Rowy, Polsko – pláže, moře i aquapark
Rowy, přímořská vesnice na severu Polska, je ideálním místem pro ty, kteří touží po klidné dovolené v lůně přírody, obklopeni...
Číst víceŠpanělsko má své turistické stálice, jež patří do každého cestovatelského itineráře. Barcelona, Valencia, Alicante, Málaga, zkrátka všechna ta místa na pobřeží, za nimiž se ročně plahočí tisíce milovníků moře a letních skopičin. Lákavou aurou oplývá ještě Sevilla nebo poutní město Santiago de Compostela. A Madrid? Jaké zajímavosti a památky tam jsou? Co vidět v Madridu?
Jakožto hlavní město jednoho z nejoblíbenějších evropských států je Madrid lákadlem sám o sobě. Zřejmě se nebude vyjímat na prvních příčkách pomyslného žebříčku měst, kam se vydat na eurovíkend. Zlatá trojka velkoměst Paříž, Londýn nebo Řím nikdy nedovolí, aby byla sesazena z imaginárního stupně vítězů v oblíbenosti mezi turisty.
Madrid není jedinou skvělou destinací, kterou je dobré navštívit. Oblíbenou turistickou destinací je také Marbella nebo katalánské město Girona. Nabízí celou řadu památek i krásné přírody, stejně jako italské Trento.
Madrid možná zaostává ve věhlasu a popularitě, ovšem zcela neprávem. Je to metropole s velkým M, a to doslova. Nachází se v samém srdci Španělska a přestože nemá moře ani žádnou výraznou světoznámou památku jako jiná evropská města, co do krásy a elegance si s žádným velkoměstem nezadá.
TIP: Milovníci kultury by si rozhodně neměli nechat ujít starověké památky Řecka. Za návštěvu stojí jak pevninské Řecko, tak jednotlivé řecké ostrovy.
Madrid je synonymem nápadité architektury a uměleckého spiritu. Ani labužníci a fotbaloví enthuziasti nepřijdou zkrátka. Zatímco jedni si v městských zahrádkách užívají svoji siestu prokládanou delikátními tapas a sangrií, druzí neúnavně povzbuzují svůj klub Real Madrid pokřikem ¡Hala Madrid! …y nada más! (Jdi Madride… a nic víc), jenž se line velkoměstem jako melodie.
Madrid je studnice lákadel a zajímavostí. Každý návštěvník tu nalezne zábavu a aktivitu podle svého gusta. Pro inspiraci netřeba chodit daleko. Jakékoli město má své náměstí a svou radnici. Každé hlavní město svůj prezidentský, potažmo královský palác.
Někdejší sídlo španělské šlechty dnes slouží královské rodině při významných státních událostech. V ostatních dnech je oficiální královská rezidence otevřena široké veřejnosti coby muzeum. Na tři a půl tisíce místností nabízí více než štědrý vhled do španělské historie.
TIP: Do Madridu se dají sehnat velmi výhodné levné letenky nízkonákladových společností. A to i mimo sezónu. Kdo lsi vystačí s příručním zavazadlem, sežene letenku doslova za pár korun. Hlavně nezapomínat na cestovní pojištění.
Nadčasové komnaty panovníka Charlese III., královská kaple či zbrojnice plná brnění jsou bohatě zdobené rozsáhlými freskami. Lékárna i královská knihovna berou dech svou krásou i vybaveností. Porcelánová komnata jakbysmet.
Nadto se královský dvůr pyšní sbírkou hudebních nástrojů samotného mistra Stradivariho. Dvoje housle, dvě violy a cello, to je sestava pěti smyčcových nástrojů, jež byly vyrobeny samotným Antoniem Stradivarim kolem roku 1700. Kvintet nevyčíslitelné hodnoty je čas od času zapůjčen nadaným virtuozům ke koncertům.
Svatyně příznivců umění všeho druhu, i tak by se dalo popsat madridské národní muzeum, které může směle konkurovat pařížskému Louvru. Na čtyři tisíce uměleckých děl věhlasných autorů v čele se sochami, sousošími i obrazy. Ve sbírce se nacházejí výtvory Francisca Goyi, Petera Paula Rubense, Claude Moneta, Rembrandta i Velazqueze. Muzeum leží v přímé blízkosti k Parque de El Retiro.
TIP: Za návštěvu stojí také krásná vatikánská muzea.
Stočtyřicet hektarů zeleně, vodních ploch a uměleckých skulptur. Kde jinde načerpat dostatek kyslíku, léčivého zpěvu ptáků a šustotu listí, než v centrálním parku hlavního španělského města. Ať už je to piknik v trávě, obědová pauza nebo obyčejná procházka s dětmi, park de El Retiro má vždy co nabídnout.
Špetka egyptské civilizace uprostřed rušného španělského koloritu. Dává to smysl? Sotva. Ovšem na smysl či nesmysly si tu nikdo nehraje. Debod je egyptský chrám z druhého století před Kristem, který byl Španělsku Egyptem věnován za nezištnou pomoc při záchraně pamětihodností v dobách stavby velké asuánské přehrady v 60. letech.
Tehdy bylo nutné z okolí budoucí největší egyptské vodní nádrže přesunout několikero významných historických budov, aby nebyly zatopeny vodou. Celou záchrannou akci iniciovalo sdružení UNESCO. Chrám Debod byl kompletně rozebrán a zpětně postaven roku 1972 poblíž madridského Parque del Oeste, v blízkosti královského paláce.
Několik dalších historicky cenných egyptských chrámů, jež byly rozebrány, jsou dnes součástí sbírek nacházejících se v New Yorku, Nizozemí nebo italském Turíně.
Píše se rok 1947 a veřejnosti se otevírá druhý největší fotbalový stadion ve Španělsku. Pojmenován je po bývalém fotbalistovi a prezidentu fotbalového klubu Real Madrid. Stadion, kam se vejde přes 81 tisíc diváků byl za dobu své existence svědkem finále UEFA i světového poháru FIFA v roce 1982.
Mezi zbožňované Los Blancos, jak se hráčům Realu Madrid přezdívá, se svého času řadila hvězdná fotbalová jména jako Ronaldo, Zinedine Zidane, David Beckham, Kaká nebo Cristiano Ronaldo.
Madridský výčet zajímavostí výše uvedeným výčtem zdaleka nekončí. Pozornost si zaslouží desítky dalších míst a budov. Namátkou například čokoládovna San Gines s více než stoletou tradicí, kam si chodí pochutnat na kakaové slasti kdejaký milovník čokolády.
Tržnice Mercado San Miguel je místem, kde se dá sehnat nepřeberné množství čerstvých potravin, lahůdek, ryb a mořských plodů. Překrásné je centrální náměstí Plaza Mayor i spousta dalších madridských zákoutí. Městská tepna Gran Vía, jež se dá přirovnat k páté avenu v New Yorku nebo pražskému Václavskému náměstí, spojuje všechna důležitá místa Madridu.
Památky Madridu jsou pastvou pro oko i pro duši. Sednout si ke stolku venkovní restaurace, objednat si paellu a gazpacho, usrkávat lahodné víno a zaposlouchat se do zpěvu města. Nasát ducha Madridu a vnímat tu nenapodobitelnou španělskou atmosféru. To je Madrid.
TIP: Na další eurovíkend lze doporučit italské město Bologna, které uchvátí nejednoho milovníka historie a také každého gurmána. Opačným směrem k Atlantskému oceánu se pak nabízí romantické město Porto na severozápadě Portugalska. Milovníky větších dálek a asijské kultury jistě nezklame Ósaka v Japonsku.
Publikováno: 14. 10. 2021
© 2025 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz