Gdaňsk, Polsko – památky, zajímavosti, moře, pláže

Evropa

Gdaňsk je polské město ležící na pobřeží Baltského moře. Právem se řadí mezi nejhezčí polská města. Často ho turisté přehlížejí a všímají si spíše proslulých míst, jako je Varšava, Krakov nebo Vratislav. Gdaňsk však za cestu na sever rozhodně stojí. Co v Gdaňsku určitě neminout?

Polsko je turisty trochu nedoceněné, za svými hranicemi přitom ukrývá opravdové historické i přírodní klenoty. Jedním z nich je právě severní přístavní město Gdaňsk.

Gdaňsk patří do tzv. Trojměstí – Gdaňsk, Gdyně a Sopoty.

Obsah článku

Gdaňsk ubytování – tipy na všechny druhy ubytování

Dovolená Gdaňsk – na jak dlouho jet do Gdaňsku a co cestou vidět

Památky Gdaňsk – Kościół Mariack, Evropské centrum solidarity aj.

Moře Gdaňsk – teplota moře, pláže a koupání v Sopotech

Doprava do Gdaňsku – autem, letecky či busem

Přístav Gdaňsk – kam a kdy jezdí pravidelné trajekty?

O Gdaňsku – poloha, počet obyvatel

Zajímavosti o Gdaňsku – co je Kašubsko a kde hledat jantary

Historie – Gdaňsk za světové války a poté

Gdaňsk – ubytování

V Gdaňsku, polském městě s bohatou historií a kulturou, naleznete různorodé možnosti ubytování. Zde jsou některé hotely, které nabízí příjemný pobyt:

Golden Tulip Gdańsk Residence

  • Moderní rezidence s komfortními pokoji a výhodnou polohou v blízkosti historického centra města.

Apartamenty Przy Plaży Gdańsk

  • Tyto apartmány nabízejí stylové ubytování přímo u pláže, vhodné pro ty, kteří si přejí relaxaci u moře.

Rajska Apt Deluxe 47 Gdańsk Old Town

  • Luxusní apartmány v srdci starého města s výhledem na historickou atmosféru Gdaňska.

Dwie Motławy Apartinfo Apartments

  • Prostorově štědře koncipované apartmány s moderním designem a výhledem na řeku Motława.

RJ Hostel Chrobrego 79

  • Hostel nabízí cenově dostupné ubytování s příjemnou atmosférou a strategickou polohou pro objevování města.

V Gdaňsku si každý návštěvník může vybrat ubytování odpovídající svým preferencím, ať už touží po luxusu, pohodlí, all inclusive nebo cenově dostupné možnosti – ovšem stále zůstává pravdou, že dovolená u moře v Polsku s all inclusive má své jedinečné kouzlo.

Gdaňsk – dovolená

Město lze projít za jeden den, nicméně se doporučuje strávit v Gdaňsku alespoň dva až tři dny. Tak je možné město skutečně prohlédnout a užít si ho bez zbytečného spěchu.

Je možné stihnout prohlídku starého města, návštěvu dvou nejlepších muzeí v Polsku a typické polské jídlo v úžasných restauracích. Kdo si naplánuje dovolenou na delší čas, může také podniknout několik jednodenních výletů. Vyplatí se vydat se na baltské pláže v Sopotech, Gdyni a Kolobřehu, proplout Mazurská jezera nebo navštívit Malbork, jeden z největších hradů v Evropě.

Polsko je hlubokou studnicí mnoha báječných výletů. Jedním takovým je i Wroclaw (Vratislav), město trpaslíků a ponuré historie. Dalším jsou například Kielce, město s výraznými stopami židovských komunit, nebo Štětín, hlavní město Západního Pomořanska, nazývané taky jako Paříž severu.

gdansk-dovolena
Dominantou Gdaňsku je bazilika Nanebevzetí nejsvětější Panny Marie.

Gdaňsk – památky

Během pobytu v Gdaňsku je možnost navštívit spoustu zajímavých míst. Jaké památky Gdaňsk nabízí?

Historické centrum města

Historické centrum Gdaňsku je krásným místem, kde začít s objevováním. Je to místo s úžasnou architekturou, která je silně ovlivněna germánskou a polskou tradicí. Barevné uličky jsou místem, kde se lze toulat i několik hodin a užívat si zdejší atmosféru. Staré město je jedno z nejlepších míst, kde strávit slunečné (nebo zasněžené) odpoledne.

Určitě by turisté neměli vynechat nákupy jantaru v ulici Mariacka. Jantar je součástí gdaňské historie. Proto na něj lze narazit na každém rohu. Má tradici, která sahá stovky let do minulosti, kdy místní obyvatelé vytvářeli (a stále vytvářejí) jedny z nejsložitějších a nejkrásnějších šperků v celé východní Evropě.

Dalším historicky zajímavým polským městem je Toruň. Toruňské staré město je zapsané na seznamu UNESCO.

gdansk-pamatky
Centrum města Gdaňsk připomíná německou architekturu.

Evropské centrum solidarity

Evropské centrum solidarity je poměrně novým místem v Gdaňsku, kde si lze užít nejrůznější aktivity a prohlédnout některé z historických památek regionu. Prohlídka tohoto místa zabere zhruba hodinku času. Návštěvníci si ho mohou projít a dozvědět se zde o regionu mnohem více informací. V samotné budově je cítit skutečná atmosféra, nacházejí se zde impozantní 45 metrů vysoké kříže, které všem připomínají mnoho ztracených životů v Gdaňsku a okolí.

Cestování po Evropě přináší nezapomenutelná dobrodružství. Madrid, Neapol nebo pařížské muzeum Louvre už každý zná, proč nevyrazit třeba do Moldavska, Skopje nebo Bosny a Hercegoviny.

Kościół Mariack

Kościół Mariack je naprosto úchvatné místo, které stojí za to navštívit, ať už je člověk věřící, nebo ne. Je možné za pár eur dokonce vystoupat na věž – odkud je nádherný výhled na celé město. Katedrála je celým názvem Konkatedrální bazilika Nanebevzetí nejsvětější Panny Marie v Gdaňsku a jde o římskokatolicky gotický kostel.

Návštěvníci se také mohou vydat kousek na sever (asi 100 metrů) od starého města, kde narazí na oblast řeky Motlawy. Toto úžasné nábřeží je skvělým místem, kde si lze prohlédnout některé historické budovy v Gdaňsku. Z této oblasti je také možné podniknout výlet lodí, a prozkoumat tak některé další oblasti v okolí Gdaňsku.

Žurawský jeřáb i řecký bůh

Jediný plně zrekonstruovaný a největší přestavěný jeřáb na světě, Zuraw Crane, stojí za návštěvu. Tento středověký jeřáb pochází z doby před více než 500 lety. V minulosti musel být rekonstruován kvůli poškození z druhé světové války. Zurawský jeřáb je v letních měsících otevřen návštěvníkům, v sobotu je vstup dokonce zcela zdarma.

Neptunovu fontánu, která se nachází v oblíbené gdaňské čtvrti Dlouhý trh, si nelze nechat ujít. V průběhu minulého století začala reprezentovat Gdaňsk v celé východní Evropě. „Boha moře“ zde lze těžko přehlédnout, i když má své kořeny v řecké mytologii.

Soused Polska Litva nepatří zrovna mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace. To je však škoda, protože Vilnius i zbytek země nabízí zajímavé atrakce a památky. Stejně tak si o návštěvu žádá Estonsko, malá země plná přírodních krás.

Zábava u moře – Gdaňsk a Sopoty

Gdaňsk, ležící na pobřeží Baltského moře v severním Polsku, má několik krásných pláží, které jsou oblíbeným cílem turistů i místních obyvatel. Gdaňsk tak může být ideálním místem i pro dovolenou u moře v Polsku.

Mezi hlavní pláže v okolí Gdaňsku patří zejména:

  • Pláž Stogi – jedna z nejpopulárnějších pláží v Gdaňsku, vzdálená asi 10 km od centra města. Je dlouhá, široká a písčitá, s čistou vodou a borovými lesy v okolí. Nabízí dobré zázemí včetně restaurací, kaváren a sportovních aktivit.
  • Pláž Brzeźno – oblíbená pláž nacházející se blízko centra Gdaňsku. Má dlouhé molo, kde se lidé rádi procházejí, a krásný park v blízkosti. Je ideální pro rodiny a nabízí plážové bary, sportovní zařízení a dětská hřiště.
  • Pláž Jelitkowo – leží na hranici mezi Gdaňskem a Sopotem. Tato pláž je tichá a klidná, ideální pro ty, kdo hledají relaxaci. Jelitkowo je velmi populární také mezi rodinami s dětmi a lidmi, kteří mají rádi aktivní odpočinek, například jízdu na kole či běhání.
  • Pláž Sobieszewo – leží na ostrově Sobieszewo, asi 15 km od centra Gdaňsku. Tato pláž je méně turistická a klidnější, což ji činí skvělým místem pro ty, kteří hledají únik od davů. Ostrov Sobieszewo je známý také svou přírodní rezervací.

Každá z těchto pláží má své kouzlo a nabízí různé aktivity, takže si zde každý najde něco pro sebe.

Lázeňské město Sopoty je vzdálené pouhých 10-15 minut jízdy vlakem nebo taxíkem, je to jedno z nejoblíbenějších polských přímořských letovisek s působivým molem, které vybíhá do moře.

Sopoty stojí za návštěvu i v zimě, nabízí krásné pobřeží. Při návštěvě Sopotů v létě je potřeba vzít si s sebou ručník, opalovací krém a kbelík a lopatky a užít si zlatavé písečné pláže tohoto nádherného pobřeží.

Teplota moře – Gdaňsk

Koupat se dá samozřejmě i v samotném Gdaňsku, stejně jako v Sopotech tu však ne vždy přeje počasí. Koupání je tu tak v některých dnech spíše po otužilce. Teplota moře v Gdaňsku dosahuje v letních měsících průměrně 18 stupňů.

Červenec – teplota moře Gdaňsk18,6 stupňů
Srpen – teplota moře Gdaňsk19,1 stupňů
Září – teplota moře Gdaňsk17,3 stupňů

Nejlepší tak je navštívit sever Polska na přelomu července a srpna, kdy je teplota vody i vzduchu nejvyšší.

Gdaňsk – jak se tam dostat?

Polsko má rozvinutou síť leteckých linek, takže cesta do města je poměrně snadná. Z Letiště Václava Havla je však nutné lítat z přestupem.

Z Čech je nejlepší cesta autem, dají se využít také německé dálnice a cesta netrvá déle než 7 hodin z Prahy. Mít s sebou vlastní auto je výhodou pro podnikání dalších výletů v okolí.

Město je obsluhováno železniční sítí a je snadno dostupné při plánu na delší výlet kolem Baltu a Severní Evropy.

Přístav Gdaňsk

Gdaňský přístav leží na jižním břehu Gdaňského zálivu. Je to největší přístav v Polsku a jeden z největších na celém pobřeží Baltského moře. V roce 2010 přístavem prošlo přes 27 milionů tun nákladu.

Z přístavu odjíždí pravidelně také trajekt Gdaňsk – Hel, město na nedalekém poloostrově. Během sezóny trajekt vyjíždí každé ráno v 9:30. Cesta trvá asi 3 hodiny. Zpět z Helu do Gdaňsku trajekt vyráží v 15:30. Cena jednosměrného lístku je 45 zl.

Každý večer si lze u Baltu užít nádhernou podívanou v podobě pestrobarevného západu slunce. Procházka po pobřeží bude v tento čas připomínat scény z nejlepších romantických filmů.

TIP: Krásným a významným přístavem Evropy, který stojí za navštívení, je přístav Rotterdamu. Je nazýván také „bránou do Evropy“.

gdansk-teplota-more
Gdaňsk je známý také pro nádherné západy slunce nad mořem.

Gdaňsk, Polsko

Gdaňsk, německy město Danzig, je jedno z největších a nejstarších polských měst. Nachází se u Baltského moře a Gdaňského zálivu. Žije zde téměř 455 000 obyvatel. Polský Gdaňsk má velmi bohatou historii, především v době světových válek sehrál zásadní roli. Na malém poloostrově Westerplatte u Gdaňsku totiž začala 1. září 1939 druhá světová válka.

Gdaňsk je fascinující pobřežní město s bohatou historií a malebným starým městem.

Gdaňsk je dnes hlavním a největším městem Pomořského vejvodství. Na mapě Gdaňsku je vidět, že metropole společně s dalšími dvěma městy, Gdyní a Sopoty, tvoří tzv. Trojměstí. Dohromady mají tyto tři města 750 000 obyvatel.

Gdaňsk má velmi dlouhou historii. Nálezy dokládají, že na místě dnešního Gdaňsku se nacházely rybářské osady již v v 7 století. První zmínka o městě pochází z roku 997 v legendě o Životě svatého Vojtěcha.

Gdaňsk – zajímavosti

Mezi zajímavosti o Gdaňsku patří například to, že na počátku 20. století tvořili 90 % obyvatelstva Němci. Německy se nazývá město Danzig. Nové polské obyvatelstvo do Gdaňsku dorazilo až po konci druhé světové války. Od té doby také začal počet obyvatel narůstat až na dnešních 460 000 obyvatel.

V Gdaňsku také stále žije část slovanského národa Kašubů, kteří se od Poláků liší svou kulturou a jazykem. Hovoří kašubsky a polsky, někteří se dokonce hlásí k němčině. Ke Kašubům, které dnes z drtivé většiny žijí na malém území Kašubsko, se hlásil významný polský politik Lech Walesa, a dokonce i dnešní Donald Tusk.

Zajímavá je také polská historie jantaru. Baltský jantar je pro svou krásu velmi ceněný. Velká část jantaru v Jantarové komnatě v ruském Kaliningradu ve skutečnosti pochází z Gdaňského zálivu – což ukazuje historickou hodnotu a ceněnost této přírodní pryskyřice.

Historie – Gdaňsk za světové války a poté

Po stovky let se město Gdaňsk střídavě nacházelo na německém a polském území. Gdaňsk za světové války odehrál významnou roli. Dne 1. září 1939 začaly první boje druhé světové války právě u Gdaňsku, na malém poloostrově Westerplatte. Německá vojska snadno zvítězila nejen v zde, ba v celém Polsku. Po celou dobu druhé světové války Polsko trpělo pod nacistickou nadvládou, dokud ho v roce 1945 neosvobodili Sověti.

V roce 1980 začalo v gdaňských loděnicích odborové hnutí Solidarita. Toto pokojné hnutí bylo jednou z prvních velkých vzpour proti komunistickému režimu a nakonec vedlo k pádu komunistické vlády v roce 1989.

Na konci druhé světové války zažil Gdaňsk těžké nálety spojeneckých vojsk a Sovětů. V 50. a 60. letech 20. století bylo město obnoveno. Architekti nechtěli město přestavět s původní germánskou architekturou, která byla součástí předválečné podoby města. Nyní město proto působí spíše holandsky a francouzsky než německy, úplně jinak než v roce 1939.

TIP: S druhou světovou válkou je spojený také český hrad Houska, ve kterém sídlily jednotky SS.

Polsko