Rowy, Polsko – pláže, moře i aquapark
Rowy, přímořská vesnice na severu Polska, je ideálním místem pro ty, kteří touží po klidné dovolené v lůně přírody, obklopeni...
Číst víceVšudypřítomná chudoba, zastaralé vozy tažené dobytkem, infrastruktura v katastrofálním stavu, vyprahlá krajina… Ale také skvělá vína, pohostinní lidé a pár zajímavých historických památek. Proč se vydat na dovolenou do Moldavska? Která místa navštívit? A jaká moldavská vína stojí za to ochutnat?
Moldavsko, plným názvem Moldavská republika, leží mezi Rumunskem a Ukrajinou. Označení Moldávie je nepřesné, jelikož se týká historického území, jež zahrnuje i část dnešní Ukrajiny a Rumunska. Současné Moldavsko vzniklo po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, stejně jako například Turkmenistán, Kazachstán, Gruzie, Uzbekistán a mnohé další.
Hlavním městem Moldavska je Kišiněv. Druhým velkým městem je Tiraspol. Země je parlamentní republikou a dělí se na 32 okresů, tři městské celky, jednu teritoriální jednotku (Podněstří) a jednu autonomní teritoriální jednotku (Gagauzsko). Současnou hlavou státu je prezidentka Maia Sanduová, základní legislativní orgán představuje jednokomorový parlament se 101 členy.
TIP: Jaká místa navštívit v sousední Ukrajině? Mezi oblíbené turistické destinace patří Krym, který představuje autonomní republiku v rámci Ukrajiny, nebo například Koločava, jež se nachází v Ukrajinských Karpatech.
Kišiněv je hlavním a největším městem Moldavska. Představuje také průmyslové a obchodní centrum země, přitom je paradoxně považován za jedno z nejzelenějších měst na celém evropském kontinentu. Kišiněv byl založen v roce 1436 jako klášterní obec a odpradávna tvořil centrální část Moldavského knížectví, na které moderní Moldavsko navázalo.
V současnosti v hlavním městě Moldavska žije zhruba 800 tisíc obyvatel. Místní infrastruktura je na poměrně dobré úrovni, doprava je spolehlivá, rychlá a levná.
Veškerý ruch se soustředí v centru města. Zde se také nachází jedno z nejnavštěvovanějších míst Kišiněva, Třída Štěpána Velikého, jež byla pojmenována po někdejším moldavském knížeti. V její blízkosti lze najít například Moldavský parlament, sídlo vlády, prezidentský palác, banky, kino a další.
Měnou Moldavska je moldavský lei (1 MDL = cca 1,3 CZK), přičemž jedna setina lei se nazývá ban. V Podněstří, což je de facto nezávislý stát, jenž se od Moldavska odtrhl, se používá podněsterský rubl.
Bankomaty jsou v Moldavsku dostupné ve velkých městech, kde lze také většinou platit kartou. Je však lepší mít u sebe dostatek hotovosti, především při cestě na venkov.
Níže jsou pro zajímavost uvedeny přibližné ceny žádaného zboží a služeb:
V Moldavsku je zvykem dávat spropitné ve výši 10 až 15 %.
Vlajka Moldavska je tvořena třemi vertikálními pruhy – modrým, žlutým a červeným. Na žluté části moldavské vlajky je umístěn moldavský státní znak (orel). Do roku 2010 se státní znak nacházel pouze na lícové straně vlajky, nicméně od 26. listopadu 2010 je platná vlajka se zrcadlově obráceným státním znakem na zadní straně.
Počet obyvatel v Moldavsku dosahuje zhruba 2,6 milionů, což je přibližně o 400 tisíc méně než při sčítání lidu v roce 2014. Na vině je masová emigrace, která ovlivňuje jak demografické statistiky, tak ekonomiku státu.
Největší etnickou skupinou jsou Moldavané a největší menšinou Ukrajinci. Dále zde žije poměrně velký počet Rusů a Gagauzských Turků. Zastoupeni jsou rovněž Rumuni, Bulhaři, Romové, Židé a Poláci.
Moldavsko bývá označováno také jako Moldávie, nicméně tento název je, jak již bylo řečeno výše, nepřesný. Moldávie představuje historické území mezi Karpaty a Dněstrem, které je v současnosti součástí Moldavska, Ukrajiny a Rumunska.
Východní část tohoto území, respektive část zasahující převážně do Moldavska se nazývá Besarábie. Severní část, jež je rozdělena mezi Rumunsko a Ukrajinu, nese název Bukovina. V jihovýchodní Moldávii se rozkládá Budžak, který je součástí Ukrajiny.
TIP: S Rumunskem je spojena dobře známá legenda o Drákulovi, který si údajně liboval v utrpení ostatních. Jeho příběh lze nejlépe poznat v historickém centru Bukurešti.
Úředním jazykem Moldavska je rumunština, jíž užívá většina Moldavanů. V minulosti se vedly vášnivé diskuze o tom, zda se jedná o samostatný jazyk, tedy moldavštinu, nebo právě rumunštinu. Roku 2013 bylo Ústavním soudem rozhodnuto, že státním jazykem je rumunština, nicméně spory tímto rozhodně nebyly zažehnány.
Dle řady lingvistů je spisovná rumunština prakticky totožná se spisovnou moldavštinou a jejich oddělení odpovídá jazykovému separatismu.
Před první cestou do Moldavska není od věci sehnat průvodce, jehož součástí bude i mapa Moldavska (popř. mapa Moldávie, pokud se člověk chystá procestovat tuto historickou oblast) a hlavního města Kišiněva. Kromě toho, že se v něm lze dočíst o různých zajímavých místech v zemi, doporučí také nejvhodnější trasy, nabídne seznam důležitých telefonních čísel atd.
Vhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejméně navštěvovaných zemí Evropy, nebývají k dispozici tištění průvodci zaměření speciálně na Moldavsko. Je však možné sehnat průvodce pro Moldavsko a zároveň Ukrajinu či Rumunsko apod.
Moldavsko je známé především pro svou dlouholetou vinařskou tradici. Milovníci vína si zde dokonce mohou projít tři nově otevřené vinařské stezky a tuto zemi tak poznat z trochu jiného úhlu. Za nejlepší období pro dovolenou v Moldavsku je ostatně považován říjen, kdy se koná vinobraní a mnohé slavnosti vína.
Vinice tvoří kolem 7 % veškeré zemědělsky obhospodařované půdy a na vinohradech pracuje přes 200 tisíc lidí. Moldavské víno je ve světě velmi oblíbené, jelikož je chutné, kvalitní a zároveň za příznivou cenu.
Jedním z nejžádanějších moldavských vín je Kagor, který původně pochází z Francie, nicméně dnes se pěstuje i v bývalých státech SSSR – vedle Moldavska například také na Ukrajině a v Rusku.
Moldavské víno Kagor se vyrábí z přezrálých hroznů révy Cabernet Sauvignon a zraje v dubových sudech, ve kterých získává lehkou oxidativnost. Má sladkou, plnou chuť a připomíná přezrálé švestky. Moldavské víno Kagor je dnes rovněž možné sehnat pod názvem Pastoral.
Moldavsko je třetím nejméně navštěvovaným evropským státem (po San Marinu a Lichtenštejnsku), přesto se najdou důvody, proč se do Moldavska vydat na dovolenou. Kromě zmíněných vinařských stezek jsou to různé památky a přírodní zajímavosti Moldavska, mezi které patří například jeskyně Emil Racovita, Národní archeologické a historické muzeum, klášter Tipova, park Stefan cel Mare nebo přírodní rezervace Codru.
Emil Racovita je název šesté největší vápencové jeskyně světa a třetí v Evropě. Chodby této jeskyně měří desítky kilometrů a ne všechny jsou prozkoumané, proto je na turisty apelováno, aby sem vstupovali výhradně se zkušeným průvodcem. Vedle toho, že zde člověk snadno zabloudí, tu také v některých místech hrozí otrava přírodním plynem.
Národní archeologické a historické muzeum se nachází v centru moldavského hlavního města a přináší zajímavé informace týkající se historie Moldavska. Mimo jiné je zde možné zhlédnout ukázky válečných zbraní, archeologické nálezy či starobylé mince.
V Kišiněvě se nacházejí i další muzea, nicméně Národní archeologické a historické muzeum je mezi turisty bezpochyby nejpopulárnější. Milovníci historie a muzeí mohou dále zavítat například do Muzea archeologie a etnografie nebo do Muzea Puškina, které je umístěno v budově, v níž Alexandr Sergejevič Puškin nějakou dobu bydlel.
Tipova je ortodoxní skalní klášter, který je situován na okraji stejnojmenné vesnice. Zároveň představuje největší pravoslavný jeskynní klášter východní Evropy. Není jisté, kdy přesně byl postaven, ovšem předpokládá se, že někdy mezi 2. a 7. stoletím. Počet mnichů, kteří zde přebývali, se neustále zvětšoval, proto bylo nutné klášter v 19. století rozšířit. Cesta ke klášteru je náročnější, rozhodně však stojí za to ji absolvovat.
Stefan cel Mare Central Park je hlavní a největší park v Kišiněvě. Zároveň představuje nejstarší park v celém Moldavsku. Vzhledem k tomu, že je oblíbeným místem pro setkávání zamilovaných párů, si vysloužil označení ,,Park milenců“. V parku Stefan cel Mare, jehož rozloha je zhruba sedm hektarů, lze vidět na 50 druhů stromů, z nichž některé jsou staré i 180 let.
Mezi moldavské zajímavosti se řadí také přírodní rezervace Codru, která byla založená v roce 1971. Rezervace o rozloze přes pět hektarů skýtá různá zákoutí, jezera, rokle a údolí a je pokrytá převážně dubovými a bukovými lesy. Představuje také domov poloviny veškeré moldavské flóry a desítek druhů ptáků, plazů i savců. Codru si lze projít na vlastní pěst i s místním průvodcem.
Na území rezervace se nachází Přírodovědné muzeum, které se rozhodně vyplatí navštívit.
V červenci roku 2021 se v Moldavsku konaly předčasné parlamentní volby, ve kterých zvítězila proevropská Strana akce a solidarita aktuální prezidentky Maiy Sanduové. Porazila tak do té doby nejsilnější stranu proruského exprezidenta Igora Dodona.
Dle odborníků vítězství PAS oslabí vliv Ruska a přiblíží Moldavsko k EU. Dle samotné Sanduové je nejvyšší čas na změnu, proto apelovala na voliče, aby jí opět projevili důvěru a hlasovali pro její stranu. Dodon se následně nechal slyšet, že prozápadní politika Sanduové povede ke kolapsu země.
Publikováno: 18. 11. 2021
© 2025 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz