Kde se ubytovat na Šumavě – TOP hotely a kempy
Šumava, jedno z nejkrásnějších pohoří v České republice, nabízí ideální podmínky pro milovníky přírody, turistiky i odpočinku....
Číst víceCo by to bylo za Čecha, aby kdy nenavštívil Hrad? Je tím nejdůležitějším, co vidět v Praze. A velké H si skutečně zaslouží. S rozlohou šedesáti fotbalových stadionů je totiž největším souvislým komplexem hradních paláců a staveb na světě. Je pravda, že má Pražský hrad 6000 místností? Jaké jsou zajímavosti Pražského hradu a jaké má hrad zahrady?
Bylo nebylo. Libuši řekli, že nemůže vládnout sama, protože „dlouhé vlasy, krátký rozum“, i povolala k sobě Přemysla za manžela a vládli spolu šťastně až do smrti.
Nejen, že ustanovili zemi udatného českého národa řády, předpisy a zákony, rovněž se postarali o vznik opevněného hradiště, přesně takového, jaké si onen bohabojný národ zasloužil.
A protože Libuše byla nadaná věštkyně, předpověděla přesně, kde bude slavný Hrad stát: „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat.“ Neviděla daleko, přesně k soutoku Vltavy a potoku Brusnice.
A proč právě Praha? Její vidění zahrnovalo pracujícího muže, který na tom místě právě tesal práh domu.
Návštěva Pražského hradu patří mezi nejoblíbenější výlety v Praze, nicméně zajímavé perličky z historie vykazuje i hrad Karlštejn.
KLÍČOVÉ INFORMACE ČLÁNKU:
Počátky historie Pražského hradu sahají do 9. století. Na jeho místě stálo slovanské hradiště, v němž sídlili první Přemyslovci, známí nejen z dějepisu, avšak i pověstí: Bořivoj, Vratislav, Václav. Do 14. století se na místě objevuje řada knížecích, královských a biskupských paláců, které jsou mohutně opevněny.
Významnou přestavbu započal Karel IV. V roce 1344 položil základní kámen chrámu sv. Víta na místě někdejší stejnojmenné rotundy. Tu založil kolem roku 925 kníže Václav.
Vstupné na hlavní okruh lze pořídit za 450 Kč, pro rodinu s dětmi poté za 900 Kč. Kromě hlavního okruhu lze na Pražském hradě navštívit stálou expozici Pražského hradu, obrazárnu nebo katedrálu sv. Víta.
Pražský hrad je největším hradním komplexem na světě, proto nelze ani přesně určit, kolik má vlastně místností.
Pražský hrad a jeho okolí, zahrnující malebné uličky a historickou atmosféru, lákají návštěvníky k prozkoumání. Pro ty, kteří hledají ubytování s pohodlným přístupem k této ikonické památce, zde je seznam hotelů:
Hotel Golden Key Prague Castle
Ubytování v Pražském hradu a jeho okolí poskytuje nejen pohodlí, ale také jedinečnou atmosféru starobylé Prahy, čímž přispívá k nezapomenutelnému zážitku z pobytu v tomto historickém městě.
Počátky historie Pražského hradu sahají do 9. století. Na jeho místě stálo slovanské hradiště, v němž sídlili první Přemyslovci, známí nejen z dějepisu, avšak i pověstí: Bořivoj, Vratislav, Václav. Do 14. století se na místě objevuje řada knížecích, královských a biskupských paláců, které jsou mohutně opevněny.
Významnou přestavbu započal Karel IV. V roce 1344 položil základní kámen chrámu sv. Víta na místě někdejší stejnojmenné rotundy. Tu založil kolem roku 925 kníže Václav.
Na stavbě chrámu se podíleli architekti Matyáš z Arrasu a Petr Parléř. Hrad byl poničen za husitských válek a chrám byl definitivně dostavěn až v roce 1929, tj. v době svatováclavského milénia.
Ve zdech jsou ukryty dávné symboly české státnosti, kultury a historie – a to jak hmotné, tak duchovní. Snad právě to zapříčinilo, že je chrám sv. Víta nejnavštěvovanější stavbou v Čechách.
Intenzivní stavební činnost pokračovala i za vlády císaře Rudolfa II., který své sídlo přenesl z Vídně zpět do Prahy. Z rozhodnutí Marie Terezie byl hrad v letech 1753 až 1775 přestavěn. Díla se tehdy ujal vídeňský dvorní architekt Nicolo Pacassi.
Od založení samostatného Československa je Pražský hrad sídlem prezidenta. Dnes jsou jeho historické objekty ve správě Kancléře prezidenta republiky.
Brno má Špilberk, Praha má Hrad. Čím je tak výjimečný? Proč patří mezi česká nej? Jaké přináší Pražský hrad zajímavosti a informace? Zde je přehled některých z nich:
Mezi další zajímavosti Pražského hradu patří i velké množství pověstí, kterými je opředen. Jedna nepříliš optimistická vypráví o věži Daliborce, kterou dal postavit Vladislav II. Jagelonský jako vězení. Nese jméno prvního vězně Dalibora z Kozojed, kterého pořádali o pomoc sedláci, kteří se vzbouřili proti svému krutému pánovi.
Dalibor byl po střetu s vojáky uvězněn, radost ze života neztratil. Věděl, že činil spravedlivě, tak se v žaláři netrápil, nýbrž začal hrát na housle.
Netrvalo dlouho a před věží se shromáždily davy naslouchající jeho písním. Lidé mu na šňůrce posílali pytlíčky s jídlem a mincemi. A tak byl chudák Dalibor popraven – prý proto, že se nedovoleně zmocnil majetku. Zajímavé jsou i pověsti a pravdy o Karlštejnu.
Tvrzení, že má Pražský hrad 6000 místností, je spíše nadsázkou nebo odhadem, který se v minulosti často objevoval. Údaj o 6000 místnostech se však dá dohledat různě na internetu.
Pravdou je, že přesný počet místností na Pražském hradě nelze jednoznačně určit z několika důvodů:
Proč si tedy lidé myslí, že má Pražský hrad 6000 místností? Číslo 6000 je snadno zapamatovatelné a evokuje představu o obrovském a složitém komplexu. Velké číslo zároveň přitahuje pozornost a dělá z Pražského hradu ještě zajímavější místo.
Ve skutečnosti je Pražský hrad největším hradním komplexem na světě, ale přesný počet jeho místností je spíše otázkou odhadu než přesného čísla. Důležité je si uvědomit, že jde o neustále se vyvíjející komplex s bohatou historií a architektonickou rozmanitostí.
Pražský hrad se řadí mezi hrady a zámky, kde to žije po celý rok. Před návštěvou je ovšem potřeba zaplatit na Pražském hradu vstupné. Vstupenky na Pražský hrad lze zakoupit v informačních střediscích na Pražském hradě nebo online přes prodejní síť Ticketportal.
DRUH VSTUPENKY | PLNÉ VSTUPNÉ | ZVÝHODNĚNÉ VSTUPNÉ | RODINNÉ VSTUPNÉ |
Pražský hrad – hlavní okruh | 450 Kč | 300 Kč | 950 Kč |
Pražský hrad – stálé expozice | 300 Kč | 200 Kč | 700 Kč |
Obrazárna Pražského hradu | 200 Kč | 150 Kč | 500 Kč |
Vyhlídková věž katedrály sv. Víta | 200 Kč | 150 Kč | 500 Kč |
Zvýhodněné vstupenky na Pražský hrad se vztahuje na mládež od 6 do 16 let, studenty středních a vysokých škol na denním studiu do 26 let a na seniory do 65 let. Rodinné vstupenky na Pražský hrad může využít skupina maximálně 2 dospělých a 1 až 5 dětí do 16 let.
Vstup zdarma se týká těchto skupin lidí:
K prohlídce je možné si vypůjčit audioprůvodce, který podporuje češtinu, angličtinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, španělštinu, ruštinu a korejštinu. Jeho cena na 3 hodiny činí 350 Kč.
Kdo chce zjistit také to, jak vypadá život na zámku, potěší ho následující skutečnost: Návštěvníci Pražského hradu s okruhovou vstupenkou mohou bezplatně navštívit zámecký park v Lánech, a také muzeum Karlova mostu. Dozví se tam například různá neuvěřitelná tajemství Karlova mostu.
Protože se jedná asi o to nejlákavější, co vidět v Praze, nevychází procházka komnatami Pražského hradu zrovna levně. Od dob, kdy se platí i vstup do Zlaté uličky, jistě poklesl počet návštěvníků před 5. hodinou. Každopádně je stále možné si bez finančního obnosu dopřát krásnou podzimní procházku zahradami Pražského hradu.
Tou nejznámější je původně renesanční Královská zahrada z roku 1534. Na místě středověkých vinic ji založil Ferdinand I. Habsburský. Přístupná je v letní sezóně, a to třemi vchody: dvěma branami z ulice U Prašného mostu nebo branou u Královského letohrádku.
Mimo jiné se zde nachází Míčovna, na které se podepsala česká renesance. Na omítce renesanční budovy z 16. století je vyobrazený ornament připomínající srp a kladivo. Rekonstrukce ukončená v roce 1952 byla totiž vedena ve „správném duchu“. A takovou raritu by dnes již bylo škoda odstranit!
TIP: Pozornosti fanoušků renesance by neměl uniknout zámek UNESCO Telč.
Dále návštěvníci Královské zahrady mohou zavítat do Lvího dvora, který dnes slouží i jako restaurace, či do Královského letohrádku.
Za prohlédnutí stojí i rozsáhlé Jižní zahrady. Komplex se nachází na místě opevnění pod Pražským hradem a vstoupit sem je možné z Opyše při východní bráně či Býčím schodištěm z III. nádvoří. Utváří ho celkem 3 zahrady Pražského hradu: Rajská, Na Valech a Hartigova.
Návštěvníci by neměli vynechat ani další venkovní objekty Pražského hradu. Jmenovitě se jedná o zahradu Na Baště, Jelení příkop, Svatováclavskou vinici, Empírový skleník, Oranžerii a Produkční zahrady.
Jízdárna Pražského hradu je rozměrná barokní stavba z roku 1694, kdy nahradila původní menší jízdárnu z roku 1572. Její průčelí tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Hrad přes Jelení příkop. Vstupní fasáda je zdobena štukovými reliéfy.
Od poloviny 20. století jízdárna slouží pro výstavní účely a to je také jediná situace, kdy do ní lze zavítat. Běžně je ovšem přístupnosti veřejná její nově upravená terasa s jedinečným výhledem na Pražský hrad a na katedrálu sv. Víta. Příležitostně se na terase konají koncerty a jiné společenské akce.
Na Pražském hradě se pravidelně konají výstavy. V posledních 2 letech mohli příznivci kultury a umění zhlédnout tyto expozice:
Aktuální přehled, jaké nabízí Pražský hrad výstavy, je v dohledání na webu Hrad.cz.
Publikováno: 24. 9. 2024
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz