Kilimandžáro – nejvyšší hora Afriky, výška, výstup, kde je
Kilimandžáro v Tanzanii, ikonická a okamžitě rozpoznatelná hora, která dominuje krajině jako žádná jiná. Je nejvyšším vrcholem Afriky...
Číst vícePodmořský svět jako z National Geographic, tajemné mumie, báječné poklady ukryté v hrobech faraónů, pyramidy a v neposlední řadě prosluněné pláže obehnané hotely – to jsou důvody, proč se z Egypta stala jedna z nejnavštěvovanějších turistických destinací posledních let. Co v Egyptě navštívit, jaké jsou obecné informace o Egyptu a čím je Egypt opředen?
Nejen pobřežní města, avšak i historickým kouzlem opředená Káhira, se v poslední době stávají cílem zahraničních turistů.
TIP: Proč nepodcenit cestovní pojištění? Ušetří peníze před nečekanými výdaji a zajistí nezbytnou zdravotní péči v případě úrazu.
Vzpomenout lze na kvanta nabídek cestovních kanceláří, která si vyžadují pozornost každé léto. Slunce, pláže, moře, navíc na rozdíl od „běžných“ zájezdů také nepopsatelná krása ukrytá pod vodní hladinou. A to ještě nebyla řeč o starověkých památkách.
Zkrátka Egypt má něco do sebe. A to něco se dá díky ideálnímu dovolenkovému podnebí vychutnávat takřka po celý rok. Kromě poznávání nových míst přijde vhod i egyptská kuchyně, například oblíbený cizrnový falafel.
Káhira, hlavní město Egypta, Umm al dunya – matka světa. Moderní centrum, paláce s tisíciletou historií. Čtrnáctimilionová metropole s kostely, minarety, muzey, trhy a zahradami. Největší město Afriky, duchovní centrum celého arabského světa, to vše a mnohem víc Káhira skrývá.
V kontrastu s historickými památkami a moderním centrem s luxusními hotely, drahými butiky či novostavbami, stojí káhirský život všedních dní. Ulice jsou nacpané k prasknutí a mezi auty si prorážejí cestu povozy tažené osly. Chodec, který přechází vozovku, na tomto místě provozuje takřka adrenalinový sport.
Jiný kraj, jiný mrav a Káhira ponouká k mnoha způsobům, jak se na místní Egypťany dívat. Ať už prostřednictvím úchvatných staveb, nebo večeří v obyčejném butiku, kde se mluví výhradně arabsky.
Střed Káhiry zaujímá dopravní uzel metra a autobusových linek. Hlavní náměstí se nazývá Majdán al Tahír, vychází z něj několik ulic a obklopuje ho řada zajímavých staveb.
Podobně jako při návštěvě hlavního města Mali, při zavítání do Káhiry se zaručeně vyplatí vidět islámské mešity, kterých je v hlavním městě Egypta nesčetně. Nejznámější mešitou je postavená Ahmedem-ibnem-Tulunem a je největší mešitou v Káhiře a zároveň se řadí na třetí místo řebříčku největších mešit na světě.
Faraon byl titul, který se používal ve starověkém Egyptě pro krále. Symbolem faraona Egypta byla dvojitá královská koruna, jenž symbolizovala Horní Egypt (bílá část) a Dolní Egypt (červená část). Faraon Egypta byl uctíván doslova jako Bůh.
Faraoni Egypta byli po smrti balzamováni (mumifikováni) a uloženi do sarkofágů. Mumifikace představovala velmi složitý proces, který měl připravit faraona na jeho posmrtný život. Takto mumifikovaný faraon byl poté uložen do hrobky s bohatou pohřební výbavou.
TIP: V případě, že se zrovna jedná o turisty, kteří nemají v oblibě teplé podnebí, je možné navštívit také výstavu Egypta v pyramidě Louvre v Paříži, která skrývá celou škálu památek z dob starověkého Egypta.
Mezi nejznámější faraony Egypta patří Tutanchamon a Nefertiti, která je považována za nejslavnější egyptskou královnu a byla nevlastní matkou faraona Tutanchamona. Faraon Tutanchamon usedl na trůn již jako devítiletý chlapec a vládl devět let, kdy v 18 letech zemřel záhadnou smrtí.
Pokud se turisti vydávají za kulturou, nemohou si nechat ujít budovu Egyptského archeologického muzea, které bylo založeno již v roce 1857. Egypt je milovníky historie navštěvován již odedávna – pyramidy a maják v Alexandrii patří mezi „oficiální“ divy světa.
Neprávem se podobnému uznání netěší právě expozice zdejšího muzea. Pokud budou chtít návštěvníci vidět všechno, jeden den stačit nebude. Egyptské muzeum je v současné době vlastníkem nejkompletnější a největší sbírky egyptských starožitností.
TIP: Kus Egypta se nachází také v Evropě, konkrétně ve španělské metropoli Madridu. V centru města se tam rozprostírá autentický egyptský chrám Debod, jenž Egypt věnoval Španělsku za záchranu památek při stavbě velké asuánské přehrady.
K vidění jsou faraoni Egypta – mumie slavných králů, poklad z Tutanchamonova hrobu, sochy egyptských králů v životní velikosti, pohlednice, sarkofágy, papyry s náboženskými texty, rituální nosítka nebo třeba faraonova zlatá maska, která pokrývala hlavu královské mumie ve zlaté rakvi a mnoho dalšího z hrobu, který byl objeven v Údolí králů u Luxoru v roce 1922.
Za návštěvu stojí i další muzea, Koptské muzeum s koptskými uměleckými poklady a římským hradištěm se nachází, jak jinak, v Koptské čtvrti. K ní přiléhá nejstarší městské arabské sídliště s mešitou z roku 641, Fustát.
V Káhiře je také k vidění tzv. „Město mrtvých„, kde tato islámská část města ukazuje prostředí nejchudší vrstvy. Ovšem v tomto prostředí je nutností vhodné oblečení pro turisty.
Dalších osmdesát tisíc uměleckých předmětů je k vidění v Muzeu islámského umění. Za shlédnutí stojí výrobky z Egypta, Turecka a Persie, zahrnující také stojany s texty z koránu, které přibližují vnitřní vybavení islámských staveb.
Vojenské muzeum zase nabízí srovnání zbraní z dob faraónů až po poslední válku na Blízkém východě.
TIP: Turisté vyhledávající aktivní dovolenou jistě ocení v Africe horu Kilimandžáro. Tato hora leží v Tanzanii a označuje se jako pěší vrchol. Zajímavá je i proto, že její vrchol je pokryt ledovcem.
V Egyptě se nachází sto osm pyramid, avšak toto číslo není možné považovat za konečné. Stav jednotlivých staveb se velmi liší, některé jsou polorozbořené, z jiných byly nalezeny jen základní kameny. Kvádry z pyramid se občas používaly ke stavbě nových budov, což jejich vzezření také dvakrát nepomohlo.
Význam slova „pyramida“ je sporný. Příznivci řeckého slova „pyr“, tedy „oheň“, poukazují na pyramidový tvar, špičku. Oponentům více vyhovuje „pyra“, v překladu „hrob“ nebo „pohřební hranice“.
TIP: Mnoho starožitností ze starověkého Egypta ukrývá i Louvre Paříž, kde je egyptskému umění věnováno celé jedno oddělení.
Nyní od Egypťana neuslyšíte jiné označení než „al-haram“. Zajímavé bylo zjišťovat, kolik Arabů si dnes ještě pamatuje prastaré označení „mr“ – moc jich k nalezení není.
Pyramidy v Gíze jsou jedním ze sedmi divů antického světa. Byly vystavěné v letech 2 700 až 2 560 před naším letopočtem. V Gíze jsou k vidění nejznámější znaky celého Egypta, kterými jsou Sfinga, nejstarší a největší Cheopsova pyramida, která se nachází na vnějším okraji předměstí Gízy a pyramidy faraonů Chefréna a Mykerina.
Mnoho okolností ohledně pyramid stále nejsou do dnes vysvětlené a je tak možné, že se brzy dočká celý svět různých překvapení. Bohužel, pokusy o výstup na pyramidy jsou úředně zakázány. Těžko říct, jestli spíš kvůli bezpečnosti „horolezců“ nebo za účelem ochránění památky.
Další dvě pyramidy poblíž nesou jména Rachel a Menkaure. Za zmínku ještě stojí Muzeum sluneční bárky, v němž se nachází jediná dochovaná „pohřební“ loď tohoto druhu, a světoznámá sfinga. Sfinga je dominující památkou celé Gízy, lev s lidskou hlavou, kromě nosu. Sfinga je 73,5 metrů dlouhá a 20 metrů vysoká a je vytesané z jedné obrovské skály.
Pyramidové pole pokračuje na jih od Gízy. Jeho nejvýznamnější částí je Sakkára, sedm kilometrů dlouhé královské pohřebiště. Kromě pyramid jsou zde k vidění mastaby – hrobky zvláštního typu, jejichž půdorysem je čtverec nebo obdélník.
Zlom v egyptské architektuře dokumentuje Džoserova stupňovitá pyramida. Staří Egypťané na ni poprvé použili vápenec. Z faraona, který ji nechal vystavět, byly nalezeny jen fragmenty kostí a pokožky, takže vědci spekulují, jestli se vůbec v případě mumie jedná o něho samotného.
Na dně šachet pod pyramidou se našlo čtyřicet tisíc vzácných kamenných nádob z břidlice, vápence, alabastru a dioritu.
Do světa faraónů, jejich zvyků a symbolů je možné nahlédnout ještě jednou, a to v Luxoru – dál na jih podél Nilu. V době starých Théb hrála tato řeka důležitou roli nejen díky zavlažování. Stala se totiž pomyslnou hranicí mezi životem a smrtí.
Její břehy byly příznačně nazvány Město mrtvých a Město živých. Pohřbívalo se tam, kam zapadalo slunce. Byl to tedy západní břeh Nilu, který představoval Město mrtvých.
Luxor byl v 7. století před Kristem vypleněn Asyřany a již se nevzpamatoval. Ze starověkého věhlasu dodnes zbyly mohutné chrámové stavby, které přitahují turisty.
Nedávná historie Údolí králů je však tragická. V roce 1997 zde bylo v jedné z hrobek zabito 58 zahraničních cestovatelů. Trvalo dva roky, než se atraktivní lokalita zbavila pověsti nebezpečného místa. V současnosti jsou chrámy a památky střeženy místní policií.
TIP: V Egyptě je k vidění tzv. Město mrtvých, zatímco např. v západním Turecku lze navštívit nejstarší město na světě – Konya.
Vážit cestu až do Údolí králů se rozhodně vyplatí. Snad nikde jinde na světě člověk tak jasně nepocítí sílu nekonečného času.
Pyramidy jsou navíc zahaleny rouškou tajemství, což každou romantickou duši přitahuje jako mouchu na lep. Je skutečně možné, že je vybudovali lidé? A že se jejich proporce shodují s proporcemi pyramid v Mexiku?
Pohled směrem k vršku pyramid ucelí myšlenky natolik, že si lidé mohou myslet pouze jediné: Lidé se bojí času a čas se bojí pyramid.
Za pyramidami však není nutné cestovat až do Egypta. Lovci zajímavostí, duchovně zaměření lidé a milovníci pyramid by měli navštívit pyramidy v Bosně. Podle některých názorů patří pyramidy nedaleko Sarajeva k nejstarším na světě.
Z historických oblastí kolem Nilu je možné se dostat k moři, centru moderního turismu. Konkrétně do letovisek při Hurghadě a Sharm-el-Sheikhu. Jedno z měst leží přímo na Sinajském poloostrově, druhé od něho nemá daleko.
A čím že se tato poušť, pokrytá vápencovými a pískovcovými planinami, stala nezapomenutelnou? Vše je uvedeno v bibli. V druhé knize Mojžíšově je možné se dočíst, že právě tudy odcházeli Izraelci z Egypta (exodus). S Mojžíšovou horou je ztotožňována hora Sinaj (2 285 m n. m.).
TIP: V nedalekém Tunisku lze navštívit poušť na velbloudech, což je skvělou turistickou zábavou a při tom se mohou turisté i dozvědět, jak dlouho vydrží velbloud bez vody.
Rudé moře, záliv Indického oceánu, si oblíbili potápěči z celého světa. Pod vodní hladinou, ve skalách posetých koráli, se odehrávají scenérie jako z módní přehlídky. Za potápěním a šnorchlováním se dá vyrazit také do Kataru.
A proč se Rudé moře nazývá Rudé? Odpovědí by mohl být výskyt řasy Trichodesmium erythraeum, která barví vodu na červeno.
Nicméně, zdejší moře stojí za to okusit. Dobrodruhové si přijdou na své při cestách v ozbrojených konvojích, při objevování zdejší pouštní krajiny či na výpravách na velbloudech. V Africe lze navštívit tak mnoho míst, nejen egyptské pouště, také lze navštívit i krásné Safari Keňa.
Příznivcům klidného odpočinku budou vyhovovat luxusní hotely, dlouhé písečné pláže, korálové mělčiny či golfová hřiště. Ti mladší se navíc mohou věnovat vodním sportům, paraglidingu nebo windsurfingu.
TIP: Skvělou dovolenou pro milovníky Afriky a koupání v teplém moři nabízí Kapverdy. Obzvlášť kapverdský ostrov Sal disponuje širokou nabídkou ubytování včetně luxusních resortů. Za zmínku stojí také Kapské Město v JAR, které láká především svými nádhernými scenériemi. Luxusní zážitky v Evropě zase může přinést Itálie, například dovolená a ubytování Portofino. Celoročně krásné a teplé počasí naízí ostrov Tenerife.
Egypt dovolená je skvělým výběrem především pro zimní měsíce, a to z důvodu počasí v Egyptě, kdy je po celý rok opravdu velmi teplo. I proto je dovolená Egypt velmi oblíbenou destinací v chladných zimních měsících a navíc příjemný bonus ve formě „za málo peněz, hodně muziky“.
Je ovšem vhodné vzít si na dovolenou prášky proti průjmu, protože tělo Evropana není zvyklé na africké podmínky. Je také nutné počítat s vyřízením víza do Egypta, které je pro české občany nezbytné. Další věcí, kterou si člověk bude pravděpodobně vyřídit, je nová SIM karta, protože hovory i data na české SIM kartě jsou velmi drahé.
Další destinací vhodnou na zimu je Kambodža, kromě koupání v teplém moři a nízkých cen nabízí jednu z nejkrásnějších památkových lokalit světa – chrámy Angkoru.
Publikováno: 29. 7. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz