Green Mountain Karpacz, Polsko – recenze
Green Mountain Hotel & Apartments je luxusní hotel nacházející se v Karpaczi, v srdci polských Krkonoš. Tento moderní komplex nabízí...
Číst víceLimerick na západě Irska láká návštěvníky svým půvabem a pestrou nabídkou zážitků. Impozantní historické památky, živá kulturní scéna a nádherná poloha nadchnou každého návštěvníka. Co vidět v Limericku?
Obsah článku
Limerick je město plné malých „wow“. Především je to jeho poloha přímo na břehu řeky Shannon. Pak je tu jeho historie: od brutálního obléhání v 17. století až po velkolepou georgiánskou éru 18. století, která se vepsala do podoby ulic města.
A pak je tu hudba, umění a literatura. Toto pulzující město je místem tragédií a regenerace, kultury a zábavy, malých tajemství a slavných místních obyvatel. A je to místo, které se turistům dostane pod kůži.
Limerick, irsky: Luimneach („Bare Land“). Je živé město, přístav a okresní sídlo hrabství Limerick v západním a středním Irsku. Zabírá oba břehy a Královský ostrov řeky Shannon v čele. Ta ústí do Atlantského oceánu.
Na základě zákona o místní samosprávě z roku 1888 se Limerick stal hrabstvím s městskou radou, administrativně zůstal nezávislý na hrabství.
Nížina Limericku je převážně zvlněná krajina s různými ledovcovými nánosy zpestřenými kopci, včetně několika izolovaných sopečných kopců. Rašeliniště, které dříve pokrývalo některé části nížiny, bylo z velké části odstraněno a převládá zde pastevecké zemědělství.
V Ardpatricku a Dysertu se nacházejí pozůstatky okrouhlých věží, u Lough Gur prehistorické památky a ve městě Limerick i jinde četné kláštery.
Zemědělství a rybolovu se zde dlouho dařilo a zajišťovaly velkou část vývozu hrabství. Limerick je centrem lovu lososů na Shannonu, podobně jako norské město Trondheim. K dalším průmyslovým odvětvím patří elektronika a počítače. Limerick těžil ze zřízení nedaleké vodní elektrárny Shannon.
Od roku 1829 se město proslavilo výrobou limerické krajky, strojově vyšívané sítě, která je svým vzhledem podobná pravé krajce. Důležitým zdrojem příjmů je cestovní ruch.
V Limericku zasedá rada hrabství a je zde správce, administrativně nezávislé město Limerick je okresem hrabství. Kromě města Limerick žije ve městech a vesnicích přibližně polovina obyvatel hrabství.
Největší město na západě Irska Limerick je distribučním centrem pro oblast mnohem širší, než je hrabství, ale v mnoha vesnicích hrabství jsou především nákupní střediska a konají se zde veletrhy.
Hrabství Limerick a základní fakta:
Irské město Limerick se nachází asi 60 km od západního pobřeží Irska, v provincii Munster. Dělí se na English Town (na Královském ostrově), Irish Town a Newtown Pery (založeno 1769), přičemž první zahrnuje starobylé jádro města a poslední hlavní moderní ulice.
Hlavní tok řeky Shannon překračují mosty Thomond a Sarsfield (nebo Wellesley). Komunikace s mořem je otevřená, zatímco vnitrozemskou plavbu usnadňuje kanál. Po obou stranách řeky se rozkládají přístaviště, podél nichž leží gravingový (suchý) dok a mokrý dok.
Limerick je jedinečné město, které stojí za návštěvu z mnoha důvodů:
Limerick fascinujícím místem, které nabízí nespočet zážitků pro každého návštěvníka. Bez ohledu na vaše zájmy a preference, Limerick vám zajistí nezapomenutelný pobyt v srdci Irska.
Turisté se projdou ulicemi města a všude naleznou příběhy. Objeví je i na historických náhrobcích, které jsou i na malém hřbitově u kostela svatého Munchina, kde je údajně pohřben první limerický biskup.
Příběhy najdou v pozoruhodných pokladech ukrytých v tajných zásuvkách Huntova muzea. A prozkoumají je i na fascinujících černobílých fotografiích z místního života v Limerick Museum. Co vidět v Limericku?
Příběhů je spousta i ve velké limerické atrakci – hradu krále Jana. Hrad, který stojí na ostrově King’s Island u rychle tekoucího Shannonu, je zde již více než 1 000 let a předpokládá se, že byl postaven na dřívějším vikingském místě.
Uvnitř jsou multimediální expozice, jež popisují příběhy ze života na hradě, ničivá obléhání a fascinující postavy.
Na začátku tohoto desetiletí se legendární hrad v Limericku na řece Shannon dočkal modernizace za několik milionů eur. Přibylo nové návštěvnické centrum, interaktivní expozice, dotykové obrazovky a CGI displeje.
Ty vyprávějí příběh jednoho z nejúplnějších normanských hradů v Evropě, který nechal v roce 1210 postavit anglický král Jan. Děti si mohou otevřít zásuvky, aby se dozvěděly více o hradu, a komunikovat s projekcemi, zatímco návštěvnické centrum se podrobně zabývá složitou archeologií místa.
K vidění jsou zde vykopávky domů z doby před Normanskou říší, obléhací miny a bojová stezka vedle řeky Shannon.
O letních prázdninách se na nádvoří objevují postavy kameníka, kováře nebo vojáka připomínající staré časy.
Město Limerick je kompaktní a nenáročný, nejlépe si ho turisté prohlédnou pěšky. Vydají se po chodníku na břehu řeky, který je zavede přes starý bramborový trh až ke katedrále svaté Marie.
Mariánská katedrála byla založena v roce 1168, je nejstarší nepřetržitě používanou stavbou v Limericku a je plná překvapení, jako je například chodba pro mnichy ve výšce střechy, poškození od dělových koulí ze 17. století a „malomocného šilhání“, malý otvor ve zdi katedrály, kterým mohli malomocní ve středověku poslouchat mši.
Tato katedrála byla založena v roce 1168 a je nejstarší památkou ve městě, která je dodnes součástí každodenního života.
Předpokládá se, že kostel byl postaven na místě vikinského „Thingu“ neboli místa setkávání a že do něj byly začleněny prvky z vikinského paláce kolem Velkých západních dveří.
37 metrová věž pochází z roku 1200 a má osm zvonů odlitých v londýnské slévárně Whitechapel.
V kapli Panny Marie návštěvníci najdou oltář, který je vysoký čtyři metry a byl vytesán z jednoho bloku vápence. Ten byl z kostela odvezen kolem roku 1651, kdy Cromwell přeměnil tento prostor na stáje, a nahrazen bude až v 60. letech 20. století.
V Glentworthské kapli se mezitím nacházejí dělové koule vystřelené během obléhání Limericku v roce 1691.
Je jen málo lepších míst, kde turisté mohou objevovat kulturní srdce Limericku, než je zrekonstruovaná tržnice Milk Market na Cornmarket Row.
Tržnice, která se nachází pod rozlehlou bílou stříškou, je jako mikrokosmos města: barevná, kreativní a pohodová, s příležitostnými pop-up akcemi restaurací, řemeslnými potravinami, starožitnostmi, hudbou a uměním.
Odtud je to jen kousek do limerické georgiánské čtvrti, kde se ulice otevírají do širokých elegantních tříd lemovaných velkolepou georgiánskou architekturou.
Muzeum města Limerick, do kterého je vstup zdarma, je zajímavým kabinetem kuriozit se zajímavými věcmi z mnoha různých oblastí.
Lidové muzeum má malé a zajímavé sbírky předmětů a artefaktů, ale ve skutečnosti je to budova, která je zde výstavní. Je to jedna ze šesti velkolepých staveb na terase Pery Square, která je všeobecně považována za jeden z nejlepších příkladů georgiánské architektury na ostrově.
Jen o kousek dál se nachází Limerick City Gallery of Art, která se stará o svěží atmosféru díky obměňujícím se výstavám současného umění.
Ve slavnostním románském sále z roku 1906 se v Limerick City Gallery of Art nachází irské umění všech médií od 18. do 21. století.
Stálá expozice čerpá ze sbírky s díly významných jmen Grace Henry, Jack Butler Yeats, Paul Henry a Seán Keating.
V galerii se nachází také Národní sbírka současné kresby a Mezinárodní sbírka plakátů Michaela O’Connora.
Až turisté budou ve městě, měli by se podívat do kalendáře akcí, protože se zde konají přednášky a workshopy a několik souběžných výstav současného irského umění.
Katolickou katedrálu v Limericku navrhl anglický architekt Philip Charles Hardwick a dokončil ji v roce 1861. Věž vysoká 94 metrů je stálou součástí panoramatu města, pochází z roku 1882. A byla postavena z vápence vytěženého nedaleko Rosbrienu.
I po více než 130 letech zůstává nejvyšší stavbou v Limericku.
Uvnitř by turisté měli hledat „katedru“ neboli biskupské křeslo, jež bylo spolu s chórovými lavicemi vytesáno v Mnichově v roce 1894. Oltář byl mezitím zhotoven z limerického mramoru a má alabastrové sochy znázorňující Izákovu oběť.
V georgiánském celním domě v Newtown Pery se nachází zajímavá sbírka historických artefaktů a uměleckých děl, kterou věnoval starožitník a obchodník se starožitnostmi John Hunt.
Stejně jako nejlepší muzea je i Huntovo muzeum velkou směsicí, která obsahuje více než 2 500 předmětů, mezi nimiž nechybí staroegyptský amulet, obrazy od Renoira, Gauguina a Picassa, bronzový kůň připisovaný Leonardu da Vincimu (což bylo nedávno vyvráceno) a spousta náboženských artefaktů.
Jedním z výjimečných exponátů je antrimský kříž vyrobený z bronzu a smaltu, který byl vyroben v roce 800. Nepřehlédnutelné jsou také šaty od návrhářky haute couture Sybil Connolly a dva obrazy Jacka Butlera Yeatse.
Spisovatel Frank McCourt získal v roce 1996 Pulitzerovu cenu za knihu Angelin popel, humorné, ale i pochmurné vzpomínky na své dětství v Limericku ve 30. a 40. letech.
Muzeum Franka McCourta sídlí v Leamy School, kterou McCourt navštěvoval, a připomíná těžkosti každodenního života ve městě v tomto období.
Turisté navštíví třídu z 30. let a nahlédnou do McCourtova domu, který vychází z historického výzkumu a McCourtových vlastních vzpomínek.
Ve vitrínách jsou vystaveny fotografie a další památky, které věnovali bývalí žáci, zatímco nástěnné malby zobrazují proslulé limerické „lány“, McCourtovu jízdu na kole do práce a jeho matku Angelu, která ho vychovávala sama.
Newtown Pery, název jednoho ze tří samostatných měst v centru Limericku, je obchodní čtvrť severně od centra města. Čtvrť byla založena v době, kdy byl Limerick vzkvétajícím přístavem, mezi lety 1750 a 1830.
Newtown Pery je v Irsku vzácná, protože je celá rozvržena na síťovém půdorysu, a také se zde nachází jedna z nejpozoruhodnějších georgiánských architektur v zemi mimo Dublin.
Od konce 20. století oblast poněkud utrpěla, protože obchod se přesunul do příměstských nákupních center. To však nijak neubírá na kráse 200 let starých domů s plochými fasádami v okolí Rutland Street a Crescent.
V Newtown Pery byl People’s Park v prvních desetiletích 19. století vymyšlen jako velkolepé georgiánské místo v duchu dublinského Mountjoy Square.
Rozvoj však omezil velký hladomor a dokončena byla pouze jedna terasa domů s plochými fasádami. Park byl otevřen v roce 1877 a je hlavním parkem zeleně v centru města.
Kromě tribuny, dvou altánů a lahůdkové fontánky (jedné ze dvou, které se v Irsku dochovaly) jsou zvláštností parku královské stromy vysazené v 19. století.
Mezi rozvolněnými cestičkami rostou jilmy, hlohy, buky, jasany, břízy, platany, topoly a na jaře kvetoucí třešně a javory.
Vilémovská válka skončila v tomto městě v roce 1691 druhým obléháním Limericku. Katolická irská a francouzská jakobitská vojska byla nakonec poražena protestantskými viliamity z Ulsteru, Anglie, Skotska, Nizozemska a Dánska.
Limerická smlouva byla podepsána 3. října 1691 a byla zlomovým bodem irských dějin, který vedl k „útěku divokých hus“, kdy zemi opustilo 24 000 katolíků a odešlo do Francie.
Limerická smlouva byla brzy porušena a katolické obyvatelstvo Irska později více než sto let trpělo pod represivními trestními zákony.
Na tomto kameni na konci mostu Thomond Bridge v Clare je umístěn podstavec s kusem kamene, o němž se věří, že byl použit k sepsání smlouvy.
Irská prehistorie je vždy poutavá, takže by si turisté rozhodně neměli nechat ujít toto archeologické naleziště 20 kilometrů jižně od Limericku.
V kopcovité krajině se nachází jezero Lough Gur ve tvaru podkovy, na jehož březích se nacházejí nejrůznější megalitické pozůstatky.
Tato kapsa země je obývána lidmi již více než 5 000 let a na vyvýšených místech se nacházejí kruhové pevnosti, stopy po domech z doby kamenné, kamenný kruh Grange a tři crannogy (neolitické umělé ostrovy).
Návštěvnické centrum shrnuje historii jezera a jeho břehů. A poskytne turistům audioprůvodce venkovní stezkou, který upozorní na kruhové stopy domů z doby kamenné a doplní další historické podrobnosti a lidové pověsti.
Podobnou krajinu ukrývá i Skotsko, jež sousedí s Irskem. Ve Skotsku leží tajemné Loch Ness jezero.
Ballyhoura Mountains je řada vrcholů táhnoucí se v délce 10 kilometrů od východu k západu a rozkládající se na území hrabství Cork a Limerick.
Slunečnější jižní svahy jsou pod příkrovem hlubokých jehličnatých lesů, zatímco na severu se rozprostírají mlžná vřesoviště a blatouchová rašeliniště.
Nejvyšším vrcholem je Seefin na severozápadní straně s výškou 528 m, doprovázený pěti dalšími horami, všechny s výškou nad 350 m.
To, co přivádí mnoho jednodenních výletníků do tohoto pohoří, je Ballyhoura Mountain Bike Park, největší soubor stezek v Irsku o celkové délce 98 kilometrů.
Mohou to být smyčky Greenwood pro nováčky nebo epická 50 kilometrová smyčka Castlepook pro vážné jezdce.
Turisté se mohou vydat jihozápadně od Limericku po silnici N69 a po krátké jízdě dorazí k idylickému bývalému šlechtickému sídlu, jež je dnes veřejným parkem o rozloze 313 hektarů.
Na hladkém hřebeni vedle umělého jezera se nachází budova Curraghchase House, která pochází z poloviny 17. století a v roce 1941 ji zachvátil požár. Narodil se zde vysoce uznávaný básník a kritik Aubrey Thomas de Vere, zatímco jeho blízký přítel Alfred, lord Tennyson jej často navštěvoval a na počest napsal své dílo Lady Clara de Vere.
Na panství se rozprostírají rozsáhlé trávníky a smíšené lesy s vysokými jehličnany, jejichž stáří se datuje do několika staletí.
Další historickou zajímavostí je mohyla a stojící kámen a zemní práce starobylého opevnění.
Každý, kdo ví něco o ragby, dobře zná Munster (Rudá armáda), jeden z nejlepších týmů na severní polokouli. Munster dvakrát vyhrál Pohár mistrů evropských zemí v ragby a třikrát Pro14, přičemž v roce 2017 skončil na druhém místě za velšskými Scarlets.
Pokud se turistům podaří sehnat vstupenky, čeká je kvalitní zápas: V roce 2018 bylo 11 hráčů irského národního týmu vybraných do Six Nations hráči Munsteru.
Za Munster nastoupil také skvělý Ronan O’Gara, čtvrtý nejlepší střelec v historii testovacího ragby.
V Limericku se též nachází nejdelší lávka pro pěší v Irsku a je také jednou z nejdelších v celé Evropě. Tato 350 m dlouhá lávka se nachází v areálu Irské univerzity.
Byla dokončena v roce 2007 a klene se přes řeku Shannon a spojuje univerzitní areály na obou březích řeky. Pokud se turisté chtějí po mostě projít, dostanou se k němu od hotelu Maldron Limerick autem za necelých 15 minut.
Důvodem výstavby mostu bylo vytvořit nové „živé“ spojení mezi staršími budovami kampusu na jih od řeky Shannon a novějším areálem na sever od řeky v Clare. Odtud pochází název Living Bridge (Živý most).
Turisté se mohou do hrabství a města Limerick vydat po vlastní ose, nebo využít služeb cestovní kanceláře. Cestovní kanceláře pořádají například zájezdy do Limericku letecky v rozmezí 2 – 3 dny, ale i delší 5 – 11 dnů, kdy se může cestovat autobusem. A turisté tak navštíví i jiné památky.
Například nedaleko Londýna, zhruba 30 km, leží úchvatný hrad Windsor a tisíce turistů se vydávají k neolitickému monumentu – Stonehenge v hrabství Wiltshire. Přibližně 100 km od Londýna se nachází město Winchester, bývalé hlavní město Anglie.
Je tedy možné naplánovat cestu pozemní komunikací či letecky. Pokud se turisté rozhodnou pro auto či autobus čeká je cesta zhruba o délce 2056 km z Prahy, takže zhruba 1 den jízdy. Cestovní kanceláře plánují někdy odjezd z Německa. To může být Norimberk, Frankfurt na Mohanem či Kolín nad Rýnem.
Cesta do Irska do Limericku může být přes Belgii, Francii a Velkou Británii – Londýn, Birmingham a hlavní město Irska – Dublin.
Letecky zájezd do Limericku nepochybně zabere méně času, lety trvají do 6 hodin, včetně přestupu, jenž je na letišti v Shannon. Z Prahy do Limericku přes Shannon přepravuje letecká společnost British Airway. Nejedná se úplně o levné letenky.
Shannon je vzdáleny 20 km, je možné si zapůjčit auto nebo taxi a dopravit se tak do Limericku následně pozemní komunikací.
Významná role Limericku v irské historii je patrná z jeho středověkých městských ulic, normanských pevností a starobylých irských památek, ale skutečným dědictvím tohoto hrabství smlouvy jsou jeho obyvatelé. Návštěvníci si vychutnají přátelské přijetí od místních obyvatel a objeví četná kouzla hrabství.
Irsko také dalo světu irskou kávu. Ta byla poprvé vyrobena již ve 40. letech 20. století v malé přístavní vesnici Foynes v Limericku. Tento chutný nápoj sestávající z horké kávy, dávky irské whisky a smetany vymyslel šéfkuchař Joe Sheridan, který pracoval v restauraci zajišťující stravování hostů na letišti Foynes.
V té době bylo Foynes jedním z největších evropských letišť, kam pravidelně každý den přilétali a odlétali cestující z USA. O celosvětový úspěch irské kávy se zasloužil americký spisovatel Stanton Delaplane. Kávu si oblíbil natolik, že po návratu do Států začal šířit její povědomí mezi přáteli, přičemž jedním z nich byl i majitel restaurace Buena Vista.
A jak se říká, zbytek je historie. Hrabství a město Limerick ukrývá mnoho příběhů. Za naši redakci věříme, že si tento výlet turisté užijí plnými doušky.
Podnebí v Limericku je oceánské, s poměrně mírnými a deštivými zimami a mírnými a poměrně deštivými léty stejně jako ostrov Island s hlavním městem Reykjavík.
Zima, od prosince do února, je poměrně mírná, ale vítr a vlhkost mohou zvýšit pocit chladu. Obloha je často zatažená a časté jsou srážky. Někdy mohou intenzivní atlantické deprese způsobit větrné bouře.
Sněhové srážky jsou vzácné a nejsou hojné. Chladná období obvykle nejsou intenzivní a netrvají dlouho. Teplota málokdy klesá pod -5 °C, občas však může klesnout i na nižší hodnoty. Nejchladnější rekord má hodnotu -11,2 °C a byl zaznamenán v lednu 1963 a v lednu 2010.
Na jaře, od března do května, teplota pomalu stoupá a atlantické fronty se vyskytují o něco méně často. V květnu je často ještě poměrně chladno, zejména v první polovině měsíce.
Léto, od června do srpna, je chladné, s poměrně častými dešti, v kontextu proměnlivého počasí.
Horké dny jsou vzácné. Teplota nemusí za celý měsíc dosáhnout 25 °C. Někdy však může dosáhnout i vyšších hodnot. Nejvyšší rekord má hodnotu 32 °C a byl zaznamenán na konci června 2018.
Tato hodnota představuje jednu z nejvyšších teplot, které kdy byly v Irsku zaznamenány.
Podzim od září do listopadu je šedivý, zamračený a deštivý a s každým dalším týdnem se postupně ochlazuje. V listopadu často fouká mírný nebo silný vítr.
Jaro (březen – květen) a podzim (září – říjen). Protože dovolená uprostřed turistických špiček a v přeplněných lokalitách není pro každého šálkem čaje, může být pro turisty návštěva Limericku během klimaticky přechodných měsíců, kdy jsou davy turistů poměrně nízké, tím nejlepším obdobím.
Jinak je nejlepší počasí pro návštěvu Limericku od února do května. Nejvyšší teplota v Limericku je zaznamenána v červnu a červenci, a to 25 °C.
Nejnižší teplota v Limericku je zaznamenána v únoru, a to -3 °C.
Publikováno: 30. 10. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz