Klášter Kladruby slaví 900 let. Otevře obnovenou zahradu

Magazín
baroko

Benediktinský klášter v Kladrubech slaví v letošním roce 900 let od svého založení knížetem Vladislavem I. Významnými mezníky oslav jsou dvě události – navrácení restaurované mariánské koruny na hlavní oltář klášterního chrámu a zpřístupnění jižní klášterní zahrady veřejnosti. Oznámil to Národní památkový ústav ve své zprávě.

Nabídku kulturních akcí tvoří tradiční a osvědčené akce i nové programy, připravené speciálně k výročí. Mimořádné cenové zvýhodnění při návštěvě kláštera budou moci využít místní obyvatelé a obyvatelé obcí a měst dříve spojených s klášterem.

Symbolické zahájení oslav bylo spojeno právě s návratem mariánské koruny na hlavní oltář klášterního chrámu Nanebevzetí Panny Marie, sv. Benedikta a sv. Wolfganga. „Koruna, jíž pravděpodobně navrhl Jan Blažej Santini-Aichel, prošla několikaměsíčním restaurováním, které finančně podpořili členové organizace The Friends of Czech Heritage z Velké Británie,“ podotýká kastelán kláštera Milan Zoubek. V 70. letech 20. století byla koruna během restaurování oltáře omylem sejmuta. Návštěvníci ji poprvé spatřili v sobotu 4. dubna.

Druhým přelomovým okamžikem v dosavadním životě kláštera bude slavnostní zpřístupnění jeho jižní zahrady. Od 1. května 2015 se návštěvníci budou moci projít revitalizovanou částí klášterních zahrad, která v době fungování kláštera sloužila jako užitková, tzn. k pěstování bylinek pro místní kuchyni, a jejíž součástí zahrady byl i ovocný sad. Zahrada bude volně přístupná až do konce října.

Tradiční kulturní sezonu v klášteře zpestří několik výjimečných událostí. Ve spojitosti se slavnostním zpřístupněním jižní klášterní zahrady bude prohlídková trasa kláštera vyzdobena florálními objekty. První ročník květinové přehlídky Santiniho květy bude k vidění od 1. do 3. května.

Mimořádný zážitek slibuje také představení Animal Exitus v podání Spitfire Company v rámci festivalu Tanec Praha 2015. Pět rozličných fází a stavů, které se člověka zmocňují při vyrovnávání se s traumaty, budou moci diváci spoluprožívat v úterý 16. června na severní terase u klášterního kostela.

Na začátku srpna zavítá do kláštera festival 9 týdnů baroka, pořádaný v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, pod jehož křídly se v pátek 1. srpna odehraje Klášterní barokní noc plná vůní, chutí, barev i tónů, divadla i hvězdářského umění.

Další novinku představují netradiční tematicky orientované prohlídky přibližující zájemcům historii a život v klášteře zcela jiným, nezvyklým pohledem, nazvané Monastýrování… aneb klášterní život.

Zajímavosti