Faerské ostrovy – dovolená, letenky, ceny

Evropa

Souostroví Faerské ostrovy v severoatlantském oceánu jsou poněkud netradiční destinací pro dovolenou. Panensky krásná a nedotčená příroda však každý rok láká dobrodruhy, kteří se nezaleknou chladnějšího počasí. Kde hledat Faerské ostrovy na mapě? Kolik stojí letenky na Faerské ostrovy? Hraje se na Faerských ostrovech fotbal? Jaké jsou ceny na Faerských ostrovech?

Souostroví Faerské ostrovy tvoří 18 ostrovů a 11 ostrůvků a k tomu dalších 779 malých skalnatých výběžků. Celé souostroví je 13 km dlouhé a 75 km široké, délka pobřeží Faerských ostrovů 1 117 km. Faerské ostrovy leží v severním Atlantickém oceánu na hranici s Norským mořem.

faerske-ostrovy-mapa-4931129-3648395-6215458
Faerské ostrovy leží severně od Skotska a přibližně na půli cesty mezi Norskem a Islandem.

Na Faerské ostrovy se dá dostat pouze letadlem nebo trajektem z Dánska. Tunel na Faerské ostrovy nevede a jeho stavba ani není v plánu. Nově zde však fungují podmořské tunely spojující nejlidnatější ostrovy. 

Při cestách do zahraničí je třeba dbát na vhodné cestovní pojištění.
Kalkulačka ceny cestovního pojištění je k dispozici zde >

Faerské ostrovy – užitečné informace

Při cestě na Faerské ostrovy je dobré znát základní fakta:

  • Hlavní město: Tórshaven
  • Rozloha: 1395,74 km²
  • Obyvatelstvo: Faeřané, Dánové
  • Jazyk: faerština, dánština
  • Náboženství: luteránství
  • Státní zřízení: konstituční monarchie
  • Měna: Faerská koruna (FOK), Dánská koruna (DKK)
  • Mezinárodní telefonní předvolba: +298
  • Nejvyšší bod: Slaettaratindur, 882 m n. m.

Faerské ostrovy jsou autonomní součástí Dánského království, jejich hlavou je královna Markéta II. Faerské ostrovy mají vlastní parlament a vlajku. Na rozdíl od Dánska nejsou součástí Evropské unie. Další autonomní součástí Dánského království je Grónsko. Na Faerských ostrovech se hovoří faerštinou a dánštinou.

Nejlepší varianty cestovního pojištění na trhu naleznete přes srovnávač cen na portálu 123ruceni.cz.

Faerské ostrovy – vlajka

Vlajka Faerských ostrovů má obrácené barvy dánské vlajky. Červený skandinávský kříž je na bílém listu. Kříž je modře lemovaný. Podobnost s Norskou vlajkou připomíná, že Faerské ostrovy byly v historii součástí Norska.

faerske-ostrovy-vlajka-4224711

Faerská vlajka se požívá od roku 1931, oficiálně od roku 1948. Tehdy ostrovy získaly autonomii. Vlajka Faerských ostrovů se může vztyčovat vedle vlajky dánské, a také na území celého Dánska.

Historie a současnost Faerských ostrovů

První osídlení Faerských ostrovů se datuje již od 4. století př. n. l. Na přelomu 7. a 8. století ostrovy osídlili irští mniši, o sto let později je zabrali norští Vikingové. Roku 1035 byly Faerské ostrovy připojeny k Norsku. Po založení dánsko-norské unie se roku 1380 staly součástí Dánska.

Po odtržení Norska roku 1814 zůstaly Faerské ostrovy Dánsku. V roce 1940 je obsadily jednotky Velké Británie, zatímco Dánsko bylo okupováno nacistickým Německem. V roce 1945 Britové vrátili Faerské ostrovy Dánům a od roku 1948 získaly ostrovy autonomii v rámci Dánského království.

faerske-ostrovy-dovolena-4992267
Pro Faerské ostrovy jsou typické malé kamenné domky s mechovou střechou.

Dnes mají Faerské ostrovy vlastní parlament o 35 poslancích. V čele parlamentu stojí předseda vlády Aksel V. Johannesen. Nejdůležitějším hospodářským odvětvím na ostrovech je rybářství, které nahradilo dřívější lov velryb. Rybářství představuje 97 % exportu.

Dalším důležitým odvětvím je chov ovcí, v současnosti je na Faerských ostrovech chováno kolem 80 000 ovcí. Významným zdrojem příjmů je také turismus.

TIP: Za návštěvu stojí i ostrovy u Neapole nebo ostrov Korsika a jeho hlavní město Ajaccio, nebo krásné město Bastia.

Zajímavosti Faerských ostrovů

Na Faerských ostrovech je několik památek a zajímavostí, které by návštěvník rozhodně neměl vynechat. Ideální je navštívit alespoň tyto ostrovy:

  • Streymoy
  • Mykines
  • Eysturoy
  • Vágar
  • Kalsoy

Každý z Faerských ostrovů je trochu jiný a každý nabízí zajímavosti a kouzelné výlety v okolí malebných vesniček. Přepravovat se dá mezi ostrovy sítí podmořských tunelů, trajekty, letadlem a také oblíbenými vrtulníky.

Faerské ostrovy – Streymoy

Na ostrově Streymoy leží hlavní město Faerských ostrovů – Tórshavn. V Tórshavnu a okolí nežije ani 20 000 obyvatel, jedná se o jedno z nejmenších hlavních měst na světě. Název města pochází ze jména boha Thóra, který je v severské mytologii bohem bouře a blesků. Havn znamená ve skandinávských jazycích přístav. Doslovný překlad Tórshavnu je tedy Thórův přístav.

faerstina-1604370-1024x681-4754249
Hlavní město Tórshaven upoutá tradiční severskou architekturou a barevnými fasádami.

V centru Tórshavnu je k vidění sídlo vlády a stará skandinávská zástavba. Staré město se pyšní úzkými uličkami, malým dřevěnými domky s bílými okny a travnatými střechami, které pochází ze 14. století. Barevné domky působí veselým dojmem a stejně tak i milí a pohostinní obyvatelé města. Všude je dostatek prostoru a krásně čerstvý vzduch.

Ve městě lze navštívit několik galerií, divadlo a několik muzeí. Například historické muzeum ze 14. století či národní muzeum. Za návštěvu stojí Nordic House – centrum pro severské a faerské umění. Parlament Faerských ostrovů sídlí v impozantní tmavě červené budově a patří k nejstarším místům parlamentních setkání na světě.

Návštěvníci Tórshvnu by neměli vynechat ani přístaviště se stovkami jachet a člunů či rybí tržnici. Čerstvé ryby a rybí speciality lze ochutnat v řadě příjemných restaurací.

Na ostrově Streymoy leží také vesnička Kirkjubøur, středověké kulturní centrum ostrova. Dnes je to historicky velice významné místo, které jistě stojí za vidění. Největší zajímavostí vesničky je katedrála Magnus pocházející ze 14. století a kostel Ólavskirkja z roku 1111.

Faerské ostrovy – Mykines

Ostrov Mykines neunikne pozornosti žádného ornitologa. Hnízdí zde totiž roztomilí papuchalkové, kteří na ostrově přivádějí na svět mláďata. Papuchalkové se nejlépe pozorují ze západního výběžku poloostrova Lambi. Vedle Papuchalků se na Faerských ostrovech zdržují a hnízdí i další druhy ptáků.

dovolena-faerske-ostrovy-9693860
Vodní ptáci papuchalkové mají v období páření výrazně zbarvený červený zobák.

Pěší túra skrz ostrov Mikynes nabízí nádherná panorámata. Pobřeží zdobí skalnaté útesy, ze kterých je úchvatný výhled na modrý oceán.

Pro vášnivé ornitology je toto místo rájem. Také v Itálii poblíž města Pescara se nachází jedno takové místo. Ve národním parku Abruzzo jsou díky jeho nadmořské výšce k vidění mnohé zajímavé druhy ptáků, které nadchnou každého ornitologa.

Faerské ostrovy – Eysturoy

Eysturoy je největší z Faerských ostrovů, leží na něm nejvyšší hora Faerských ostrovů Slaettaratindur s výškou 882 metrů. Na horu se dá snadno vystoupit, nejčastější výchozí bod je vesnička Gjógv. Trasa je delší a trvá přibližně 5 hodin. Nejkratší a nejjednodušší cesta na vrchol vede z průsmyku Eidhisskardh, odtud zabere stoupání asi hodinu.

Faerské ostrovy – Vágar

Ostrov Vágar stojí za navštívení především kvůli vodopádu Mulafossur a vesničce Gásadulur. Do vesničky o šestnácti obyvatelích ještě v roce 2003 nevedly žádné cesty. Místní museli cestovat na koních, lodí nebo vrtulníkem. Gásadulur zpřístupnil teprve tunel vybudovaný v roce 2004.

faerske-ostrovy-ceny-7956277
Pohled na Vodopád Mulafossur patří k nejkrásnějším zážitkům, které lze pořídit na Faerských ostrovech.

Poblíž vesnice Gásadulur se nachází největší perla ostrova Vágar – třicetimetrový vodopád Mulafossur. Vodopád teče ze zelených políček ostrova Vágar přes strmé skalnaté útesy přímo do Atlantiku.

Další zajímavostí Vágaru je největší jezero Faerských ostrovů – Sørvágsvatn. Jezero zabírá plochu téměř 3,5 km². Sørvágsvatn není jen turistickým cílem, poskytuje totiž ideální podmínky pro rybaření. Voda z jezera odtéká potokem Bosdalaá a vodopádem Bøsdalafossur padá rovnou do oceánu. 

Faerské ostrovy – Kalsoy

Na ostrov Kalsoy je dobré přibalit trekovou obuv a vyrazit k majáku Kallur. Nachází se uprostřed zelených kopců a vysokých útesů. Návštěvníky odmění panoramatickým výhledem na oceán i okolní ostrůvky. 

Celý ostrov Kalsoy má přibližně jen 100 obyvatel žijících ve čtyřech vesnicích. Největší je vesnička Mikladalur. Zdobí ji typické kamenné domy s mechem porostlou střechou, starý mlýn a kostel z 19. století.

Tunely na Faerských ostrovech

Koncem roku 2020 se na Faerských ostrovech otevřely podmořské tunely, které spojují nejvíce osídlený ostrov Streymoy s druhým největším ostrovem Eysturoy. Stavba tunelů trvala 3 roky a výrazně usnadní pohyb mezi oběma ostrovy.

faerske-ostrovy-tunel-3731540
Vesnička Funningur je pravděpodobně nejstarší osídlené místo na Faerských ostrovech. Leží na ostrově Eysturoy.

Tunely na Faerských ostrovech jsou dlouhé jedenáct kilometrů. Jejich nejnižší bod leží 187 metrů pod hladinou moře. Cesta mezi ostrovy se díky tunelům zkrátí o hodinu. Součástí sítě podmořských tunelů je kruhový objezd, který zdobí umělecká díla faerského umělce Tróndura Paturssona.

Fotbal na Faerských ostrovech

Fotbalová reprezentace Faerských ostrovů je členem FIFA od roku 1988 a členem UEFA od roku 1990. Pravidelně se účastní mezinárodních fotbalových akcích, jako je mistrovství světa nebo mistrovství Evropy. Do finále se reprezentanti z Faerských ostrovů ve fotbale prozatím neprobojovali.

Faerské ostrovy – netradiční dovolená

Dovolená na Faerských ostrovech je především pro milovníky panenské přírody, kterým nevadí chladnější a deštivé počasí. Ostrovy jsou vhodné pro krátké či jednodenní výlety na nejkrásnější místa, a také pro několikadenní treky divokou přírodou.

faerske-ostrovy-fotbal-3831642
Na každého z 53 000 obyvatel Faerských ostrovů připadají v průměru dvě ovce.

Vlastní auto představuje nejlepší způsob, jak prozkoumat Faerské ostrovy a maximálně si užít dovolenou. Autem lze dojet do Dánska a odtud se přepravit trajektem. Auto je možné půjčit i na místě, půjčovny na Faerských ostrovech jsou však poměrně drahé. 

Dovolená na Faerských ostrovech se dá spojit s dovolenou na Islandu. Z Faerských ostrovů jezdí na nedaleký Island pravidelně trajekt. Cestou zpět do srdce Evropy se dá zastavit také v Norsku. Dovolená v Norsku je rovněž tím pravým pro milovníky nedotčené přírody stejně jako Finsko.

Dovolenou na Faerských ostrovech nabízejí i některé české cestovní kanceláře. Vybrat se dá mezi poznávacími i turistickými variantami zájezdů. Na Faerské ostrovy jezdí například CK Sen nebo CK Rajbas.

Faerské ostrovy – ceny, peníze, ATM

Na Faerských ostrovech se platí Faerskou korunou. Ceny potravin v obchodech se pohybují o něco výše než v České republice, alkohol je i čtyřikrát dražší než v tuzemsku. Výrazně dráž vyjde stravování v restauracích.  

Většina obchodů, restaurací, čerpacích stanic, hotelů a taxíků akceptuje kreditní karty. Obvykle není problém zaplatit kartami VISA a MasterCard. Obecně se doporučuje mít u sebe také hotovost, především v menších obchodech na vesnicích nemusí být platba kartou možná.

Bankomaty jsou běžně k dispozici vedle bankovních poboček a mohou být využity i mimo běžnou pracovní dobu banky. Banky jsou zpravidla otevřeny od pondělí do pátku, nejčastěji v časovém rozmezí 9:30–16:00 hod. Všechny banky zavírají na státní svátky.

Počasí na Faerských ostrovech

Počasí na Faerských ostrovech je ovlivněno Golfským proudem. Přímořské počasí má velmi proměnlivý charakter a je dost deštivé. Na Faerských ostrovech prší průměrně 283 dnů v roce. Sněhové srážky se na ostrovech objevují minimálně.

faerske-ostrovy-letenka-2288464-1024x419-7015945
Dramatická příroda Faerských ostrovů je jednou z nejfotogeničtějších na světě.

Teploty se pohybují od 3 °C v zimě do 11 °C v létě. Dovolená na Faerských ostrovech je tedy vhodná spíše pro milovníky nižších teplot a hodí se pro ni vybavit kvalitním nepromokavým oblečením. Průměrný roční úhrn srážek je na Faerských ostrovech kolem 1500 mm.

Faerské ostrovy – mapa a průvodce

Pro orientaci na Faerských ostrovech je k sehnání mapa od nakladatelství Freytag & Berndt. Automapa má měřítko 1:400 000 a zobrazuje síť silnic s dopravními vzdálenostmi, sídla a vybrané zajímavosti Faerských ostrovů.

V češtině zatím nevyšel přímo průvodce věnovaný Faerským ostrovům, k dispozici je však několik cestopisných publikacích, které obsahují užitečné informace.

Faerské ostrovy – letenky a doprava

Nejpohodlnější způsob, jak se dostat na Faerské ostrovy, je letecká doprava. Jediné letiště se nachází na ostrově Vágar. Přímé letenka z Prahy na Faerské ostrovy v současnosti neexistuje. Je třeba letět s několika přestupy, obvykle v Kodani a v Oslu v Norsku

faerske-ostrovy-letenky-4073841
Lodní doprava byla v minulosti jedinou možností, jak cestovat mezi ostrovy.

Cena letenek z Prahy na Faerské ostrovy se pohybuje od 4 000 korun, nejlevnější letenky však znamenají dlouhá čekání na letištích. Aktuálně nejrychlejší lety trvají 8 hodin a vychází přibližně na 7 000 korun.

Na Faerských ostrovech dobře funguje veřejná doprava v podobě autobusů a lodí. Nečekaně levné jsou také lety vrtulníkem. Nejoblíbenějším způsobem dopravy po ostrovech je půjčení auta. Na Faerských ostrovech je řada půjčoven, cesty jsou v perfektním stavu a s minimálním provozem. Na rozdíl od Islandu zde není potřeba vozidel 4×4.

TIP: Pro milovníky teplého počasí je lepší vyrazit na dovolenou spíše na jih. Klasikou mezi letními destinacemi je Tunisko a Egypt. Za návštěvu rozhodně stojí například Kapverdy, obzvlášť kapverdský ostrov Sal. Milovníky luxusu příjemně překvapí dovolená v Kataru.

Naopak pro milovníky ledu a chladnějšího počasí lze doporučit dovolenou na Bajkale. Křišťálovou hladinu jezera pokrývá led 4-5 měsíců v roce. Chladnější počasí je také ve Skotsku, třeba u jezera Loch Ness.

Co navštívitDovolenáZajímavosti