Krym – historie a most na Krym

Evropa
krym-2

Krymský poloostrov je spojen s Ukrajinou dvěma úzkými výběžky pevniny, takže se spíše podobá ostrovu se dvěma přírodními mosty než pouhému kousku země vyčnívajícímu do moře.

Tento region se vyznačuje mnoha krajinnými scenériemi. Na východě a severu se rozprostírají krymské stepi. Na Feodosii okouzlí písečné pláže, zvlněné kopce s vinicemi a ovocnými stromy, na útesech padajících do teplého moře se tyčí hrady připomínající Bavorské hrady kolem Füssenu. Západu kralují pohoří s bájnými jeskynními městy.

Pro cestování do zahraničí je nutné pořídit si vždy cestovní pojištění.

Kalkulaci cestovního pojištění do cílové destinace zjistíte zde >

Dovolená na Krymu

Počasí na Krymu připomíná středomoří, v létě je horko a moře je příjemně teplé. Proto poloostrov Krym láká turisty nejen z Evropy. Dovolenou na Krymu nabízí i řada českých cestovních kanceláří.

Krym dovolená – to je relax na plážích Černého moře i aktivní turistika. Málokdo ví, že se na turistickém značení Krymu podíleli Češi. Značky jsou tam stejné, jak je známe z tuzemska.

Pro srovnání cestovního pojištění a zajištění nejlepší ceny na trhu lze využít portálů 123ruceni.cz.

Fakta o Krymu

Kym je poloostrov ve východní Evropě. Leží na severním pobřeží Černého moře a žije na něm 2,4 milionu obyvatel, tvořených převážně etnickými Rusy. Mezi nimi jsou významné menšiny Ukrajinců a krymských Tatarů.

Poloostrov je téměř celý obklopen Černým a Azovským mořem. Nachází se jižně od Chersonské oblasti na Ukrajině, s níž je spojen Perekopským průlivem, a západně od Krasnodarského kraje v Rusku, od něhož je oddělen Kerčským průlivem. Od roku 2018 je Krym s Ruskem spojen Krymským mostem.

Na severovýchodě se nachází Arabská kosa, úzký pruh pevniny, který od Azovského moře odděluje soustavu lagun s názvem Sivaš. Přes Černé moře na západě leží Rumunsko, jehož hlavní město Bukurešť skrývá záhady císaře Vlada Drákuly, a na jihu Turecko.

Historie Krymu

Krym je poloostrov na severním pobřeží Černého moře a autonomní ruskojazyčná republika Ukrajiny.

V rané historii byl opakovaně kolonizován a obsazován – mimo jiné Řeky, Římany, Huny a Byzantskou říší. Ve 13. století Krym obsadili Tataři – turkicky mluvící muslimové, kteří byli součástí Zlaté hordy, větve mongolské říše založené Čingischánovým vnukem.

Krymský chanát se v 15. století stal vazalským státem Osmanské říše, a také samostatnou mocností, která si nárokovala území v dnešní ruské Kaspicko-volžské oblasti. Krym byl dobyt Ruským impériem v roce 1783.

Krymská válka v letech 1853-56, která postavila Rusko proti alianci Velké Británie, Francie, Sardinie a Turecka, se odehrávala především na poloostrově. Spojenecká vojska po dlouhém obléhání dobyla město Sevastopol, sídlo carské černomořské flotily. Na konci války ležel Krym v troskách.

1966387-9769051
Krym je tzv. středobodem ruských válečných dějin, kde se odehrávalo mnoho zajímavého, někdy až „děsivého, kdy byla např. lidem zakázán přístup do některých z měst.

V roce 1944 sovětský diktátor Josef Stalin deportoval všechny krymské Tatary do Střední Asie a dalších částí Sovětského svazu za jejich údajnou kolaboraci s nacisty.

V roce 1954 Sovětský svaz, nyní pod vedením Nikity Chruščova, převedl Krym do Ukrajinské sovětské socialistické republiky.

Poloostrov Krym po rozpadu SSSR

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se Krym stal součástí nezávislé Ukrajiny a Moskva a Kyjev se dohodly na rozdělení bývalé sovětské Černomořské flotily. Krymské přístavní město Sevastopol zůstalo základnou ruské černomořské flotily.

Etničtí Rusové tvořili 58 % obyvatel Krymu, zatímco Ukrajinci 24 %. Krymští Tataři, kteří se na poloostrov začali vracet z exilu po rozpadu Sovětského svazu, tvořili 12 procent jeho obyvatel.

V nedávném průzkumu mezi Rusy, který provedlo státní Všeruské centrum pro výzkum veřejného mínění, 56 procent respondentů uvedlo, že Krym považuje za součást Ruska.

Menší počet dotázaných uvedl, že si totéž myslí o dvou muslimských regionech Ruska – Dagestánu (41 procent) a Čečensku (39 procent).

Anexe Krymu v roce 2014

Po revoluci důstojnosti a útěku ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče z Kyjeva 21. února 2014 ruský prezident Vladimir Putin ke svým kolegům prohlásil, že „musíme začít pracovat na navrácení Krymu Rusku.“

Během několika dní obsadily neoznačené jednotky s místní domobranou Autonomní republiku Krym a Sevastopol a také několik lokalit v Chersonské oblasti na Arabské kose, která je geograficky součástí Krymu.

Referendum o připojení Krymu k Rusku v roce 2014 podpořilo podle oficiálních sčítání 96,7 % voličů při účasti 83,1 %, ačkoli bylo mnohými Ukrajině loajálními voliči bojkotováno a západními vládami odsouzeno jako nelegitimní.

Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci, v níž hlasování označilo za nezákonné a neplatné. Putin podepsal se samozvanou Krymskou republikou smlouvu o připojení a připojil ji k Ruské federaci jako dva federální subjekty: Republiku Krym a federální město Sevastopol.

Ačkoli Rusko mělo nad poloostrovem kontrolu, suverenita byla sporná, neboť Ukrajina a většina mezinárodního společenství považují anexi za nezákonnou.

Nejzajímavější místa na Krymu

Poloostrov Krym je bezprostředně jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací. A to díky svému subtropickému podnebí a romantickému pobřeží s písečnými i oblázkovými plážemi, strmými skalními městy a v neposlední řadě i díky množství historických staveb, které disponují bohatou minulostí.

1. Nejhlídanější město na Ukrajině

Toto označení neslo až do roku 1994 krymské město Sevastopol, které mělo významnou roli během Krymské a druhé světové války. Sevastopol byl v období Sovětském tzv. „zakázaným“ městem, kdy obyvateli a návštěvníky města mohli být pouze vojáci nebo lidé se zvláštním povolením.

Teprve po roce 1994 došlo ke zpřístupnění Sevastopolu civilistům. I z tohoto důvodu je v současné době Sevastopol jedním z nejvyhledávanějších míst pro dovolenou na Krymu.

sevastopol-1875044-1920-3422670
Sevastopol až do 90. let patřilo k tzv. nejhlídanějším místům, kdy do města směli pouze vojáci.

TIP: V případě, že by turisty lákala ještě nějaká další zajímavá města, za návštěvu rozhodně stojí nejstarší město světa – Konya v Turecku.

2. Bachčisarajská fontána

Tato fontána se řadí mezi nejznámější fontánu na poloostrově Krym. Jedná se totiž o tzv. „fotánu slz“ od Alexandra Puškina. Tato fontána se nachází uprostřed orientálních zahrad chánského paláce, tedy sídla tatarských chánů v krymském Bachčisaraji. Fontána byla postavena chánem Girejem, a to na počest jeho milenky zavražděné ze žárlivosti.

krym-neznamy-12-8667667
Bachčisarajská fontána, respektive příběh, který se k ní váže, inspiroval básníka Alexandra Puškina.

3. Ukrajinské Pompeje

Též nazývány také jako Ruská Trója se řadí mezi nejstarší památku na Krymu, které představují ruiny antického města nacházející se na předměstí Sevastopolu. Toto město bylo vybudováno před více než 2 500 lety a řadilo se mezi nejvýznamnější řecké kolonie své doby.

Antické město je v současnosti známé jako Chersones Tauridský, a to z toho důvodu, že bývalo hlavním městem Tauridy, což dodnes připomíná množství staveb. Při dovolené na Krymu zde mohou turisti navštívit zbytky obranného valu, amfiteátr či řecký chrám.

hersonissos-2485475-1920-3836431
Ukrajinské Pompeje jsou zaručeně jedním z nejkrásnějších míst pro návštěvu při dovolené na Krymu.

V roce 2007 byl celý tento komplex zvolen jedním ze sedmi divů Ukrajiny, a to možná proto, že na tomto místě dýchá vzájemně propojená řecká a římská kultura. V současnosti jsou ovšem Ukrajinské Pompeje díky mořské erozi a postupující městské zábavě ve velkém ohrožení.

Ukrajinské Pompeje skrývají mnoho římské a řecké kultury, a to díky inspiraci řeckých památek a římských památek.

4. Balaklavský záliv

Na tomto místě je možné spatřit tzv. nejutajovanější přístav. V těsné blízkosti zálivu leží město Balaklava, které mělo stejný osud jako Sevastopol. V okolí města se nachází několik přírodních jeskyní, které se v době SSSR hojně využívaly jako tajné základny a také továrny jaderných ponorek.

Při návštěvě poloostrova Krym stojí rozhodně za shlédnutí v Balaklavě janovská pevnost Čembalo, která byla vybudována zhruba ve 14. století.

balaklavskaya-buhta-v-krimu-balaklavskaya-buhta-baza-podvodnih-lodok-2
Balaklavský záliv sloužil jako tajné základny pro jaderné ponorky.

5. Krymské hory a vrcholek Aj-Petri

Krymský poloostrov se může pyšnit také svou nabídkou pro milovníky trekkingu. V krymských horách je mnoho vápencových a krasových útvarů.

gde-nahoditsya-aj-petri-v-krimu-7-9719243
Na vrcholek Aj-Petri vede lanovka, což je pro každého turistu velmi příjemné a dostane se tak na vrcholek opravdu každý.

Nejnavštěvovanějším vrcholkem je Aj-Petri, neboli svatý Petr, k jehož oblíbenosti přispívá, že se až na vrcholek dá snadno dostat lanovkou. Tato lanovka disponuje největší vzdáleností mezi jednotlivými podpěrnými sloupy v celé Evropě.

6. Jalta

Krymské letovisko Jalta se „proslavilo“ a vstoupily do dějin především díky roku 1945, kdy se v jaltském paláci Livadia konala schůzka tří nejmocnějších mužů tehdejšího světa. Byli to Roosevelt, Churchill a Stalin. Tento palác je v současné době nejvíce navštěvovanou památkou na poloostrově Krym.

swallows-nest-castle-at-sunset
Jalta disponuje na svém vrcholku také velmi netradičním, tzv. Disney zámkem, který zde stojí i přes zemětřesení.

Jalta je ovšem významná i svou pobřežní promenádou, kterou lemuje subtropická flóra a Jalta je také díky své poloze a svému podnebí zcela dokonalým příkladem přímořského letoviska a pro návštěvu během dovolené na Krymu.

Krymský most

Krymský most, který je nazývaný také jako Kerčský most, je spojnicí mezi Ruskem a poloostrovem Krym přes Kerčský průliv. Tento most slouží pro silniční a železniční dopravu. Krymský most je velmi důležitou spojnicí s Ruskem kvůli rozvoji ekonomiky celého poloostrova Krym.

Most byl otevřen 15. května 2018 a disponuje čtyřproudou dálnicí pro automobily a také autobusy. Díky své délce je Krymský most nejdelším mostem v Rusku a také se stal součástí dálnice z Kerče do Novorossijsku. Krymský most se pyšní titulem nejdelšího mostu v Evropě, a to díky své délce 19 km.

jb7a6130-01profimedia-0419328532-4898457
Most na Krym je dlouhý 19 km a je tak nejdelším mostem v celé Evropě.

Od prosince roku 2019 je v provozu také druhá část Krymského mostu, kterou je část pro železniční dopravu.

Starý most v Mostaru sice není tak dlouhý jako Krymský most, zato je významnou památkou na seznamu UNESCO. A kdo nemá strach, může si z něj skočit do azurové řeky Neretvy.

Co navštívitDovolenáZajímavosti