Termály Polsko u českých hranic – nejbližší termální lázně
Termální lázně v Polsku se v posledních letech těší rostoucí oblibě mezi polskými návštěvníky i mezi turisty z České republiky....
Číst vícePonte Vecchio neboli Starý most je jednou z největších florentských atrakcí a nejfotografovanějších památek. Ponte Vecchio, který se klene přes řeku Arno od Via Por Santa Maria k Via Guicciardini, je také nejstarším florentským mostem. Byl totiž ušetřen bombardování Florencie během druhé světové války.
Turisté se sem chodí procházet po ulici, která nabízí spoustu obchůdků se šperky, starožitnými koláči, suvenýry a nádherným výhledem. Pokud turisty tedy láká nakupování zlata, celý most je lemován klenotnictvími. Kolem mostu jsou také různé restaurace a jídelny, kde se lze zastavit a něco zakousnout.
Most spojuje staré město s některými slavnými památkami na druhé straně (například palácem Pitti Medicejských) a malebnými čtvrtěmi. Na protější straně také žijí a pracují řemeslníci a nacházejí se zde obchůdky s keramikou, kůží, ručním papírem a dalšími speciálními dárky. Co pro turisty tedy nejslavnější most Florencie – Ponte Vecchio a jeho okolí nabízí?
Většinou je most Ponte Vecchio plný turistů, kteří se kochají výhledem. Mimo ně jsou zde také hudebníci hrající písně, umělci vytvářející portréty a na tomto mostě lze potkat nejrůznější baviče. To jistě zná každý, kdo někdy navštívil Karlův most v Praze.
Vedle tohoto ruchu je po obou stranách mostu rozmístěno mnoho obchodů ve středověkém stylu. Příležitostně se zde také pořádají koncerty a nabízejí projížďky lodí po řece. Kdysi na mostě sídlili obchodníci s rybami, řezníci a koželuhové a ne vždy to tu bylo turisticky nablýskané, protože byly doby, kdy tento most zapáchal, protože řezníci směli házet svůj odpad přímo do řeky.
Byl mnohokrát vzkříšen poté, co ho znovu a znovu ničily povodně. Tento kamenný segmentový obloukový most s uzavřeným překladem se skládá ze tří segmentových oblouků. Plocha prostředního oblouku je 30 metrů a další dva vedlejší oblouky po obou stranách mají rozpětí 27 metrů. Je konstruován tak, že poměr rozpětí a stoupání je 5:1, přičemž stoupání tohoto rozpětí se pohybuje v rozmezí 3,5 až 4,5 metru.
Má celkem čtyři věže, které v minulosti fungovaly jako obranný mechanismus. Torr Dei Mannelli je ale jediná, která je funkční dodnes. Tehdy byla umístěna v jihovýchodním rohu tohoto mostu.
Původní most postavili Římané v roce 996 n. l. a poprvé ho smetla povodeň v roce 1117, obnoven byl až v roce 1333. Povodně jej však opět zničily, a proto musel být v roce 1345 Taddeo Gaddim znovu postaven. V roce 1966 se most pokusila zničit další povodeň, most však pevně stál a povodeň poškodila pouze obchody. Most prošel mnoha zkouškami, stejně jako například most v Mostaru.
Historie zná most podle řezníků a koželuhů, kteří pracovali ve svých obchodech a způsobovali všude kolem něj špínu a odpad. Naštěstí pro dnešní návštěvníky v roce 1593 velkovévoda Ferdinand I. vyhlásil, že zde mohou pracovat pouze zlatníci a klenotníci. Odtud se zrodil nápad nazvat jej „mostem zlatníků“.
V roce 1900 byla na předpolí proti mostu Santa Trinita postavena fontána se sochou Benvenuta Celliniho jako pocta slavnému sochaři a nejznámějšímu zlatníkovi. Právě zde se mezi páry stal zvyk umístit na zábradlí této sochy zámek na důkaz „věčné lásky“. V poslední době to však vláda zakázala a každému, kdo zámek umístí, je uložena vysoká pokuta.
Současný most, který stojí dnes, postavil Taddeo Gaddi v roce 1345. Okamžitě se proslavil svou jedinečnou architekturou a vyspělými konstrukcemi. Někteří historici se však domnívají, že stavba mostu mohla být dílem dominikánských mnichů.
Poté, co se Medicejští přestěhovali z Palazzo Vecchio do Palazzo Pitti, rozhodli se, že potřebují přemostění z Uffizi do Palazzo Pitti na druhé straně řeky Arno. To by jim umožnilo zůstat mimo kontakt s lidmi, jimž vládli. Jejím konečným výsledkem byl Corridoio Vasariano, který v roce 1565 postavil Giorgio Vasari a který vedl nad krámky malých zlatníků na Ponte Vecchio.
TIP: Marie Medicejská se v 17. století přestěhovala do Paříže, kde Lucemburskou zahradu a Tuilerijské zahrady nechala postavit po vzoru její rodné Florencie.
Kromě toho, že je Ponte Vecchio známý po celém světě díky svým krásným a třpytivým oknům, je oblíbený také díky klenotnictví umístěnému na mostě. Turisté zde mohou nalézt nejrůznější ručně vyráběné šperky, jako jsou náhrdelníky, prsteny, náušnice, náramky a spony.
Po vystěhování obchodníků s rybami, hlučných prodavačů potravin a řezníků jsou tato klenotnictví k vidění na obou stranách mostu. Kromě těchto šperkařských obchodů je zde také několik uměleckých ateliérů a obchodů se suvenýry, ve kterých lze nakoupit dárky pro své přátele nebo si jen tak odnést věci domů.
Dobré je požádat místní obyvatele nebo průvodce, aby turisty zavedl do některých známých obchodů, jako je například rohový obchod Fratelli Piccini, který provozuje stejná rodina od počátku 20. století. Je to místo, které každý musí navštívit, pokud se nachází na mostě, ačkoli nemusí nutně nic kupovat.
Je to docela schůdná ulice, někdy přeplněná, ale rozhodně stojí za to. Takže každý nasaje všechny obchody a ikonický výhled z nejslavnějšího mostu Florencie.
Střed mostu lemovaly dvě terasy s malebným výhledem. Východní uprostřed obchodů byla nedílnou součástí Vasariho chodby a druhá terasa se pyšnila velkolepou bustou Benvenuta Celliniho, který byl plodným mnohostranným zlatníkem.
Tento artefakt vytvořil Raffaello – proslulý sochař té doby. Dnes je toto místo jednou z hlavních atrakcí pro turisty navštěvující Florencii.
Podle rozšířené pověsti navštěvovali milenci památník Benvenuta Celliniho, zavěšovali na bránu visací zámky a klíče házeli do řeky pod Ponte Vecchio s přáním věčné lásky a sblížení. Zatímco zámky na Ponte Vecchio se na brány této památky stále zavěšují, nové pokusy o pokračování této praxe jsou důrazně potírány ukládáním peněžitých pokut jako krok k ochraně památky.
Ponte De Vecchio vytvořilo jakýsi rekord v tom, že bylo maximálněkrát vyfotografováno. Obrys kompaktních klenotnictví podél mostu vytváří zábleskový obraz nejen ve dne, ale i večer, kdy se na stojaté vodě odráží zobrazení světelných efektů a vytváří panoramatický pohled, který turisté rádi zachycují.
Vasariho chodba, postavená v roce 1564 pro rodinu Medicejských, je vyvýšený chodník, který spojuje Palazzo Vecchio s palácem Pitti, cestou prochází kostelem a nabízí dobrý výhled na řeku a město. Při její stavbě most Ponte Vecchio překážel, a tak byla chodba obtočena kolem věže. Původně v ní byly obchody uspořádány do stran a uprostřed ponechávaly dostatek prostoru pro průchod.
V roce 1953 Medicejský nástupce Ferdinando tuto stavbu reformoval a nahradil řeznictví, koželužny a rybí trh šperky, uměleckými galeriemi a obchody se suvenýry. Dodnes je to jedno z nejvýznamnějších florentských center, které je plné obchodních aktivit včetně obchodu se zlatem.
V Ponte Vecchio jsou starobylé sluneční hodiny: Když ještě nebyly vynalezeny hodiny, Florenťané často používali k určování času tyto sluneční hodiny, které se nacházejí přímo nad bílým mramorovým sloupem. Turisté tuto památku obvykle přehlédnou.
Jediný most ve Florencii, který přežil druhou světovou válku: Podle legend se Adolf Hitler během své návštěvy v roce 1939 stal fanouškem tohoto mostu, že se nechal přesvědčit, aby tento most ušetřil. Zásluhu na tom má také Gerhard Wolf, německý konzul, který je známý jako důvod, proč most stále stojí. Všechny ostatní mosty ve městě a budovy na obou koncích Ponte Vecchio byly proměněny v trosky.
Nájemné za prodejny a opětovné získání finančních prostředků: Vláda musela část mostu pronajmout jako obchody, aby získala zpět část peněz vynaložených na stavbu mostu. Prvními nájemci byli řezníci, kteří však místo využívali a způsobili, že bylo velmi špinavé a zapáchalo. Dnes jej provozují obchodníci s drahými kameny a klenotníci.
Věž rodiny Mannelli: Ponte Vecchio měl původně na mostě čtyři věže. Všechny věže byly při stavbě koridoru rozebrány s výjimkou jedné, věže Mannelli, která patřila rodině Mannelli.
Ve Florencii, Caprese, se narodil nejčastěji popisovaný umělec všech dob, a to Michelangelo Buonarroti. Za svůj život vytvořil mnoho slavných renesančních soch – Mojžíšova socha, socha Davida, Amor a další. Caprese Michelangelo je vzdálené od Ponte Vecchio kolem 2 hodin autem.
Zatímco celý úsek Ponte Vecchio je kompletním turistickým místem a má všechno, v jeho okolí je několik míst, která stojí za to navštívit a která jsou neustále plná turistů.
Pokud má člověk možnost navštívit Florencii, mě by se pokusit o co nejlepší výhled. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je plavit se na malých lodích po řece Arno. Bude to zážitek na celý život, protože se naskytne ten nejmalebnější výhled.
Florencii lze pohodlně navštívit i během dovolené v Toskánsku. Z Florencie se autem dá dostat přibližně za hodinu do Sieny, dále pak cca za hodinu a čtvrt do Pienzy. Obě města jsou oblíbenými destinacemi a rozhodně stojí za návštěvu.
Nejbližší letiště, ze kterého se dá dostat na Ponte Vecchio, je letiště Florencie (FLR) vzdálené přibližně 11 km. Z Prahy se na letiště ve Florencii dá dostat letadlem s jedním přestupem v Curychu, Vídni nebo Mnichově. Po příletu na letiště lze zvolit mnoho způsobů, jak se dostat na Ponte Vecchio. Lze využít tramvaj, taxi, autobus, rideshare, Towncar nebo se vydat pěšky.
Cesta taxíkem zabere přibližně 15 minut, zatímco cesta tramvají zabere asi 30 minut. Na autobus lze nastoupit na zastávce T2 Guidoni, který člověka vysadí na Corso Dei Tintori. Cesta autobusem trvá přibližně 40 minut. Pokud se někdo rozhodne jet vlakem, může nasednout na vlak z letiště, který zastavuje na zastávce Unita. Cesta vlakem na Ponte Vecchio zabere 20 min.
Doporučuje se dodržovat tyto rady a zásady, aby se návštěvníci nedostali do nešťastné nebo nepříjemné situace:
Bezpečnost je zde přísná, protože i přes uzavření provozu jsou zde vždy vidět hlídkující policejní vozy. Je to místo vhodné pro vozíčkáře a výborné i pro kočárky, protože most je v jedné úrovni bez schodů. Místo je nejlépe prohlížet pěšky, nicméně stejně dobré jsou i prohlídky hop on hop off. Je také dobře propojen s oblastí Oltrarno, která je centrem dobrých restaurací a kaváren.
Od května do října je ideální doba pro návštěvu Ponte Vecchio. Jelikož se jedná o veřejný most, lze ho navštívit kdykoli během dne. Je třeba si dávat pozor na otevírací a zavírací dobu obchodů. Pokud si turisté chtějí jen užít procházku po mostě, cvakání fotografií a obdivování výhledu, mohou zvolit příchod hned ráno kolem sedmé nebo osmé hodiny.
Pokud někdo touží po nakupování a procházce v rušných uličkách, měl by navštívit most mezi 10. a 19. hodinou. Ať už je denní doba jakákoli, vždy se najde něco, co si každý užije a ocení. Ať už je to architektura, řeka, obchody nebo jen historie spojená s tímto nejznámějším mostem Florencie.
Publikováno: 21. 10. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz