Gołębiewski Karpacz – recenze, ceny, aquapark
Hotel Gołębiewski Karpacz, impozantní resort nacházející se v malebné krajině Krkonoš, je jedním z největších a nejznámějších...
Číst víceGroningen je nizozemské město, které je známé svou přátelskou atmosférou, bohatým kulturním dědictvím a pulzujícím studentským životem. Co v Groningenu navštívit?
Groningen je jedním z nejkrásnějších nizozemských měst plných překvapení, historie a kultury. V Groningenu a jeho okolí je spousta aktivit, z nichž si jistě vybere každý. Může tak zažít Nizozemsko jako místní obyvatelé, aniž by to bylo příliš turistické jako třeba Amsterdam.
V Groningenu se bezbřehá energie kaváren, muzeí a festivalů snoubí s klidem a tichem skrytých dvorů a zahrad. Lze se zde projít po mořském dně nebo vstoupit do nikdy nedobyté pevnosti Bourtange.
Groningen je také známý svou jedinečnou atmosférou, kterou zde vytváří velké množství studentů vysokých škol. Ve městě sídlí Groningenská univerzita, jedna z nejstarších univerzit v Nizozemsku. Kdo má rád místa, kde nejsou davy lidí, může navštívit také Maastricht nebo Naarden.
Co dalšího Groningen nabízí? A kam vyrazit v okolí Groningenu na výlety?
Groningen je město na severu Nizozemska v provincii Groningen. Je hlavním městem provincie a největším městem regionu. Nachází se v blízkosti německých hranic a necelých 40 km od moře.
V Groningenu žije přibližně 190 000 obyvatel. V Nizozemsku má přezdívku „metropole Severu“.
Do Groningenu se lze snadno dostat autem, vlakem nebo autobusem. Je napojen na celostátní dálniční síť a jezdí sem časté vlaky a autobusy do a z jiných měst v Nizozemsku.
Groningen je jedním z nejstarších měst v Nizozemsku. Byl založen na počátku 10. století a má bohatou historii.
Prvními známými osadníky Groningenu byli Frísové, kteří do oblasti dorazili pravděpodobně kolem 8. století. V 10. století oblast ovládli Sasové a z tohoto období pocházejí i první písemné zmínky o Groningenu.
Ve středověku byl Groningen významným obchodním centrem a ekonomika města vzkvétala. V 15. století se Groningen stal součástí vévodství Guelders a město získalo řadu privilegií, například městské hradby, univerzitu a mincovnu.
Během nizozemského povstání v 16. století vyhlásil Groningen věrnost španělské koruně. V roce 1594 bylo město obléháno a dobyto Nizozemci a v roce 1648 se stalo součástí Nizozemské republiky. Od tohoto období až do 19. století zažíval Groningen značný růst a hospodářskou prosperitu.
Bylo také významným centrem kultury a vzdělanosti a v roce 1814 se stalo sídlem zemské vlády. Groningen se dále rozrůstal i ve 20. století. V poválečném období prošel Groningen obdobím rychlého růstu a rozvoje a dnes je jedním z nejvýznamnějších měst v Nizozemsku.
Sídlí zde řada univerzit a je významným centrem kultury a vzdělávání. Je také oblíbeným turistickým cílem s mnoha atrakcemi, jako jsou muzea, galerie a parky.
V Groningenu je tolik neobjevených skvostů. Lze vidět umělecká díla na nečekaných místech v ulicích, krásné butiky a malé kvalitní restaurace v těsné blízkosti hlavních nákupních ulic. Kam v Groningenu?
Jde o nejvýznamnější budovu v Groningenu, která se nachází na náměstí Grote Markt. Impozantní věž vysoká 97 metrů byla postavena již ve 13. století a je jednou z nejstarších budov v Groningenu. V průběhu času přežila mnoho nezdarů a stala se pro obyvatele Groningenu symbolem odolnosti.
Výstup na věž Martinitoren umožní návštěvníkům dozvědět se vše o její historii. Navíc z vrcholu budou odměněni malebným výhledem na Groningen z výšky 97 metrů!.Je to zážitek, který si nikdo nesmí nechat ujít. Pokud se tedy nebojí výšek.
Ovšem není to zadarmo. Musí se totiž zdolat téměř 300 schodů.
Amsterdam je světově proslulý pásem kanálů, ovšem i Groningen má kanály s krásnou historií. V dobách, kdy nejstarší přístavní oblast města měla přímé spojení s mořem, zde plavali tuleni. Groningenští podnikatelé neměli čas čekat na správný příliv.
Místo toho vybudovali vysoké přístaviště – Hoge der A – pro nakládku a vykládku při přílivu. Dnes si lze v Hoge Der A prohlédnout krásné staré sklady. Tyto sklady u kanálu vyprávějí o dřívějším průmyslu.
Lodě zde vplouvaly a vyplouvaly a zvuky rachotících kol a dupajících koní bylo slyšet po celý den. Při procházce po nábřeží člověk míjí 28 památkově chráněných budov a 11 městských památek, takže má pocit, že vstoupil přímo do obrazu.
Za pěkného počasí oživují nábřeží různé venkovní kavárny. Atmosféra je ještě kouzelnější v období Vánoc, kdy Hoge der A a Lage der A tvoří kulisu oblíbené akce WinterWelVaart. Nábřeží ovládnou osvětlené lodě, přátelský vánoční trh, živá vystoupení a svařené víno.
Groningenské Hofjes (dvory) poskytovaly bezplatné ubytování chudým, vdovám a nemocným. Proto se lze setkat s názvem „almužny“. Dnes v těchto oázách klidu v centru města žijí soukromé osoby.
Almužny jsou společné dvory obklopené různými malými domky a nejsou typicky groningenské. Velký počet, který se v Groningenu stále nachází, jimi však rozhodně je. Člověk se však musí dívat pozorně, protože je až příliš snadné projít kolem přístupové brány, aniž by si jí všiml.
Zdi zajišťují, že život ve dvorech je mnohem klidnější než venku. Totéž platí i pro opevněný Prinsentuin, další klidné místo v centru. Také se doporučuje navštívit nejstarší hospic v Groningenu – Pelstergasthuis, na jehož kostelní věži se nachází nejstarší zvon ve městě.
Je velmi příjemné navštívit různé Hofjes, protože člověk získá představu o tom, jak lidé ve městě v té době žili. Kromě toho jsou budovy velmi působivé také díky svému stáří a architektuře. Jedná se o jednu z nejlepších groningenských turistických atrakcí, kterou je třeba vidět.
V samém srdci centra Groningenu vyrostla nová budova – Forum Groningen. Místo setkávání všech, kteří se zajímají o dnešní svět a možnosti zítřka. Forum se zaměřuje na úžasné a inspirativní lidi prostřednictvím Světa příběhů, 5 kin, laboratoře Smartlab, kaváren a restaurací, městské knihovny a nejvýše položené terasy v Groningenu s fenomenálním výhledem a střešním kinem.
45 metrů vysoké výrazné Forum s deseti patry a střešní zahradou se díky své siluetě stalo trvalou součástí panoramatu města. Konají se zde přednášky, debaty, kurzy, workshopy, festivaly, večírky a výstavy.
V nizozemském městě Groningen se nachází jedna z nejstarších univerzit v zemi. Univerzita Groningen byla založena v roce 1614 a patří k nejtradičnějším a nejprestižnějším univerzitám v Nizozemsku.
Podle žebříčků se univerzita trvale umisťuje mezi 100 nejlepšími univerzitami na světě.
Univerzita v Groningenu má jedenáct fakult, devět postgraduálních škol, 27 výzkumných center a institutů a více než 175 studijních programů.
Mezi absolventy univerzity patří čtyři nositelé Nobelovy ceny, devět nositelů Spinozovy ceny, jeden nositel Stevinovy ceny, různí členové nizozemské královské rodiny, několik politiků, první prezident Evropské centrální banky a generální tajemník NATO.
Na univerzitě Groningen je zapsáno více než 30 000 studentů v různých programech od bakalářského studia až po doktorské studium. Z toho je velká část zahraničních studentů.
Jedinečnost Univerzity v Groningenu spočívá v jejím přístupu k výzkumu. Univerzita poskytuje studentům i vyučujícím podnětné prostředí pro realizaci jejich ambicí a rozvoj dovedností ve zvoleném oboru. Univerzita také klade důraz na výzkumnou spolupráci s partnery z průmyslu, vlády a jiných univerzit.
Kromě špičkového výzkumu je Univerzita Groningen známá také svými rozsáhlými studentskými aktivitami. Studentský svaz Groningen (SV Groningen) je zodpovědný za organizaci různých studentských iniciativ, včetně sportovních a kulturních aktivit.
Nejznámějším muzeem Groningenu je Groningerovo muzeum – Bas Meelker. Jde o pestrobarevnou budovu na vodě. Groningerovo muzeum bylo založeno v roce 1994 a od té doby se o něm v oblasti moderní architektury mluví.
Návštěvníci Groningenu si nemohou toto muzeum nechat ujít. Když jdou z hlavního nádraží do města, pravděpodobně přejdou přes most s barevným muzeem. To je také cesta ke vchodu do Groningenského muzea.
Postmoderní budovu v prstenci kanálů navrhl Ital Alessandro Mendini ve spolupráci s De Luchi, Starckem a Coop Himmelb(l)au. Všechny tři pavilony se od sebe liší, dohromady však tvoří zjevný celek.
S každou novou výstavou muzeum vyzývá sebe i návštěvníky, aby se na výtvarné umění dívali z jiného úhlu pohledu. Známými příklady jsou velmi oblíbené výstavy ruského malířství nebo třeba výstava Davida Bowieho.
Muzeum se inovativními tématy zabývá s vášní a odvahou a dokáže oslovit velmi široké publikum. Za návštěvu stojí i stálá sbírka. Obsahuje historické předměty, které objasňují dějiny Groningenu, asijskou keramiku a obrazy groningenského uměleckého kolektivu De Ploeg.
Navštívit lze i Muzeum námořnictví (Noordelijk Scheepsvaartmuseum), Univerzitní muzeum z roku 1934 nebo Muzeum Lega. Zkrátka a dobře Groningen a muzea patří neodmyslitelně k sobě.
Nejen samotné město Groningen, nýbrž i jeho okolí má hodně k nabídnutí. Jaké jsou v okolí Groningenu výlety?
Pokud chce někdo uniknout z města a užít si přírodu, může navštívit botanickou zahradu Hortus Botanicus. Nachází se kousek za městem v Harenu. Je zde 10 různých zahrad, například čínská zahrada, vodní zahrada, skalka.
Z hlavního nádraží v Groningenu odjíždí každou půlhodinu linka 51, která jede k botanické zahradě. Je třeba vystoupit na autobusové zastávce Bolhuissteeg, aby člověk dojel přímo před vchod.
Národní park Lauwersmeer je součástí Waddenského moře. Lauwersmeer je velké mělké jezero, které je s mořem spojeno úzkým průlivem. Jezero je napájeno několika řekami a je domovem nejrůznějších volně žijících živočichů.
Jezero je také útočištěm ptáků a je důležitou zastávkou stěhovavých ptáků. Žije zde mnoho druhů vodního a brodivého ptactva, například kachny, husy, labutě, volavky a rybáci. V jezeře žije také řada druhů ryb, včetně kaprů, okounů, štik a úhořů.
Přírodní rezervace je také domovem řady rostlin a živočichů. Nacházejí se zde louky, mokřady a rákosiny, které jsou domovem mnoha druhů obojživelníků, plazů, savců a bezobratlých. V přírodní rezervaci se vyskytují savci, jako jsou jeleni, lišky a jezevci.
V národním parku Lauwersmeer lze chodit pěšky, jezdit na kole, pozorovat ptáky, plachtit a pozorovat hvězdy.
Nedobytná pevnost Bourtange obklopená bažinami se nachází asi 60 km od Groningenu. Byla sotva dokončena, když na její brány již klepala vojska věrná Španělsku. Kombinace bašt a bažin je však udržela dál. Ani münsterský biskup neuspěl při pokusu o dobytí Bourtange.
Pevnost Bourtange byla postavena koncem 16. století jako obranný objekt v době osmdesátileté války. Bašty poskytovaly jasný výhled na nepřátele přicházející z jakéhokoli směru. Nebo spíše dobrý výhled na to, jak beznadějně tonou v okolních bažinách.
O století později kapitán Prott zapsal Bourtange na mapu, když se nepřátelský biskup Bernard van Galen – v Groningenu známý jako Bommen Berend (Kulka Berend) – pokusil Protta uplatit volbou mezi částkou 200 000 guldenů a venkovským sídlem ve Vestfálsku.
Traduje se, že Prott odpověděl takto: „Dám ti místo toho 200 000 kulek!“ Bourtange následnému útoku odolal a donutil nepřítele ustoupit do bahna.
Návštěva Bourtange je zaručenou zábavou na celý den. Návštěvníci si můžou projít stejnojmennou vesnici pěšky, navštívit místní obchody a starodávnou továrnu na výrobu svíček. Ve vesnici se pravidelně konají zajímavé akce, od živých trhů až po realistické rekonstrukce bitev.
Den lze zakončit přenocováním v pevnosti v lóži a zažít tak, jak to kdysi vypadalo. Každou neděli odpoledne se stále střílí ze starého děla.
Moře se dříve dostávalo mnohem dál do vnitrozemí, to však obyvatele Groningenu neodradilo. Naopak. Jednoduše si stavěli kopce, na nichž budovali své kostely a vesnice. S desítkami starobylých umělých obytných vesnic na kopcích kousek po kousku rekultivovali půdu.
Jednou z takových vesnic na kopci je vesnice Niehove. Když tu člověk stojí mezi domy z červených cihel, je zajímavé vědět, že se v průběhu staletí změnilo jen velmi málo.
Kostel se nachází v centru obce a na vrcholu umělého obytného kopce. Niehove při pohledu shora připomíná jakousi pavučinu. Domy ve vesnici jsou rozmístěny ve dvou kruzích kolem kostela a jsou otočeny zády k polím.
Jaké je v Groningenu počasí a kdy ho navštívit? Groningen lze navštívit po celý rok. Nejlepší období je jaro (březen-květen) a podzim (září-listopad). Na jaře a na podzim jsou zde příjemné teploty.
Léto (červen-srpen) je pro návštěvu Groningenu také skvělé, ovšem může zde být teplo s teplotami kolem 30 ºC. Nevýhodou léta jsou vyšší ceny v porovnání s ostatními obdobími kvůli školním prázdninám v Evropě.
Nejklidnějším obdobím je zima (prosinec-únor). Ceny jsou nižší a je zde méně lidí. Jedinou nevýhodou jsou méně příjemné teploty.
Publikováno: 12. 6. 2023
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz