Parthenon, Řecko – informace, zajímavosti, význam

Evropa

Parthenon, majestátní chrám zasvěcený bohyni Athéně, stojí jako ikona athénské Akropole a jedno z nejvýznamnějších architektonických a historických děl starověkého Řecka. Tento monumentální chrám se tyčí nad Athénami a svou krásou přitahuje pozornost milionů návštěvníků z celého světa.


Obsah článku

  • Co je Parthenon a Akropole – vše o ikonických památkách Řecka
  • Památky Akropole – jaké stavby a památky v Akropoli navštívit
  • Vstupenky Parthenon – jaké jsou možnosti vstupenek do chrámu
  • Vstup do Akropole – kudy nejlépe vejít a nečekat fronty
  • Nejlepší doba pro návštěvu chrámu Parthenon – kdy nejlépe Parthenon navštívit
  • Co si vzít na sebe při návštěvě chrámu Parthenon – jaké je nejvhodnější oblečení a na co určitě nezapomenout

Návštěva Parthenonu na Akropoli v Athénách je velmi populární a mnohdy je doprovázena dlouhými frontami. Proto je dobré být připraven a vědět, kde je nejlepší vstup na Parthenon, kdy je nejlepší doba pro návštěvu a jak si koupit vstupenky. Všechny tyto informace přináší následující článek.

Co je Parthenon a Akropole?

Parthenon a Akropole jsou dvě historické ikony nacházející se v Athénách, hlavním městě Řecka.

Akropole je historické místo, které se tyčí v centru Athén. Toto umělé skalnaté území bylo osídleno již ve 4. tisíciletí př. n. l. a později sloužilo jako centrum athénské civilizace. Na Akropoli se nachází mnoho starověkých staveb a památek, včetně Parthenonu, Erechtheionu, Propylejí a Athénského divadla.

Akropole byla v antickém Řecku centrem náboženských a kulturních událostí a symbolizovala moc a velikost athénské demokracie a civilizace.

Slovo akropole je definováno jako citadela nebo opevněná část starověkého řeckého města, obvykle postavená na kopci. V Řecku se nacházejí i další akropole, nejznámější je však Akropole v Athénách.

Parthenon je nejznámější stavbou Akropole a zároveň její dominantou. Jedná se o jednu z nejrozpoznatelnějších a nejnapodobovanějších staveb na světě. Byl postaven na počest řecké bohyně Athény Parthenos, patronky Athén, a je považován za nejvýznamnější dochovanou stavbu klasického Řecka.

Od svého postavení sloužil Parthenón také jako křesťanský kostel a jako islámská mešita. Část Parthenonu byla zničena, když Benátčané udeřili a zasáhli stavbu minometnou střelou, kterou vypálili při útoku na Osmanskou říši.

Od roku 1975 prochází Akropole a Parthenón rozsáhlou rekonstrukcí. Mramorové sloupy Parthenonu jsou restaurovány a s největší pravděpodobností během brzké návštěvy turisté uvidí lešení, které drží části Parthenonu. Mnoho artefaktů bylo přesunuto do Muzea Akropole, které se nachází v Athénách v Řecku, a do Britského muzea v Londýně.

Akropole – památky

Památky na Akropoli jsou rozděleny do dvou oblastí, Akropole a svahů. Mezi památky sem patří Propylaje, chrám Athény Niké, Parthenón na Akropoli a Erechtheion. Ty na svazích se nacházejí na jižní straně Akropole a patří k nim Odeon Heroda Attika a Dionýsovo divadlo.

Propylaea 

Jedná se o vstupní bránu do Akropole. Pokud turisté vstoupí hlavním vchodem, bude to první, co uvidí. Je to velkolepý vchod, který má na návštěvníky zapůsobit svým sloupovým vchodem a mramorovými budovami.

Chrám bohyně Athény Niké

Chrám Athény Niké stojí hned vedle Propylají. Tento malý chrám je zasvěcen bohyni Athéně Niké, která byla ochránkyní města Athény. Nedávno byl zrekonstruován, byl kompletně rozebrán a pak znovu složen.

Parthenon

Řecký Pantheon je ústředním bodem Akropole. Pro mnoho návštěvníků je to hlavní důvod návštěvy Athén. Vzhledem k tomu, že Parthenon prochází rozsáhlou rekonstrukcí, je jeho část zakryta lešením a nějakou dobu tak zůstane. I tak je na něj úžasný pohled.

Na Parthenón na Akropoli se nesmí vstoupit, ale lze ho obejít po celém obvodu.

Erechtheion, Pandroseion a Starý Athénin chrám

To, co vypadá jako jedna budova, jsou ve skutečnosti tři samostatné chrámy a svatyně. Ty byly postaveny na posvátném místě na Akropoli, na místě, kde Athéna Parthenos a Poseidon bojovali o patronát nad Athénami, na místě, kde se objevil slaný pramen, když Poseidon udeřil trojzubcem do země, a na místě, kde vyrostl olivovník, když Athéna udeřila kamenem do země.

Erechtheion byl postaven přibližně v období 420-406 př. n. l. Chrám byl postaven na nerovném terénu a má iónské sloupy, které jsou štíhlejší než dórské. Má verandu, na níž jsou kamenné řezby 6 zahalených ženských postav neboli kariatid. Ty dnešní jsou však přesnými replikami. 

Odeon Heroda Attika

Toto římské divadlo bylo dokončeno v roce 161 n. l. Postavil ho bohatý veřejný mecenáš Herodes Attikus jako památník své manželky Regilly. Původně mělo cedrovou střechu a třípatrovou fasádu z oblouků. Je to jedno z nejstarších a nejkrásnějších divadel pod širým nebem na světě. Vešlo se do něj 4 500 diváků.

Vyhlídka na Akropoli

Na vzdáleném východním konci Akropole se nachází mírně vyvýšená vyhlídka. Stačí se podívat po řecké vlajce. Odtud se naskytne nejen nádherný výhled na Akropoli a Parthenón, ale také jeden z nejlepších pohledů na Athény.

Dionýsovo divadlo

Na jižním svahu Akropole a v blízkosti Muzea Akropole se nachází toto antické divadlo. Bylo postaveno ve 4. století př. n. l. a hrály se zde řecké tragédie Euripida a Sofokla.

Dionýsos je bůh sklizně hroznů a výroby vína. Je považováno za první ukázku řeckých divadel a místo zrodu řeckého dramatu. Slavnosti věnované Dionýsovi byly hybnou silou rozvoje řeckého divadla. Velká socha boha byla umístěna v první řadě, aby mohl sledovat hry a oběti jeho jménu. V jednu chvíli se na ni vešlo 17 000 lidí.

Mýtus o Dionýsovi a Ariadně je zachycen na nejznámější mozaice v Paphosu. Je zároveň tou nejzachovalejší a otevírá dnešním lidem pohled do antické kultury.

Dionýsovo divadlo se považuje za první ukázku řeckého divadla. Zároveň je místem zrodu řeckého dramatu.

Parthenon – vstupenky

Pro vstup do Akropole a chrámu v Athénách Parthenonu existují dvě varianty vstupenek. Je možné si zakoupit vstupenku pouze do Akropole nebo kombinovanou vstupenku do Akropole a dalších šesti archeologických památek.

Pokud mají návštěvníci v plánu navštívit Akropoli a dvě nebo více z těchto archeologických památek, rozhodně se vyplatí zakoupit kombinovanou vstupenku. Jakmile člověk má kombinovanou vstupenku, přeskočí frontu na vstupenky na každém z těchto míst a na Akropoli.

Kombinované vstupenky jsou platné pět dní od data zahájení prodeje a lze je použít pouze jednou pro vstup do každé památky včetně Akropole.

Lze přeskočit frontu na vstupenky do Akropole? Fronty na vstupenky mohou být velmi dlouhé, zejména v poledne. Je na místě zvážit zakoupení kombinované vstupenky v některém z méně navštěvovaných archeologických nalezišť a využít ji k obejití fronty na vstupenky do řeckého Pantheonu. 

Než aby byl řecký Pantheon první zastávkou v Aténách (které můžou být odrazový můstkem pro návštěvu dalších řeckých památek a řeckých ostrovů, mezi které patří například Skiathos nebo Naxos), raději by měli cestovatelé navštívit některou z méně oblíbených archeologických lokalit, zakoupit si kombinovanou vstupenku a pak ji využít k přeskočení front na vstupenky v Akropoli a na dalších místech. 

Pokud jsou fronty abnormálně dlouhé, vyplatí se si připlatit 250 Kč, aby nemuseli návštěvníci čekat hodinu na nákup vstupenek. Ušetřené peníze z nákupu levných letenek se zde budou hodit.

Zakoupení vstupenek online

Na oficiálních webových stránkách je možné si zakoupit vstupenky předem na konkrétní den. Jen je na místě si uvědomit, že po zakoupení vstupenek není možné změnit datum návštěvy ani získat zpět peníze.

Pokud někdo ze skupiny splňuje podmínky pro vstup zdarma (mladší 18 let, studenti, průvodci atd.) a vstupenky jsou zakoupeny online, bude e-mailem zaslán poukaz. Tento poukaz bude třeba odevzdat na pokladně, aby člověk získal oficiální vstupenku. 

Vstup do Akropole

Do Akropole vedou dva vchody. Hlavní vchod se nachází na západním konci Akropole. Vstupenku je možné si zakoupit u pokladny a poté projít hlavním vchodem do Akropole. Tento vchod je notoricky známý svou obsazeností. V poledne zde lidé mohou čekat na zakoupení vstupenky jednu až dvě hodiny.

V jihovýchodním rohu Akropole se nachází menší pokladna. V turistických příručkách ani na internetu se o ní moc nepíše. Právě tento vchod využívají zájezdy malých skupin a skip-the-line zájezdy. Proč jít právě sem? Protože je méně známý, budou zde menší davy lidí než u hlavního vchodu.

Boční vchod je ideálním vstupem do Pantheonu v Řecku.

Nejlepší doba pro návštěvu chrámu Parthenon

Nejméně přeplněná denní doba pro návštěvu Akropole je hned v době otevření (8 hodin ráno) a na konci dne (1 až 2 hodiny před uzavřením). Proto se doporučuje navštívit Pantheon v Řecku v tyto hodiny.

Poslední hodina dne by byla skvělou dobou pro návštěvu Akropole. Davy lidí jsou nízké, slunce začíná zapadat a už není dusné vedro v létě. 

Nejhorší dobou pro návštěvu je poledne, zejména v létě. Davy lidí jsou obrovské a teploty také. Od 10 hodin dopoledne do časného odpoledne se Akropolí hemží davy výletních lodí, takže pokud je to možné, je ideální se této době vyhnout. 

Skvostem Akropole v Athénách je Parthenon.

Je nutný průvodce po řeckém Pantheonu? 

K návštěvě Akropole není průvodce nutný. Na každé budově Parthenonu a na svazích jsou cedule, které návštěvníky seznámí s historií a významem jednotlivých míst. Tabulky jsou psány v řečtině a angličtině. Každý návštěvník se tak dozví, jak Parthenon vypadal. 

Pokud však touží návštěvníci po tom získat více informací než jen několik cedulí, ale nechtějí se účastnit organizované prohlídky Akropolí, měli by zvážit zakoupení průvodce.

Co si vzít na sebe při návštěvě chrámu Parthenon?

Chůze po mramoru se může změnit v bolestivý zážitek. Kopec je kluzký a kameny mohou být na některých místech velmi strmé. Obecně je půda nerovná, a proto by turisté měli být při výstupu na vrchol a procházce kolem historických památek na vrcholu Akropole velmi opatrní. V každém případě je dobré se vyhnout sandálům nebo žabkám a obout si vhodné cestovatelské boty.

V červenci nebo v srpnu může teplota v Aténách dosáhnout až 40 stupňů. Na ochranu před slunečním zářením je na místě si vzít světlé oblečení, sluneční brýle a klobouk.

Velmi zajímavé provedení klobouků a slunečních brýlí nabízí e-shop Wish. Přes slevový kód Wish je možné pořídit tyto kousky za velmi příznivé ceny. Člověk může sáhnout i po nějakém extravagantnějším kousku, který obzvláštní fotku na Parthenonu.

Nejdůležitější věcí je láhev vody. Je jisté, že i když na výstup na Akropoli nemusí být člověk ve skvělé kondici, než se dostane na vrchol, dostane žízeň. Voda je to jediné, co žízeň uhasí. Faktem je, že na vrcholu Akropole jsou fontánky s vodou. 

Krém na opalování je vždy nezbytný, zejména v případě, že člověk není zvyklý na silné sluneční světlo. Jak již bylo řečeno, na vrcholu Akropole nejsou žádná stinná místa k odpočinku. 

Akropoli není možné navštívit v noci. Přesto je možné si pořídit nádherné fotografie osvětlené Akropole, a to během noci. Nejlepším místem, kde může vzniknout nejvíce instagramových snímků z fotoaparátů nebo dronů Akropole, je kopec Aeropagus na severozápadě Akropole.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti