Kilimandžáro – nejvyšší hora Afriky, výška, výstup, kde je
Kilimandžáro v Tanzanii, ikonická a okamžitě rozpoznatelná hora, která dominuje krajině jako žádná jiná. Je nejvyšším vrcholem Afriky...
Číst víceKapverdy neboli Cabo Verde jsou neokoukanou exotickou destinací. Ostrovy v Atlantském oceánu nedaleko pobřeží západní Afriky jen těžko popřou svůj africký temperament a zároveň mají skrze koloniální minulost blízko k Evropě. Jaká je dovolená na Kapverdách a kdy vyrazit? Jaké počasí slibují Kapverdy? A jaká je doba letu na Kapverdy?
Kapverdy byly dříve známy také pod názvem Ostrovy Zeleného mysu. Nachází se totiž ve vzdálenosti 570 kilometrů od afrického Zeleného mysu v Senegalu. Kapverdské ostrovy jsou souostrovím patnácti ostrovů a ostrůvků v Atlantiku s obdivuhodnou rozmanitostí.
Dovolená na Kapverdách je obohacující a vzrušující zážitek, který rekreantům umožňuje užít si celou řadu různých typů dovolené od relaxace, kochání se krásou pobřeží a hýčkání v hotelu, až po dobrodružné výlety zaměřené na vodní sporty a outdoorové aktivity.
Turisté na Kapverdy přijíždí za nádhernou přírodou, dlouhými písčitými plážemi a vůní exotiky. Příznivce adrenalinu lákají vodní sporty (setkání s žralokem na Kapverdách nehrozí), milovníky slunce zase celoročně slunečné počasí.
Shrnutí článku
Dovolená na Kapverdských ostrovech ohromí každého. Návštěvníci mohou vyzkoušet krásné pláže nebo potápění a šnorchlování.
Ostrov nabízí pestrou paletu možností od luxusních hotelů po útulné apartmány s nádhernými výhledy na oceán.
Kapverdské ostrovy tvoří 15 větších či menších ostrovů.
Doba letu na Kapverdské ostrovy z Prahy je 6 hodin a 45 minut.
Letenky na Kapverdy se řadí spíše k těm dražším, a proto se vyplatí porovnat ceny individuálních letenek se zájezdy cestovních kanceláří.
Vzhled ostrova Sal ozvláštňují malé oázy, solné pochody a spící sopky.
Na Kapverdách funguje roaming, avšak některá místa jsou hůře pokrytá signálem
Na Kapverdách začíná hlavní sezóna v červnu, kdy se teploty pohybují od 24 po 32 °C.
Riziko napadení žralokem na Kapverdách je téměř nulové a nejsou zde ani smrtelně jedovaté medúzy.
Kapverdy obecně platí ze velmi bezpečné místo na dovolenou.
Dovolená na Kapverdských ostrovech je pro každého a má co nabídnout i těm nejnáročnějším. Návštěvníky ohromí nádherné pláže, na kterých stráví krásné chvíle plné opalování, koupání a relaxace. Mezi nejznámější pláže patří Santa Monica, Ponta Varadinha nebo Praia de Chave.
Milovníci šnorchlování a potápění si užijí pohled na pestrý podmořský život a hejna barevných ryb, vyskytují se tu také mořské želvy. Turisty potěší široká nabídka vodních sportů, možnost rybaření nebo turistiky.
Zpestřením dovolené na Kapverdách může být výlet za pozorováním velryb u ostrůvku Sal Rei, obvykle od konce února do května. Turisty z celého světa lákají na Kapverdy želvy caretta, které sem připlouvají, aby nakladly svá vajíčka.
Na své si tady přijdou i vyznavači aktivní dovolené. Díky vlnám Atlantického oceánu jsou Kapverdy velmi oblíbené u vyznavačů kitesurfingu, surfingu nebo windsurfingu.
TIP: Za krásnou přírodou se řada turistů vydává také do Kapského Města, které se nachází v Jihoafrické republice. Mezi nejvyhledávanější turistické cíle patří mys Dobré naděje, Stolová hora a zátoka Hout Bay.
Ostrov Sal, zasazený v Atlantiku, představuje poutavý kousek Kapverdského souostroví. Pro ty, kdo touží po nezapomenutelném pobytu v tomto exotickém ráji, je klíčové vybrat si ubytování s ohledem na své preference. Ostrov nabízí pestrou paletu možností od luxusních hotelů po útulné apartmány s nádhernými výhledy na oceán. Níže je uvedeno pár z nich.
Je snadné nechat se unést krásami ostrova Sal a dopřát si nejen pohodlí, ale také jedinečný zážitek. Bez ohledu na preferovaný styl ubytování, hotely a další ubytovací zařízení na tomto ostrově přinášejí možnosti pro každého, kdo si přeje prožít Kapverdy naplno.
Kapverdské ostrovy tvoří 15 větších či menších ostrovů. Mezi nejznámější z nich patří ostrov Sal, na němž končí většina turistů, a ostrov Boa Vista.
Boa Vista portugalsky znamená „dobrý výhled„. Je to pouštní ostrov, který je blíže africkému kontinentu než všechny ostatní ostrovy Kapverdského souostroví. Vzdálenost mezi Boa Vista a Senegalem je pouhých 450 km. Boa Vista Kapverdy je známá především svými bělostnými plážemi, želvami a tradiční hudbou.
Praia de Santa Monica na jihu Boa Visty je považována za nejkrásnější pláž Kapverd. Z vyhlídky Rocha Estância je také možné spatřit ostrovy Maio a São Nicolau.
Stejně jako na ostrovech Maio a Sal je možné na plážích Boa Vista pozorovat mořské želvy kladoucí vejce. Zatímco na menší sousední ostrov Sal už dorazil masový turismus, život na Boa Vista je stále o něco autentičtější.
Nejnavštěvovanějším z Kapverdských ostrovů je ostrov Sal. Když se k němu člověk blíží, má pocit, že přistává na zlaté perle písku uprostřed tyrkysově modrého oceánu. Vzhled ostrova Sal ozvláštňují malé oázy, solné pochody a spící sopky.
Po mnoho let byl ostrov Sal centrem těžby soli. Odtud také pochází název Sal (sůl). V současnosti však sůl slouží téměř jen pro místní potřebu a pro turisty. Nedaleko starého solného dolu Pedra de Lume se nachází vesnička se stejným názvem. Místo je velmi oblíbené díky extrémně slané vodě a jejím léčivým účinkům. Salinita solných jezírek se podobá Mrtvému moři a stejně tak i místní klimatické podmínky.
Silný pasát, který vane na ostrově Sal od listopadu do června, proměnil ostrov v eldorádo surfařů. Díky mezinárodnímu letišti na ostrově Sal a ambiciózním projektům v oblasti cestovního ruchu, se Sal stal rušným ostrovem.
Ostrov Sal je celkově velmi plochý, proto se nad ním mraky téměř nemají šanci udržet a skoro tady neprší. Každý návštěvník Sal Cape Verde si užije jen slunce, slunce, slunce… a kilometrů písečných pláží.
Češi znají toto místo jako ideální zimní destinaci už několik let. Tropické slunce zde svítí na tři sta padesát dní v roce, azurový Atlantik obepínají písečné pláže a svěží vítr vytváří ideální podmínky pro windsurfing. Vedle koupání v moři nabízí ostrovy také zajímavé výlety v okolí.
Za zmínku z Kapverdských ostrovů stojí ještě např. ostrov Fogo, který se pyšní nejvyšší horou souostroví, kávovými plantážemi a svěžími vinicemi. Brava je zase ostrovem květin, úchvatných hor a pobřežních zálivů.
TIP: Fantastické potápění se žraloky i šnorchlování se želvami a tisíci barevnými rybami nabízí exotický sopečný ostrov Bora Bora v jižním Pacifiku. Luxusní dovolená splní i ta nejtajnější přání.
Základní informace o Kapverdských ostrovech:
Na Kapverdách funguje roaming, avšak některá místa jsou hůře pokrytá signálem. V turisticky rušných místech funguje mobilní spojení bez problémů. V odlehlejších místech si turisté občas stěžují na nespolehlivé fungování SMS, tudíž není dobré na ně na 100% spoléhat.
K internetu se dá zdarma připojit v hotelových komplexech. Návštěvník by měl počítat s nedostatečným rozsahem WiFi, která jen zřídka dosáhne na všechny pokoje. Internetové připojení je zcela zdarma v hotelích vyšší kategorie, v internetových kavárnách, v přístavech a na některých náměstích.
Vyplatí se pořídit místní datovou kartu, která v kombinaci se smartphonem či notebookem poskytne nejlevnější a nejspolehlivější připojení.
Podnebí na Kapverdách je velice suché. Povrch ostrovů tvoří kamenité pouště s nedostatkem vegetace. Srážky zde nebývají tak časté. Počasí je po celý rok teplé, a proto lze na Kapverdy vyrazit prakticky kdykoliv. Je však potřeba se připravit na to, že na Kapverdách často fouká silnější vítr.
Na Kapverdách začíná hlavní sezóna v červnu. Teploty se pohybují od 24 po 32 °C. Oceán má v červnu teplotu okolo 26 °C. V nejteplejších měsících se obvykle vyskytuje odpolední oblačnost. Letní a podzimní měsíce jsou nejméně větrné.
Skvělé je vyrazit na dovolenou na Kapverdách v listopadu, kdy u nás začínají první mrazíky. Na Kapverdách je v listopadu stabilní počasí s teplotami kolem 30 °C. V listopadu se mimo jiné návštěvníci Kapverd těší z nejdelšího slunečního svitu.
Chladnější počasí na Kapverdách přináší leden až duben. I v těchto zimních měsících dosahují maximální denní teploty příjemných 25 °C. Od prosince do května fouká silnější vítr a v moři jsou větší vlny. Proto jsou Kapverdské ostrovy tolik oblíbené mezi surfaři a kajtaři.
Další zajímavou zimní destinací, kde se dá strávit luxusní exotická dovolená se vším všudy, je emirát Katar, Kanárské ostrovy a Tenerife, nebo ostrov Bora Bora.
Samotné letenky na Kapverdy se řadí spíše k těm dražším. Proto se vyplatí porovnat ceny individuálních letenek se zájezdy cestovních kanceláří.
Přímé letenky na Kapverdy lze obvykle získat jen při cestování s cestovními kancelářemi. Létá se s aeroliniemi Smart Wings.
Nejčastější letenky na Kapverdy bez cestovní kanceláře a také nejlevnější vedou přes Lisabon s aeroliniemi TAP Air Portugal. Z Lisabonu na Kapverdské ostrovy se létá denně a doba letu na Kapverdy trvá z Lisabonu 4 hodiny. Společnost TAP Portugal nabízí denní lety na ostrovy Sal, Boa Vista, Sao Vicente.
Na Kapverdské ostrovy se dá dostat i z brněnského nebo ostravského letiště. Jde o lety s mezipřistáním nejčastěji na Kanárských ostrovech. Celková doba takových letů se obvykle prodlužuje na 8 – 9 hodin.
Jak dlouho se letí na Kapverdy? Čistá doba letu na Kapverdské ostrovy z Prahy je 6 hodin a 45 minut. Na Kapverdách jsou 4 mezinárodní letiště, a to:
Dobu letu Praha – Kapverdy ovlivňuje typ letu. Při plánování cesty by se neměla vzít v úvahu pouze průměrná doba letu, nýbrž i případné čekání na letištích a čas potřebný na přestupy. Doba letu Praha–Kapverdy může být s přímým letem velmi pohodlná; při výběru letů s přestupy je třeba počítat s delším časem cesty.
Pevninu Kapverdských ostrovů ovládají především ptáci, savci a hadi zde chybí. Na ostrovech Fogo, Santa Luzia, Nasa a Nicolau hnízdí ptáci, kterých je na světě už jen několik desítek, například ngon-ngon, skřivan či raritní druhy mořských ptáků jako racek stříbřitý.
Okolní moře je vyhlášeným rájem rybářů a potápěčů. Zdejší vody obývají exotičtí zástupci ryb a jiných mořských živočichů, zejména obřích mořských želv. Nechybí langusty, delfíni, menší žraloci a velryby. Riziko napadení žralokem na Kapverdách je téměř nulové a nejsou zde ani smrtelně jedovaté medúzy.
Kapverdy obecně platí ze velmi bezpečné místo na dovolenou. Na co si dát pozor na Kapverdách je obdobné jako jinde na světě. Vždy je třeba dávat pozor na kapesní krádeže. Nepříjemní mohou být pouliční prodavači. Pokud turista nechce nic nakupovat, neměl by se s nimi pouštět do řeči a už vůbec ne do smlouvání.
V poslední době roste na Kapverdských ostrovech počet toulavých psů. Obvykle jsou poměrně čistí a přátelští, nicméně mohou se také shlukovat do smeček, a ty mohou být i nebezpečné. Agresivní chování toulavých psů na Kapverdách je na Kapverdách výjimečné, je však dobré s ním počítat.
Jestli je něco, na co si dát pozor na Kapverdách, pak jsou to silné mořské proudy, které při koupání a plavání v moři bývají silné. Plavce často mohou zaskočit také příbojové vlny, které na jinak idylické pláži v Santa Marii rostou až do dvoumetrové výše.
Kapverdskou kuchyni ovlivnila zejména kuchyně portugalská a také africké a brazilské vlivy. K typickým surovinám patří ryby, humři, raci, krabi, krevety, chobotnice, ústřice, langusty, hovězí a vepřové maso, rýže, kukuřice, fazole, zelenina a tropické ovoce.
Díky turismu funguje na Kapverdských ostrovech mnoho podniků zaměřených na evropskou či americkou kuchyni. Některé podniky nabízejí také indickou kuchyni, arabské recepty, čínská jídla a také oblíbené japonské jídlo sushi. Na své si přijdou i příznivci vegetariánské a veganské stravy. K dostání je běžně také dobrá ranní káva.
Last minute na Kapverdy i klasické zájezdy nabízí několik českých cestovních kanceláří například Fisher, Invia nebo EXIM tours. Cestovní kanceláře pamatují jak na plážové povaleče, tak na příznivce aktivní dovolené.
V nabídkách last minute na Kapverdy tak lze objevit i trekking na Kapverdských ostrovech. Kam na hory na Kapverdách? Krásný trek vede na k vulkánu Pico Do Fogo – nejvyšší hoře Kapverdských ostrovů.
Dovolenou na Kapverdách lze bez problémů zvládnout i bez cestovní kanceláře. Ubytování je možné sehnat například přes Booking.com, méně rozšířená je zde služba Airbnb.
TIP: Kam vyrazit k moři během letních měsíců? Ligurská riviéra s kouzelným přístavem Portofino má příjemné teploty i v horkém červenci a srpnu.
Kapverdské ostrovy byly neobydlené až do 15. století, kdy je objevili a kolonizovali Portugalci. Protože se Kapverdské ostrovy nacházely na výhodném místě, které mělo významnou roli v obchodu s otroky, začaly Kapverdy v 16. a 17. století ekonomicky prosperovat a přitahovaly obchodníky, korzáry a piráty.
V 19. století došlo k hospodářskému úpadku v důsledku potlačení obchodu s otroky v Atlantiku a mnoho obyvatel v tomto období emigrovalo. Kapverdy se však postupně hospodářsky zotavily, protože se staly důležitým obchodním centrem a užitečnou zastávkou na hlavních námořních trasách.
V roce 1951 byly Kapverdy začleněny jako zámořský departement Portugalska, avšak jejich obyvatelé pokračovali v kampani za nezávislost, které dosáhli v roce 1975.
Dnes Kapverdy žijí především z cestovního ruchu. Nejvíc je to znát na největším kapverdském ostrově Sal, který se stává populárním turistickým rájem. Na ostrově Sal přibývá resortů a letovisek, na bílých plážích rostou hotelové komplexy a rybářské vesnice mizí před očima.
Publikováno: 2. 9. 2024
© 2025 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz