Cestujete i v zimě? Bez pojištění se vám může výlet pořádně prodražit
Ani během zimních cest byste neměli zapomínat na cestovní pojištění. Ba co víc, období od prosince do března je obdobím zimních sportů...
Číst víceČeská republika je zemí s bohatou historií a plná přírodních pokladů. Vedle známých turistických atrakcí Česká republika skrývá i mnoho dalších zajímavých faktů a nuancí, které z ní činí jedinečné místo. Jaké jsou největší zajímavosti o ČR?
Obsah článku
Většina Čechů a pravděpodobně i Američanů neví, že jejich měna se jmenuje Dolar podle českých mincí ražených od první poloviny šestnáctého století. Češi jim říkali Tolar a z tohoto slova to přejalo hned několik jazyků, mezi nimi i angličtina, španělština či němčina.
Přechodem mezi jazyky se ze slova stal Dollar, kterým platí v USA dodnes. A nejen tam! S touto měnou se totiž setkáte i v Austrálii, na Novém Zélandě, v Hong Kongu nebo třeba na Taiwanu. Jako třešničku na dortu je třeba uvést Slovinský Tolar, kterým se platilo ve Slovinsku ještě donedávna.
Jednou z důležitých rovin studené války, kde proti sobě stály státy oddělené rozděleným Německem, byla kosmonautika. Američané a Sověti se přetahovali o spoustu prvenství v této oblasti, aby tak ukázali, že jsou lepší. A známe to všichni, když se dva přou, třetí toho zpravidla využije.
A asi nikoho nepřekvapí, že tím lstivým byl Čech, který dostal od Sovětů možnost podívat se do vesmíru. To dostalo tehdejší ČSSR na třetí příčku. Dodnes považuje evropská kosmická agentura onoho Čecha, Vladimíra Remka, jako prvního evropského kosmonauta.
Mezi další zajímavosti o České republice patří vynález ze světa módního průmyslu. Silonky, jeden z nejoblíbenějších doplňků ženského oblečení, byly vynalezeny chemikem a vědcem Otto Wichterlem. Ten začátkem roku 1940 nastoupil ve Zlíně do tamní laboratoře, kde dostal volnou ruku pro vlastní výzkum. A už o rok později vyvinul příze, z nichž se utkaly první ponožky a punčochy.
Tento vynález měl velký vliv na módní průmysl a dodnes jsou silonky oblíbeným doplňkem ženského oblečení po celém světě.
Madeleine Albrightová se narodila v Praze a přesto se stala jako první zástupkyně něžného pohlaví ministryní v USA za vlády prezidenta Clintona. Její portfolio bylo zahraničí. Cestovala a vyjednávala za jednu z největších velmocí a měla tudíž daleko více možností.
Byla to právě ona, která letěla v roce 2000 do KLDR a potkala se s Kim-Čong Ilem, který pro ni (jako pro Američanku) připravil obrovskou přehlídku spartakiádního typu.
Vratislavice nad Nisou asi většině z nás nic neřeknou. Tato část Liberce je však rodištěm zakladatele automobilky Porsche pana Ferdinanda Porsche a také proslulého spisovatele Franze Kafky. Který jiný národ tohle má?
Neil Armstrong byl prvním člověkem, který se vstoupil na povrch Měsíce. Češi by však měli vědět ještě jednu věc. Neil si totiž vzal s sebou nahrávku New World Symphony právě od Dvořáka a přehrál jí přímo na Měsíci a rázem jsme se tak zapsali i do dějin hudby. Byla to totiž první přehraná skladba na povrchu jiném než zemském.
Zajímavostí o ČR je opravdu hodně. V čem jsou další česká prvenství? Česká republika je největším výrobcem gramofonových desek na Zemi. Rozdělili jsme zásluhou Jana Jánského krev do čtyř skupin. Češi patří mezi nejlepší jezdce na koloběžkách. Český lyžařský svaz bylo první takové uskupení na světě.
Stalinova socha na Letné byla největší svého druhu. Založili jsme druhou a třetí nejstarší automobilku světa – Tatru a Škodu. Vydupali jsme si, aby EU chránila špekáčky, syrečky nebo třeba hořické trubičky. Jsme špička ve výrobě nanovláken.
Česká republika je největší producent potravinářského máku na planetě. Za Masaryka jsme byli v TOP 10 nejbohatších státech světa. Čeští lékaři hrají prim v léčbě nemoci AIDS. Díky nám se nemusí bát lidé za bouřky, vymysleli jsme totiž hromosvod.
Publikováno: 26. 11. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz