu mezi Alpami a Středozemním mořem, díky čemuž se v této oblasti střídají různá podnebí. Na krajích parku jsou k vidění vesnice, které jsou i na skalnatých svazích, ovšem centrální část parku je neobydlená.
Krásnou částí parku je údolí Vallée des Merveilles, kde jsou k vidění stovky 3 tisíce let starých skalních rytin lidí a zvířat. Celá trasa k údolí má 10 km a vede z Les Mesces Refuge.
Tento region je světově proslulý především díky svým skalnatým a vápencovým kopcům, olivovým hájům, zalesněným údolím a středověkým vesnicím na kopcích. Mimo to, zdejší vesnice se řadí mezi nejhezčí vesnice ve Francii.
Místa, která baví turisty nejvíce je mnoho, za zmínku určitě stojí například Gordes, Roussillon a okrové domy, Ménerbes, Lacoste a zdejší zámek, který byl domovem markýze de Sade nebo také Bonnieux či Lourmarin. Všechna tato místa je navíc možné spojit do jedné trasy.
V Lourmarin si navíc můžou turisté pochutnat na proslulé provensálské kuchyni ve vyhlášené restauraci La Numéro 9, která je umístěna ve staré kamenné budově. Za skvělým jídlem však není nutné jezdit daleko. Důkazem je restaurace Na Baště na Praze 1.
Nejkrásnější místa Provence v tomto regionu chrání Přírodní park Luberon a v oblasti mezi Bonnieux a Cheval Blanc je k vidění rozlehlá a největší plantáž cedrů atlantických v Evropě. Cedry byly na plantáž dovezeny ze severní Afriky již v roce 1862 a první byly vysazeny poblíž Bonnieux, kde jsou k vidění i jedny z provensálských levandulových polí.
Jedním z turistických tipů v regionu Luberon je klášter Abbaye Notre-Dame de Sénanque, dispozičně umístěn v odlehlém údolí za obrovským levandulovým polem, přičemž tento klášter je typickým a slavným z pohlednic Provence.
Jedná se o historickou vesničku, jejíž dominantou je hrad Château de Gordes s původem již od 11. století a později byl přestavěn. Hrad je hojně navštěvovanou turistickou památkou a řadí se mezi nejstarší hrady ve Francii.
Samotné Gordes je tvořeno úzkými a klikatými ulicemi a pastelovými domy. Z vrcholku vesnice je poskytnut neskonalý výhled na Luberon, a to především z místa Town View Point Gordes.
Pouze 2 km severozápadně od Gordes je k vidění skanzen domů, Villages des Bories, které jsou vytvořené z nasucho kladených kamenů. Domy dříve sloužily jako úkryt pro zemědělská zvířata a zemědělské vybavení.
Jedná se o přírodní kout, kde je k vidění soutěska řeky Verdon a největší evropský kaňon, který začíná u Rougonu a vine se tak až k ústí řeky Verdon a poté do přehrady Lac de Sainte-Croix, kde je možné se i vykoupat. Samotné dno rokliny se nachází v hloubce od 250 do 700 metrů.
Nejhezčí výhledy přímo ze silnice jsou z vyhlídek Point Sublime či Belvédére de l´Escalés. Nabízí se také možnost jízdy autem, která nabízí krásný výhled po horské cestě corniche Sublime, která dovede turisty k vyhlídce Balcons de la Mescla a také zavede turisty k nejvyššímu mostu v Evropě – Pont de l´Artuby.
Avignon je historickým středověkým městem ležícím na řece Rhône, jenž je oblokopeno původními městskými hradbami. Město je také, jako jeden z mnoha v regionu, historické město tzv. „Secteur sauvegardé“, což znamená, že město podléhá velmi přísným pravidlům při jakékoliv rekonstrukci či renovaci. Cílem tohoto je zachování historického rázu města.
Ve městě je toho k vidění mnoho, například Palais des Papes – Papežský palác v Avignonu, na severu je k vidění Places de l´Horloge. Velmi známý je zde také Pont d´Avignon (Avignonský most), který ústí do historického centra města a poté na bulvár Rue de la Republique.
Touží-li člověk po poznávání míst s antickými, římskými či gotickými památkami, neměl by vynechat Veronu. Město slavných milenců Romea a Julie.
Jedná se o akvadukt měřící 49 metrů a je pouze 30 minut jízdy od zmíněného Avignonu, lze tedy výlet krásně propojit. Pont du Gard je nejvyšší most, který byl postaven Římany a také se jedná o nejvíce zachovalou římskou památku. Most je zapsaný na seznamu UNESCO a pyšní se titulem nejnavštěvovanější starodávné památky ve Francii.
Krásu mostu lze obdivovat přímo na něm nebo se nabízí možnost vykoupat se v horkých letních měsících přímo pod ním v řece Le Gardon. Je ovšem nutné podotknout, že v hlavní sezóně se most hemží turisty.
Ikonický vrchol v Provensálských Alpách, který se pyšní titulem nejvyššího vrcholu této oblasti, a to se svou nadmořskou výškou 1 909 m. n. m. Na vrcholu Mont Venteux je k vidění meteorologická stanice a také kaplička již z 15. století. Velmi známý je vrchol z trasy Tour de France a z toho důvodu je také velmi oblíbeným pro cyklisty.
Vrchol Mont Venteux byl v roce 1990 zařazen mezi biosférické rezervace UNESCO, a to především z toho důvodu, že ráz krajiny, který obklopuje vrchol je naprosto odlišný. Je zde pouze holý vápenec bez stromů a jakékoliv vegetace, přičemž zde dominuje nádherný výhled na Provence.
TIP: Na vrchol Mont Venteux je nutné si zabalit pořádnou větrovou bundu, poněvadž Venteux znamená ve francouzštině „větrno“ a vítr na vrcholu dosahuje rychlosti až 320 km/h.
Aix-en-Provence je známé jako nejmódnější město Francie, ležící 25 km severně od Marseille. Jedná se o bývalé hlavní město Keltů, poté také velmi důležité město Římanů a v neposlední řadě také jako hlavní město Provence, poté nastal úpadek města a znovuvzkříšení se podařilo v 17. a 18. století.
Město je plné živlů, navštívit je možné mnoho muzeí, láká také svou atmosférou a pastelovými domy a především svou barokní architekturou. K návštěvě neodmyslitelně patří i slunné náměstí, které disponuje řadou kaváren, širokými cestami, které jsou lemované platany, butiky a historickými budovami.
Hlavní ulice Aix-en-Provence nese název Cours Mirabeau, jenž je velmi podobná pařížské Champs Elysées, nicméně o něco menší. Z této ulice se nabízí procházka na náměstí Place des Quatre Dauphins disponující fontánami ze 17. století.
Levandule Provence, aneb pověstná levandule z Provence. Celá Provence disponuje rozlehlými levandulovými poli, ovšem nejvíce jich je k vidění v oblasti zvané Valensole Plateau, nedaleko lázeňského města Dignes-les-Bains a údolí řeky Verdon.
Pro návštěvu nejvíce rozkvetlých levandulových polí je nejlepší vyrazit v červenci. Samotná pole kvetou od konce června do srpna. V souvislosti s levandulí se koná i mnoho festivalů a trhů, které jsou plné vůní levandule. Velmi známými slavnostmi, které jsou provoněné levandulí jsou slavnosti Montélimar Couleur Lavande.
Návštěvníci mohou ochutnat nespočet výrobků z levandule, ať už se jedná o levandulové bonbony, med, zmrzlina nebo například i koření Herbes de Provence, známé jako Provensálské bylinky. Vůně levandule je také propojena s mnoha kosmetickými výrobky či keramikou.
TIP: Velmi významnou a oblíbenou kosmetikou z oblasti Provence je kosmetická značka L’occitane Provence, která zachovává tradice právě zmíněné Provence. Společnost byla založena již v roce 1976 23letým Olivierem Baussanem.
V případě, že se řekne „provensálská kuchyně“, může to evokovat dvojí smysl. Zaprvé se může jednat o vynikající kuchařské umění, které skrývá kouzla Provence nebo v druhé řadě se může jednat i o styl, do kterého se ladí design kuchyní po celém světě.
V případě pokrmů skrývá provensálská kuchyně mnoho specialit. Velmi vyhlášeným a známým pokrmem je zeleninová směs Ratatouille, která je nejvíce připravována v okolí města Nice na Azurovém pobřeží. Ratatouille je směs zeleniny, která je podušená na olivovém oleji, podobně jako ragú.
Další specialitou provensálské kuchyně je česneková majonéza aïoli, která se jí buď jako předkrm s olivami a chlebem nebo se servíruje k hlavnímu chodu, především k masu, rybám a zelenině.
Velmi tradičním pokrmem provensálské kuchyně je marseilleská bouillabaisse, kdy se jedná o tradiční rybí polévku. Tato polévka je odlišná od ostatních rybích polévek především ve výběru provensálských bylinek a koření do vývaru, použití ostnatých mořských ryb a také způsob podávání polévky. První se podává vývar s opečenými plátky chleba, které jsou potřené omáčkou rouille. Mořské plody se zeleninou jsou podávány odděleně v jiné míse nebo na tácu.
V neposlední řadě je nutné zmínit i tradiční francouzský nápoj zvaný Pastis. Jedná se o druh anýzového alkoholického nápoje, který byl uvedený na trh již v roce 1932 Paulem Ricardem, který měl v tu dobu nahradit zakázaný Absint. Pastis má obvykle čirou jantarovou barvu, ovšem po smíchání s vodou se stává mléčně bílým.
A nyní již zmiňovaný styl provensálské kuchyně. Provensálský styl kuchyní vnáší do místnosti romantiku francouzského venkova z oblasti Provence. Kuchyně, které jsou ve stylu Provence se najčastějí vyráběji pomocí tzv. patinování, kdy se nábytkáři snaží, aby každý kus kuchyně vypadal jako starý.
Samotná patina totiž dodává provensálské kuchyni lehce opotřebovaný nádech, který je typický pro romantický styl Provence. Dále jsou u kuchyní provensálského stylu použity přírodní materiály a hodně světlé barvy, jimiž jsou krémová, smetanová či vanilková barva, mohou dominovat i pastelové barvy. Takováto provensálská kuchyně pak působí na oko velmi útulně a harmonicky.
Azurové pobřeží, nebo také Francouzská riviéra, je jedna z nejznámějších rekreačních oblastí na pobřeží Středozemního moře a především nejvíce navštěvovaným místem při letní dovolené. Pobřeží získalo svůj název díky své průzračně modré barvy moře, na jehož pobřeží vyrostla města, která stojí za návštěvu.
Nejvýznamnějšími městy v tomto regionu jsou bezpochyby Marseille, Nice, Toulon, Menton, Cannes a Saint-Tropéz. V Cannes se pořádá jeden z největších kulturních festivalů evropy.
Nice je město ležící na Azurovém pobřeží mezi Cannes a Monakem. Bývá také označováno jako tzv. menší Paříž u moře. Dovolená v Nice nadchne milovníky koupání a sluníčka, a také i ty, kteří milují městský život, a to se vším všudy.
Nicméně je nutné počítat s tím, že tato dovolená není zrovna výběrem pro to, jak ušetřit na dovolené, jako je tomu u dovolených do Egypta či Tuniska.
Významným místem v Nice je Anglická Promenáda (Promenade des Anglais), která lemuje celé pobřeží, a po níž se ročně projdou až 4 miliony turistů. U této promenády se rozprostírá i oblíbený luxusní, secesní hotel Negresco a nejvýznamnější budova Opéra de Nice z 19. století. Jedním z nejvýraznějších míst v Nice je fontána Soleil na Place Masséna.
V Nice je také k vidění, mimo Paříže, největší letiště v celé Francii. Na letiště v Nice létají letadla z celého světa.
Město je správním městem, tedy hlavním městem, celého regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur, a je také nejzápadnější zastávkou po putování na Azurovém pobřeží. Marseille je nejdůležitějším francouzským přístavem, které v dnešní době s téměř miliony obyvateli tvoří kosmopolitní centrum Jižní Francie.
O město je známo, že je jedním z nejkrásnějších měst Francie, a to i z důvodu své dispozice, kdy leží ve Lvím zálivu. Centrem města je i Starý přístav, kde je k vidění přes 3 000 ukotvených lodí, a to z mnoha kaváren a restaurací, které přístav lemují po celém obvodu.
Marseille je také nazýváno jako přístavní klenot pod ochranou svatých. Z přístavu je totiž nádherný výhled na vrch Garde s bazilikou Panny Marie Strážné, na jejíž zvonici je umístěna bronzová socha Madony s Ježíškem. Tato dvojice chrání celé město, a především pak rybáře v celém přístavu. Nicméně pro ještě větší ochranu byly na okrajích přístavu vystavěny mohutné pevnosti svatého Jana a svatého Mikuláše.
Pravidelnou výletní lodí z Marseille je možné se podívat na legendární ostrov If, na kterém byl dle románu Alexandra Dumase vězněn slavný Hrabě Monte Christo.
Přístavní městečko Saint-Tropez je jedním z nejslavnějších míst Azurového pobřeží. Každoročně sem zavítá miliony turistů s touhou poznat velmi oblíbené místo mezi celebritami a boháči z celého světa. Nebo také i proto, aby se vyfotili před místní četnickou stanicí proslavenou Louisem de Funésem v oblíbených komediích o četnících.
V hlavní sezóně navštíví Saint-Tropez až 100 000 návštěvníků denně, proto je lepší navštívit toto místo spíše v jarních či podzimních měsících. V přístavu města jsou ukotveny ohromující obrovské jachty. Pobřežní promenáda se v létě zdá být jako jedno velké přehlídkové molo s nejnovějšími módními trendy a před kavárnami, bary a restauracemi. Na pobřeží jsou k vidění zaparkovaná Porsche, Bentley či Ferrari.
Největší slávu město zažilo v roce 1956, kdy zde režisér Roger Vadim natočil film „A Bůh stvořil ženu“ s blonďatou divou Brigitte Bardot v hlavní roli, která byla sexuálním symbolem 50. a 60. let.
Pláže v Saint-Tropez bývaly v 50. a 60. letech svědkem skandálů obestřené módy, kdy si dámy nechávaly pouze spodní díl plavek nebo měly oblečeny miniaturní bikiny. Nejslavnější pláží je Plage de la Pampelonne, kde Brigitte Bardot oslavila v roce 1974 své 40. narozeniny. Písek na pláži se zdá být až zlatý a pobřeží je lemováno zdánlivě nekonečnou řadou barů, restaurací a klubů, kdy nejvíce proslulým je bar Le Club 55.
Epicentrem města je Starý přístav, který je obklopený zrekonstruovanými domy s fasádami v teplých barevných odstínech.
Kdo by neznal Cannes, filmovou perlu Azurového pobřeží? Cannes je proslulá svým každoročním filmovým festivalem, kdy první filmový festival se měl konat již v roce 1939. Jeho prvotním cílem bylo vytvořit filmový protipól k filmovému festivalu v Benátkách. Nicméně plánovaný první ročník překazila druhá světová válka, a tak se premiéra festivalu odehrála až v roce 1946.
Na začátku 80. let byl postaven Festivalový palác, kolem nějž se táhne hlavní tepna města, bulvár La Croisette. Bulvár je pobřežní promenádou dlouhou přes dva kilometry lemující palmami, luxusními hotely, butiky, nočními kluby a restauracemi.
Každý návštěvník Cannes touží po fotografii před Festivalovým palácem na proslulém červeném schodišti a pak obchází palác, aby si prohlédl otisky dlaní a podpisy hvězd filmového plátna na tzv. Allée des Stars.
Mimo hlavní tepnu města lze navštívit také Staré město s historickým jádrem, rozkládající se na kopci Mont-Chevalier a říká se mu Le Suquet.
Kousek od Cannes leží Lérinské ostrovy (Îles de Lérins), které jsou pokryté borovicemi a eukalyptem, jenž nabízejí oázu klidu. Jeden z ostrovů, Sainte Marguerite, nabízí k prozkoumání pevnost Fort Royal, která sloužila coby francouzský státní žalář. Nejslavnějším věznem byl tajemný muž se železnou maskou, který je znám z filmu s Leonardem di Capriem.
I když pobřeží leží velmi blízko Itálie, je možné po cestě navštívit ještě jeden stát navíc, a to knížecké Monako. Navíc z Nice je to do Monaka vlakem pouhých 20 minut. Celé knížectví se rozprostírá na ploše 1,95 km².
Monako je proslulé díky své tzv. monacké kletbě, kdy dynastie panovníků začíná lstí a podlým zločinem. Na vrcholu knížectví byla roku 1162 postavena janovštími kupci pevnost, která se následně stala základem sídelního paláce monackého knížectví, které se zmocnil rod Grimaldiů.
Francois Grimaldi byl vyhnán pro své podvody z Janova a o Vánocích roku 1297, převlečený za františkánského mnicha, zaklepal na vrata hradu. Francois po vpuštění do pevnosti se svými kumpány, kteří byli do té doby skrytí, pozabíjeli všechny obyvatele pevnosti a stali se tak vládci Monaka. A tak se zrodil počátek nejdéle vládnoucího rodu v Evropě.
Karlem III. bylo zbudováno kasino, které je až do dnešní doby velmi úspěšné, že mohly být v Monaku zrušeny daně. Velký podíl na dnešní podobě Monaka má Rainier III. (1949), který proměnil knížectví ve velký úspěšný byznys, který rozšířil výstavbou mrakodrapů do výšky a navážením půdy do šířky. A právě tento kníže roku 1950 nabídl Monako jako útočiště podnikatelům, kteří měli problémy s daněmi ve své zemi.
Monako je také jediným autokratickým státem v celé Evropě. A to díky tomu, že výkonnou moc zde představuje sám kníže, který využívá jako poradní orgán jedenáctičlennou korunní radu a státní radu. V rukou knížete je i moc zákonodárná, nicméně je zde funkční 18členný parlament, ovšem jeho moc je velmi značně omezená.
A nyní již zmiňovaná monacká kletba, která říká, že příslušníci tohoto rodu nikdy nepocítí manželské štěstí. Což dokazuje oslnivé manželství knížete Rainiera III. s americkou herečkou Grace Kelly, které skončilo roku 1982 její autonehodou.
Monako nabízí také spoustu zajímavých míst, jako je např. Růžová zahrada princezny Grace se 4 tisíci růžovými keři ve 180 druzích a také Monte Carlo s proslulým Grand Casino. Nejvíce turistů tu je však v květnu, kdy je zde k vidění Velká cena Monaka, kde se od roku 1929 jezdí jeden z nejnebezpečnějších závodů na světě.
Publikováno: 9. 1. 2024
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz