Kde se ubytovat na Šumavě – TOP hotely a kempy
Šumava, jedno z nejkrásnějších pohoří v České republice, nabízí ideální podmínky pro milovníky přírody, turistiky i odpočinku....
Číst víceZříceniny hradu Trosky je symbolem Českého ráje a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v ČR. Jaká je historie hradu Trosky? Jak vypadal hrad Trosky? A kolik je vstupné na hrad Trosky?
Hrad Trosky byl založen ve čtrnáctém století jako gotický hrad a sehrál důležitou roli v české historii. K hradu Trosky se váže mnoho tajuplných pověstí.
Hrad Trosky se postupně proměnil ve zříceninu, přesto jej dnes navštěvuje mnoho turistů. Pravidelně obsazuje přední příčky v žebříčku nejnavštěvovanějších památek ČR a mnoho turistů by jej zařadilo také mezi nejkrásnější místa v ČR. Důvodů je hned několik.
V okolí hradu Trosky se totiž nachází krásné rybníky, skalní města a také přírodní rezervace. Stojí hrad Trosky za návštěvu? A jaká je otevírací doba hradu Trosky?
Obsah článku
Hrad Trosky – ubytování
Trosky – otevírací doba, vstupné, parkování
Jak vypadal hrad Trosky – původní podoba, historie
Hrad Trosky – užitečné informace, akce na hradě
Hrad Trosky, impozantní historická pevnost ve středních Čechách, láká návštěvníky svou jedinečnou atmosférou a výhledy na Český ráj. Pro ty, kteří chtějí prožít autentický zážitek v této oblasti, existuje několik ubytovacích možností:
Ubytování v okolí Hradu Trosky přináší rozmanité možnosti, aby návštěvníci mohli plně vychutnat historické kouzlo této ikonické pevnosti a okolního Českého ráje. V okolí je také možné kempovat.
Hrad Trosky je státním hradem a jako většina hradů a zámků v Česku je v zimě zavřený. Otevírací doba hradu Trosky je tedy následující:
Hrad Trosky je otevřen od prvního dubna do konce října. V dubnu a říjnu je otevírací doba Trosek pouze o víkendech a státních svátcích od 9 do 16h, od května do září denně mimo pondělí. O letních prázdninách je hrad Trosky otevřen od 9 do 17.30h.
Prohlídka hradu Trosky je individuální – to znamená bez průvodce. Hrad není rozdělen do prohlídkových okruhů a po zaplacení vstupného má návštěvník přístup do celého hradu.
Na hrad Trosky se platí vstupné:
Plné vstupné | 140 Kč |
Dětské vstupné | 60 Kč pro děti do 18 let |
Seniorské vstupné | 110 Kč pro osoby nad 65 let |
Děti do 6 let mají vstup na hrad Trosky zdarma.
Na hrad Trosky se dá dostat autem, autobusem nebo vlakem. Nejbližší železniční zastávka je buď v obci Borek pod Troskami (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po modré turistické značce), nebo v obci Ktová (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po zelené turistické značce).
Kdo si dělá výlet autem, parkování u Trosek je jednoduché. Hned pod hradem Trosky se nachází parkoviště, odkud cesta pokračuje pěšky cca 250 m do kopce.
Cesta autobusem je poměrně komplikovaná. Lepší je jet vlakem do Borku pod Troskami a poté počkat na autobus do obce Tachov nebo do obce Troskovice.
Když se řekne Český ráj, mnoho lidí si představí právě zříceninu Trosky. Tvarově unikátní zřícenina je totiž symbolem celého kraje. Z věží Baba a Panna na hradu Trosky se nabízí krásný výhled na malebnou krajinu Českého ráje i okolní regiony.
Český ráj však nejsou jen Trosky. Oblast Českého ráje je charakteristická pískovcovými skalami a skalními městy a rybníky. Pro svůj cenný význam je Český ráj již od roku 1955 chráněnou krajinnou oblastí.
Kromě Trosek lze v Českém ráji navštívit i hrady Kost a Valdštejn nebo zámky Sychrov či Humprecht.
Hrad Trosky dnes vypadá tajemně a možná i trochu strašidelně. Leckomu připomíná čertovy rohy trčící ze skály. Jak v minulosti vypadal hrad Trosky?
Základ hradu Trosky tvoří ojedinělý skalnatý útvar sopečného původu. Pozdější eroze splavila hlínu, písek a ostatní měkké horniny a obnažila tento útvar do dnešní podoby.
Na hřebenu mezi oběma vrcholy byl založen vnitřní hrad s obytnými paláci a na vrcholu obou skal vybudovány obranné a zároveň obytné věže. Na nižším, nazývaném pro jeho rozložitější vzhled Baba, stávala šestiboká dvoupatrová stavba.
Na vyšším a štíhlejším vrcholu nazývaném Panna stával obdélníkový, původně třípatrový palác, v jehož prostoru byla prý i hradní kaple. V místě dnešního nového schodiště na věž Babu stál vysoký dřevěný palác, kterým se vystoupalo až do vrchního kamenného paláce.
Pod hradem Trosky se údajně nacházejí rozsáhlá sklepení.
Hrad Trosky symbolizují dvě věže – Panna (57 m) a Baba (47 m). Obě skýtají jedinečný výhled na široké okolí a Český ráj.
V roce 1999 byla na věži Baba vybudována vyhlídka. Za příznivého počasí z ní lze vidět Jizerské hory, Krkonoše, České středohoří, a také Prahu a mnoho dalších míst v okolí.
Co se pověstí Trosek týče, je jich hned několik. Jedna z nich zmiňuje dvě znepřátelené příbuzné, sídlící každá v jiné z věží. Na Babě bydlela Markéta, vdova po Otovi starším z Bergova, na Panně její vnučka Barbora. Po smrti babičky se vnučce po jejich hašteření začalo tak stýskat, až svoji babičku zanedlouho následovala.
Další pověst o Troskách vypráví o matce Marii a dceři Karolíně pána z Bergova, který chtěl mít z Trosek honosné sídlo. Jednou pán odcestoval do cizích krajů a obě ženy měly během jeho nepřítomnosti o hrad pečovat.
Ze začátku se ženám v péči o hrad Trosky dařilo. Po čase se však ženy začaly přít, která má větší pravomoc. Vlády chtivé dámy se stále více hádaly a o hrad a poddané se téměř nestaraly. Kraj zchudl a poddaní jeden po druhém utíkali. Až jednou hlasitý křik dam utichl.
Poddaní netušili, co se stalo. Našel se jeden chasník, který se odvážil k hradu Trosky vypravit. V komnatách žen však bylo prázdno, jen okna byla dokořán. Kam se poděly rozkmotřené ženy, bylo záhadou. Jejich hašteřivé hlasy jsou prý v kraji slyšet dodnes, připomíná je kvílení meluzíny za větrných a deštivých nocí.
Výstavba hradu Trosky započala v roce 1380 pod vedením statkáře Čeňka z Vartenberka. Od začátku ji však provázely nešťastné události. Zvířata, která na stavbě pomáhala, si lámala nohy a působila různá zranění, zdi se z nepochopitelných důvodů hroutily a také dělníci často přicházeli k úrazu. Několik nešťastníků se dokonce zabilo při pádu ze skály.
Lidé z okolí se místa obávali. Věřili, že se na jižním svahu mezi hradními věžemi nachází „brána do pekla“. Podle pověstí se z rozsedliny hluboké asi 600 metrů každou noc drápaly pekelné bytosti a mařily stavbu.
Podobné pověsti se vážou také k bráně do pekla na hradě Houska. Čeněk z Vartemberka se však nenechal odradit. Když s pomocí proutkaře hledal místo pro studnu, nalezl kromě zdroje pitné vody také rozsáhlé podzemní prostory.
Stavitel podzemní prostory upravil v chodbu, která měla sloužit jako úniková cesta z hradu v případě obležení. Chodbu uzavíraly těžké a železem pobité dveře. Podle pověstí Trosek se z tajemných podzemních chodeb ozývaly podivné zvuky.
Osud pana Čeňka z Vartemberka byl smutný. Stavba statkáře natolik finančně, fyzicky i psychicky vyčerpala, že nedlouho po dokončení hradu zemřel. Ještě před smrtí prodal hrad Trosky svému největšímu věřiteli králi Václavu IV. Později dostal Trosky Ota z Bergova a po něm hrad Trosky zdědil jeho syn – Ota mladší.
V roce 1438 padl hrad Trosky do spárů loupeživých rytířů – Kryštofa Šofa z Helfenburka a Švejkara. Teprve v roce 1444 se povedlo loupežníky vyhnat, když se na hrad vrátil Ota mladší. Údajně sebou přivezl i poklad uloupený v klášteře v Opatovicích nad Labem.
Podle pověstí tento poklad a s ním i část lupu loupeživých rytířů zůstal ukryt v podzemí. Také proto zřejmě zbytky hradu přitahovaly od 18. století hledače pokladů.
V 15. století už měl hrad Trosky svou největší slávu za sebou. V roce 1455 jej koupil Jan Zajíc z Hazmburka, avšak roku 1469 byl dobyt královským vojskem a začal se pomalu měnit ve zříceninu. Některé podzemní chodby zavalil písek, některé zůstaly ještě na čas přístupné.
V záznamech hledačů pokladů lze najít zmínky o nápisech psaných švabachem, které varovaly před vstupem do hlubin země.
Ještě v minulém století prolézali prostor hradu i podzemí psychotronici a badatelé, kteří zde hledali magická místa a časoprostorovou bránu. V současné době je už ovšem u vchodu do podzemí hradu Trosky železná mříž a vstup je z bezpečnostních důvodů zakázán.
Trosky se nachází poblíž obce Rovensko pod Troskami. GPS souřadnice jsou 50,516319 15,230784. Aktuální informace nabízí webové stránky hradu www.hrad-trosky.cz a facebookový profil www.facebook.com/SHTrosky. Hrad trosky lze kontaktovat telefonicky na čísle +420 602 342 627 nebo emailem trosky@npu.cz.
Na hradě Trosky se během návštěvní sezóny koná řada akcí. Konkrétně se jedná o výstavy, společenské a kulturní akce a také program pro odborníky a pro školy. Organizátoři myslí i na nejmenší a řada akcí na hradě Trosky je určena pro děti.
Aktuální program akcí na hradě Trosky lze najít na webových stránkách hradu a dalších informačních portálech. Kam na dovolenou v ČR? Co dělat o víkendu? Kam s dětmi na výlet? Návštěva Českého ráje a hradu Trosky, je skvělý nápad. Trosky patří bezesporu k nejkrásnějším místům v ČR. Český ráj nabízí spoustu dalších výletů v okolí.
TIP: Další hrady ČR, které rozhodně stojí za návštěvu jsou například hrad Štramberk, hrad Obřany, Hněvín, hrad Sloup, Střekov, hrad Kokořín a mnohé další.
Publikováno: 6. 9. 2024
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz