Na Kristiánově to žije

Magazín
sklar

Sklářská osada Kristiánov, založená roku 1774, je klíčem k srdci Jizerských hor. Otvírá nejen brány k poznání krásy krajiny, ale i její historie.

Srdcem Kristiánova byla do roku 1887 huť. Do jejich útrob svážely formanské vozy z údolí potřebné sklářské suroviny a lesní dělníci ji zásobovali dřevem, aby vydala světu skleněné tovary a polotovary – krev okysličenou úmornou prací sklářů, která udržovala při životě malou osadu, ztracenou hluboko v lesích.

Stálá expozice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Jediné zachované stavení kdysi významné sklářské osady Kristiánov, tzv. „Liščí bouda“, se po roční rekonstrukci opět otevřela veřejnosti.

Návštěvníky letos čeká velké množství novinek. Tou největší a nejvýznamnější je samotná „Liščí bouda“, památkově chráněná roubenka v katastru obce Bedřichov. Pochází z druhé poloviny 18. století a po řadě oprav sledujících záchranu objektu se dočkala celkové rekonstrukce.

Autorem návrhu rekonstrukce byl jablonecký Ateliér 4, realizace se zhostila stavební společnost GEMA ART Praha. Na první pohled patrnou změnou je nová střecha, kdy nevhodný bonský šindel nahradil tradiční štípaný šindel ze smrkového dřeva.

Z velké části byly vyměněny a vyspraveny kamenné podezdívky, dřevokaznými škůdci a vlivem povětrnostních podmínek poškozená část roubení byla odstraněna a doplněna novými dřevěnými trámy opracovanými tradičním tesařským způsobem.

Z roubení také zmizel novodobý solární panel na výrobu elektřiny, kterou nově pro objekt dodává benzínový agregát skrytý v podzemí. Přehlédnout se nedá ani nová zastřešená terasa, která tvarově vychází z podoby dřívějšího seníku, jak byl dochován na dobových fotografiích.

Značnou část rekonstrukce pak návštěvník uvidí uvnitř objektu. Tou nejdůležitější je možnost využít sociální zařízení, bez jehož vybudování by objektu hrozilo uzavření pro nesplnění hygienických předpisů. Současně se tím připravily podmínky pro poskytování drobného občerstvení turistům.

Tím ale výčet novinek nekončí. Původní expozice se výrazně obměnila. Stěžejním exponátem zůstal trojrozměrný model celé osady Kristiánov. Model prošel kompletní renovací.

Na doprovodných panelech se návštěvníci dozvědí to nejdůležitější z historie osady, podrobnosti o jednotlivých, dnes již neexistujících, budovách a jejich obyvatelích. Seznámí se také s typickými výrobky zdejší sklárny. Poprvé mohou zájemci navštívit také podkroví roubenky, kde muzeum připravilo kromě odpočinkového koutku také skládání modelu bývalé osady z dřevěných kostek.

V sobotu 2. září 2017 se na Kristiánov vrátí tradice výroby skla a bižuterie. Akce nabídne nejen stánky se skleněným a bižuterním zbožím, ale také tvůrčí dílny, kulturní program a občerstvení.

Program zahájí poutní mše svatá a pietní vzpomínka na lesním hřbitově. Následovat bude vystoupení folklórního souboru Jizera, divadelní a hudební představení a další akce. Celá akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, obce Bedřichov, obce Janov nad Nisou a Severočeských komunálních služeb s.r.o.

Zprávu zaslalo Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou.

Zajímavosti