Existuje Lochneská příšera?!

Evropa
loch-ness

Legendární Lochneská příšera se stala předmětem zkoumání. Výsledky vědeckého pozorování jsou šokující. Něco velkého a hýbajícího se tu prý skutečně je!

Na mapě Skotska se krčí tenký modrý proužek vody, vetknutý mezi vrcholky Skotské vysočiny. Tradičním modrým písmem je u podlouhlé nudlovité plošky napsáno: Loch Ness.

Kdo by se nad tím pozastavoval, další skotské jezero. Na Vysočině je jich spousta a skoro všechny začínají na Loch. Jak by taky ne, vždyť je to skotský výraz pro slovo jezero.

Jenže Loch Ness je přece něčím jedinečné. Kdysi dávno nějaký snílek prohlásil, že v něm viděl zvláštního tvora. A najednou se s dalšími a dalšími zprávami o tajemném přízraku v jezeře roztrhl pytel. Z Lochneské příšery, lidově zvané Nessie, se stala legenda.

Historie jedné Nessie

Je podivuhodné, jak často se zmínka o „obrovském neznámém zvířeti, které sídlí v jezeře Loch Ness“ vyskytuje v dějinách.

První legendární výskyt je popisován už roku 565, kdy jakási obluda zachránila život svatého Kolumbána. Tato historka má však tolik mezer, jako je otvorů v sítu. Legenda mluví o řece Ness a Kolumbán prý podobné přízraky spatřoval po celé Británii.

Avšak jak léta plynula, objevila se další a další pozorování. Párkrát se dokonce sešlo hned několik na sobě nezávislých pozorovatelů, kteří výskyt oznámili ve stejný den. A výskytů neubývalo, spíše naopak.

Lidé začali osidlovat krajinu kolem jezera a začali si více všímat našedlé hladiny. Bylo pořízeno nespočet „zaručeně pravých“ videozáznamů a fotografií.

U jednoho z videozáznamů bylo docela snadné dokázat, že šlo o podvrh; k natočení by postačila kláda, houpající se na vodě. Ale bylo mnoho záběrů, které vyvrátit nešly.

Hon za příšerou

Ať vědci chtějí nebo ne, neexistuje důkaz, že by se tvor podobný Lochnesce, jak byl vylíčen mnohými pozorovateli, nemohl v jezeře nacházet. To má celý rok stálou teplotu (cca 5 ˚C) a voda v něm nezamrzá. Bahnité dno a kalná voda, to by mohlo být ideální sídlo pro takovou velkou, plazu podobnou potvůrku.

Stejně jako nedala Nessie spát hledačům paranormálních jevů, nedala spát ani vědcům. Ti se rozhodli udělat přítrž veškerým spekulacím a odhalit pravdu. Koneckonců, je možné, aby nějaký tvor v jezeře přebýval víc jak tisíc let?!

Mnoho lidí čekalo, že věda vyvrátí fantastické historky a Lochneska přijde o domov. Ale překvapivě tomu tentokrát bylo zcela opačně. Vědecký tým z university v Birminghamu provedl analýzu jezera pomocí sonaru a došel k velmi zajímavému výsledku.

Vědecká zpráva jasně naznačuje, že v jezeře něco velkého skutečně existuje a hýbe se to docela slušnou rychlostí. Přičemž spojitost objektu naznačuje, že ryby to určitě nebudou. Ale veřejnost se s tímto výsledkem nespokojila, byla tedy provedena další a další měření. Všechna ukázala stopu něčeho neobvyklého v jezeře. Všude byl nějaký pohyb, nějaké nečekané zázněje.

První, kdo při hledání stopy po příšeře, či spíše jakémusi dinosaurovi (Nessiteras rhombopteryx), nic nenašel, byla britská televize BBC. Byli první a jediní, kdo prohlásili, že Nessie neexistuje.

Pravda nebo urban legend?

Pravdu o Nessie musí každý najít sám. Názory jsou stejně nejednotné, jako byly před výzkumem. Skeptici nevěří a nadšenci doufají.

Po celém obvodu jezera byly postaveny obchůdky, v nichž jsou k dostání suvenýry s roztomilou zelenou příšerkou. Maketa jakéhosi vodního dráčka je všude. Nessie vdechla drsné divočině trochu zmateného nadšení.

Každý den přijede k Loch Ness nějaký ten romantik a zasněně se podívá do ocelově šedé vody matně odrážející nebe. Obdivuje se zříceninám hradů na břehu jezera i krásné přírodě, ale někde ve skrytu duše v něm tkví dobrodruh, který čeká na chvíli, kdy Nessie uvidí.

Máte cestu kolem? Dívejte se pozorně, třeba tam opravdu něco je.

TIP: Řada tajemných pověstí se váže také k jezeru Bajkal, které je opředeno prastarou šamasnkou tradici.

Záhady