Noční prohlídky Chrámu svaté Barbory

Česko
chram-sv-barbory

Chrám svaté Barbory zve zájemce i o letošních prázdninách pod své klenby, kde budou moci zažít jedinečnou atmosféru večera provoněného kadidlem a osvětleného svíčkami. Čeká je prohlídka přízemí i vyšších pater katedrály, včetně ukázky hry na varhany. Z vnitřní galerie bude možné obdivovat jak Riedovo mistrovské zaklenutí chrámových lodí, tak důmyslný vnější opěrný systém katedrály. Průvodce zájemcům vyloží nejen historii chrámu, ale také hlubokou symboliku a duchovní obsah této nádherné stavby.

Chrám svaté Barbory, klenot pozdní gotiky, je spolu s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem Kutné Hory zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Chrám je zasvěcen panně Barboře, patronce všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníkům. Právě horníci se nejvíce zasloužili o rozkvět středověkého města i stavbu katedrály.

Počátky stavby sahají do druhé poloviny 14. století a jsou spojeny s parléřovskou hutí. Na její činnost navázala řada dalších geniálních umělců a stavitelů, mimo jiné i slavný Benedikt Ried. Ten je autorem tzv. empory (vnitřní galerie v patře katedrály), koncepce nezaměnitelných stanových střech a krouženého zaklenutí hlavního prostoru chrámu.

V polovině 16. století, když v kutnohorských dolech došlo stříbro, musela být stavba provizorně ukončena. Následující staletí přinesla vlnu rekonstrukcí, zejména v barokním duchu. Současná podoba chrámu je z přelomu 19. a 20. století, kdy proběhla celková obnova chrámu.

Chrám svaté Barbory je galerií zejména vzácných gotických fresek a kamenického umění, svou stopu zde však zanechaly všechny generace. Hlavní lodi vévodí renesanční kazatelna s barokním obložením. Učení a zbožní jezuité chrám vybavili množstvím barokních oltářů, soch a maleb.

Co navštívitZajímavosti