Termály Polsko u českých hranic – nejbližší termální lázně
Termální lázně v Polsku se v posledních letech těší rostoucí oblibě mezi polskými návštěvníky i mezi turisty z České republiky....
Číst víceLinz, česky Linec, se nachází blízko hranic s Českou republikou a současně je i hlavním městem spolkové země Horní Rakousy. Centrální poloha města skýtá mnoho možností pro jednodenní výlety. Jaké památky Linec nabízí? Co navštívit v Linci?
SHRNUTÍ ČLÁNKU
Památky Lince zahrnují Linzer Schloss, Staré Město a mnoho dalších, které poskytují pohled do bohaté minulosti města.
Co vidět v Linci? Linz centrum hostí katedrálu, kostely i zámek.
Díky cyklistické stezce vedoucí podél Dunaje a dalším dobře značeným stezkám je Horní Rakousko a Linz pravým rájem pro cyklisty.
Mezi zajímavosti Lince patří hora Pöstlingberg, na jejíž vrchol jezdí historická horská dráha Pöstlingberg Bahn.
Co navštívit v Linci dále? Zoologickou zahradu, muzeum umění, hudební divadlo nebo muzeum budoucnosti.
Ačkoliv na sebe v rámci Rakouska Salcburk a Vídeň strhávají veškerou pozornost, Linec je město, které mimořádně vzkvétá. Linec je rakouské město s pastelově zbarvenými budovami a velkolepými kostely. Pod vší tou krásou se skrývá moderní ráz plný Linz zajímavostí. Po celém Linci je možné najít mnoho místních butiků, které provozují mladí podnikatelé, dále kavárny určené pro mladou a moderní generaci.
Při cestě autem do Linze je nutné mít platnou rakouskou dálniční známku. Kde koupit rakouskou dálniční známku? Tuto známku lze zakoupit na většině rakouských čerpacích stanic, a to i v bezprostřední blízkosti hranic. Dále je možné ji pořídit online prostřednictvím oficiálních webových stránek rakouské správy dálnic nebo v některých autoklubech. Správné umístění známky na čelním skle je nezbytné pro bezproblémovou kontrolu.
Při cestě mezi Salcburkem a Vídní leží Linec přibližně na půli cesty. Linec je příhodným místem, kde se ubytovat při poznávání Horního Rakouska i pro jednodenní výlety do oblasti Solné komory, kam patří například Hallstatt.
Linec, rakouské město spojující historii s modernitou, poskytuje návštěvníkům pestrou nabídku ubytování. Zde jsou některé hotely, které nabízejí příjemný pobyt:
Ubytování v Linci nabízí různorodé možnosti pro každého návštěvníka, ať už preferuje tradiční atmosféru, moderní design nebo cenově dostupné varianty.
Linz nabízí mnoho důvodů, proč se sem vydat:
V Linzi lze navštívit několik památek, které patří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Díky cyklistické stezce vedoucí podél Dunaje a dalším dobře značeným stezkám je Horní Rakousko a Linz pravým rájem pro cyklisty.
A co je nejdůležitější, Linec netrpí přehnaným turismem, který je možné vidět v některých velkých evropských a rakouských městech. Sice se v Linci objevuje více turistů na několika málo hlavních místech ve městě, jenže je možné přejít do postranních uliček jen pár kroků vedle, kde je klid historického centra města.
V Linci se nachází mnoho památek a historických míst, které nabízejí pohled do bohaté minulosti města. Zde jsou některé z nejzajímavějších památek v centru Linz:
Dominantou města je katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie, Nový dóm. Katedrála, jež byla dostavěna v roce 1924, je považována za největší stavbu svého druhu v Rakousku. Obdivovat zde lze malovaná okna či bohatě zdobené chrámové prostory, které jsou dobře viditelné z vyvýšené galerie. Vysoká kostelní věž nabízí výhled na město i jeho okolí.
Dalším kostelem, který lze ve městě obdivovat, je kostel svatého Ignáce nazývaný též Starý dóm. Jedná se o barokní stavbu z druhé poloviny 17. století. Kostel sousedí s bývalou jezuitskou koleji. Poté, co bylo v roce 1785 založeno linecké biskupství, sloužil kostel až do roku 1909 jako hlavní biskupský chrám.
V interiéru je tradiční barokní výzdoba, zahrnující například sloupy a sochy z růžového mramoru, na níž se podíleli mimo jiné i významní italští umělci.
Zámek, který pochází ze 17. století, nechal postavit Rudolf II. na místě původního hradu, jenž je zmiňován už v listinách z konce 8. století. V okolí zámku se nacházejí pozůstatky opevnění, jež chránilo původní stavbu.
V prostorách zámku dnes sídlí Zámecké muzeum a jsou zde i sbírky Zemského muzea, jež se zabývá kulturní historií města i přírodou a technikou.
Zámek představuje kontrast mezi historií a modernou. Jedno z jeho křídel bylo poničeno při rozsáhlém požáru v roce 1800, a tak jej město nechalo nově postavit k příležitosti zvolení Lince za Evropské hlavní město kultury pro rok 2009. Část zámku je postavena ze skla a oceli.
Kromě Lince památky nabízí i Vídeň. Velmi oblíbené je například centrum Vídně.
Přímo nad městem se tyčí hora Pöstlingberg, na jejíž vrchol jezdí historická horská dráha Pöstlingberg Bahn. Co navštívit v Linci na hoře? Vyhlídkovou plošinu, z níž je vidět celé město jako na dlani, jeskynní dráhu Grottenbahn, která návštěvníky zavede do říše pohádkových trpaslíků, či baziliku Panny Marie Sedmibolestné, jež patří mezi nejvýznamnější poutní místa Horního Rakouska.
Při cestě na vrchol Pöstlingberg se rozprostírá linecká zoologická zahrada. Jedná se o menší ZOO, zaměřenou na chov ptáků, plazů a kopytníků, která návštěvníky seznamuje mimo jiné i s regionálními zvířaty a rostlinami.
Během návštěvy města je doporučeno vynechat návštěvu Muzea umění Lentos, které je zajímavé uvnitř i zvenku. Budova muzea, které bylo otevřeno v roce 2003, je umístěna na břehu Dunaje a je celá potažena skleněnými obalem, jenž v noci barevně svítí a vytváří velmi zajímavou podívanou. V muzeu samotném jsou sbírky moderního umění.
Město se může pochlubit i zajímavými projekty moderní architektury. Nové hudební divadlo bylo otevřeno v roce 2013. Multifunkční otáčivé hlediště o průměru 32 metrů se může současně pohybovat a naklánět různým způsobem s jednotlivými scénami. Kvůli programu výstavby tohoto nízkoenergetického domu si divadlo získalo přezdívku zelené divadlo.
Zajímavým příkladem moderní architektury je budova Ars Electronica Center, která byla otevřena v roce 2009. Pro návštěvníky je zde připraveno Muzeum budoucnosti s expozicemi věnovanými výzkumu a vývoji.
Tato moderní stavba, navržená architektem Peterem Cookem, je jedním z hlavních center pro digitální umění a technologii ve světě.
Jsou zde konferenční sály a prostor vhodný pro pořádání akcí pod širým nebem, který nabízí jedinečný výhled na Dunaj. Zajímavý je zejména zevnějšek budovy, který je tvořen tzv. světelnou fasádou. LED osvětlení mění barvy a vytváří i zajímavé obrazce a animace.
TIP: Další evropská metropole, která rozhodně stojí za návštěvu, je Vídeň, z Prahy je pohodlně dosažitelná rychlíkem Vindobona.
Odpradávna město těžilo z výhodné polohy na významné říční křižovatce. Prvními obyvateli byli Keltové, kteří pojmenovali své sídliště Lentos. Po Keltech přišli do Lince Římané, kteří zdejší sídliště přestavěli na mohutný opevněný tábor a dali mu jméno Lentia. První písemná zmínka o Linzi pochází z roku 799.
V průběhu středověku se Linz stal významným obchodním centrem díky své poloze na obchodních trasách a přístupu k řece Dunaji.
Roku 1236 Linec obdržel městská práva. V letech 1489 – 1493 se Linec stal středem Svaté říše Římské. Z významných dat historie města je třeba zmínit rok 1785, kdy bylo v Linci ustanoveno biskupství.
Během druhé světové války byl Linz těžce bombardován spojeneckými silami, což způsobilo značné škody na městské infrastruktuře a historických památkách Lince. Po válce došlo k obnově města a pokračoval ekonomický růst, zejména díky rozvoji průmyslu, technologií a vědy.
Dnes je Linz moderním a dynamickým městem, které přitahuje umělce, vědce a techniky z celého světa.
Publikováno: 26. 8. 2024
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz