Chorvatsko – informace, cestování, zajímavosti

Evropa
chorvatsko-dovolena

Chorvatsko je velice oblíbená země na dovolenou nejen pro Čechy, ale pro cestovatele z celého světa. Země se totiž nachází u Jaderského moře a jeho sousedy jsou Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora. Chorvatská republika má přes dva tisíce kilometrů pobřeží s více než tisícovkou ostrovů. Země turistům nabízí nejen krásné pláže ale také vynikající gastronomii. Co dále může Chorvatsko nabídnout?

Chorvatsko se nachází u Jaderského moře, kde jeho sousedy jsou země jako Maďarsko, Slovinsko, Srbsko nebo Bosna a Hercegovina. Země je velice oblíbenou dovolenkovou destinací pro mnoho turistů. Jeho čisté moře a gastronomie lákají nejednoho cestovatele. Co je dobré před návštěvou Chorvatska znát a skutečně patří dovolená v Chorvatsku mezi nejlevnější zájezdy k moři?

chorvatsko-priroda-8245957
Kromě pláží nabízí Chorvatsko také krásnou přírodu.

Dovolená Chorvatsko – měna

V Chorvatsku se platilo dříve pouze tamní měnou a tou byla chorvatská kuna. Její název je odvozen od zvířete, které je podobné fretce a které také hrálo v historii Chorvatska důležitou roli. Kůže kuny se totiž dříve používala k placení daní a kuna se nakonec objevila i na středověkých mincích. V roce 1994 se Chorvatsko rozhodlo pojmenovat měnu „kuna“.

Nicméně od roku 2023 je oficiální měnou pouze euro. Před dovolenou v Chorvatsku je tak nutné si nezapomenout vyměnit peníze.

Chorvatsko – obyvatelé

Chorvaté velice ocení, když turisté znají alespoň ty nejzákladnější slovíčka a fráze. Dovolená v Chorvatsku tak může příležitostí jak se naučit alespoň základní slova jako jsou například:

  • Ahoj – Bok (bok)
  • Dobrý den – Dobar dan (dobr dan)
  • Jak se máte? – Kako ste? (kako ste)
  • Děkuji – Hvala vam (chvala vam)
  • Omlouvám se – Oprosti (oprosty)
  • Prosím – Molim
  • Ano – Da
  • Ne – Ne
  • Kolik to stojí? – Koliko to kosta?

Díky vstřícnosti Chorvatů se pak může cestovatel naučit více slov a frází a návrat z Chorvatska pak může být bohatší o znalost dalšího jazyka.

Cesta do Chorvatska 2023

Cesta do Chorvatska 2023 je možná hned několika způsoby.

Jedna z možností je letecky. Do Chorvatska létají denně mezinárodní linky především na Letiště Franjo Tudmana v Záhřebu, které je největší a nejrušnější mezinárodní letiště v Chorvatsku.

Do Splitu a okolí se turisté dostanou z letiště Split, které je známé také jako letiště Resnik, které je druhým nejrušnějším letištěm v Chorvatsku. Do města Split jezdí také trajekty z Itálie, z přístavů pobřežních měst jako například z Pescary nebo trajekty z Termoli.

Také Dubrovník má své letiště, které ročně odbaví více než 1,4 milionu lidí.

Další variantou cesty do Chorvatska 2023 je autobus. V zemi se totiž nachází několik mezinárodních autobusových společností. Cestování autobusem je nicméně o poznání levnější způsob, jak přicestovat do Chorvatska, přestože se nejedná o tu nejpohodlnější variantu.

Autem do Chorvatska

Možností je také auto. Cesta autem do Chorvatska se může sice kvůli pohonným hmotám poněkud prodražit, nicméně přináší také největší míru svobody na případné další cestování.

Pro někoho může být ale alternativou cesty autem do Chorvatska poslední možností dopravy a to je dostat se do Chorvatska vlakem.

Vlakem do Chorvatska

Relativní novinkou v České republice je doprava do Chorvatska vlakem. Taková cesta může být sice o něco delší než letadlo nebo autobus, ale za to je rozhodně více pohodlná.

Chorvatsko – doprava

Doprava po Chorvatsku je nejen pro turisty snadná a také levná. Jednou z možností dopravy po Chorvatsku je autobus, jelikož autobusová síť je v zemi opravdu rozsáhlá a je možné se autobusem dopravit jak po městě, tak i po vesnicích díky místním linkám.

Další možností je využít vlak. Ten patří také mezi levné varianty dopravy. Nicméně možností, kam se vlakem dopravit, je méně, jelikož například v Dubrovníku by turisté hledali nádraží marně.

chorvatsko-ostrovy-3237742
Mezi jednotlivými ostrovy je ale potřeba se dopravit trajektem.

Třetí varianta, která nabízí nejvíc svobody během cestování po Chorvatsku, je doprava autem. A to ať už by s ním turisté do země přijeli, nebo by si ho zapůjčili na místě. Cestování autem nabízí největší flexibilitu a také pohodlí.

Je ovšem nutné brát ohledy na tamní obyvatelé, kteří rádi troubí na ostatní řidiče a je tak nutná dávka trpělivosti. Místní řidiči také rádi předjíždějí a nezáleží na tom, zda je druhé vozidlo na rovince, nebo v ostré zatáčce.

Počasí – Chorvatsko

Chorvatsko má stejně jako Česká republika čtyři roční období. Nicméně Chorvatsko má také dvě podnebí, jedno pro pobřeží a to druhé pro vnitrozemí, kdy v létě je na pobřeží středomořské klima s horkým, suchým a slunečným počasím.

chorvatsko-ulicky-2845106
Podzimní počasí v Chorvatsku je skvělé pro toulky městem.

Počasí v Chorvatsku v létě dosahuje průměrných teplot mezi 20 °C, ale i 30 °C. Takové letní počasí může trvat i na podzim, kdy má také moře příznivou teplotu na koupání.

Chorvatské počasí v zimě je naopak velmi chladné a teploty jsou často pod nulou (tedy mimo pobřeží).

Medúzy v Chorvatsku

Turisté se mohou mnohdy dočíst různá varování před medúzami v Chorvatku. Přestože medúzy Chorvatsku skutečně jsou, ve většině případů si na ně stěžují rybáři především v zimních měsících.

Navíc medúzy v Chorvatsku, na které mohou v ojedinělých případech turisté narazit, nejsou ve většině případů nebezpečné.

Ubytování v Chorvatsku

Ubytování v Chorvatsku je možné v několika variantách.

Kromě hotelů a pensionů, které je možné si zarezervovat na různých portálech (například Booking.com – Chorvatsko), nabízí Chorvatsko také možnost ubytování v kempech.

Navíc nabídky na Booking.com v Chorvatsko naleznou i možnost různých apartmánů, které mohou nabízet větší soukromí.

Ubytování v Chorvatsku si tak díky velké škále možností vybere rozhodně každý turista.

Cesta do Chorvatska – kdy vyrazit

Pokud by hlavním důvodem cesty do Chorvatska bylo teplé počasí, je nejlepší navštívit Chorvatsko v září nebo v květnu. V září je totiž už dostatek slunečných dnů a moře je stále dostatečně teplé na koupání. To stejné platí pro květen, kdy nepanují taková vedra.

Hlavní prázdninovou sezónou je ovšem červenec a srpen. V tomto případě je dobrá volba cesty do Chorvatska pouze pokud turistům nevadí plné pláže.

Chorvatské tradice

Chorvatsko má jako každá země své tradice a zvyky. Například mezi tradiční chorvatská jídla patří:

  • Černé rizoto – které se připravuje z chobotnic nebo sépií, česneku, červeného vína, olivového oleje a sépiového inkoustu.
  • Brudet – pomalu vařený rybí nákyp s cibulí, rajčaty, vínem a bylinkami, podávaný s polentou.
  • Salát z chobotnic – kousky vařených chobotnic, cibule, olivový olej, petržel a ocet
  • Krpice sa zeljem – ploché těstoviny nakrájené na čtverečky a podávané s dušeným nebo pečeným zelím

Mezi další tamní tradice patří různé pravidelné kulturní akce. Jedná se například o:

  • Rijecký karneval

Rijecký karneval konaný z kraje roku je největší karneval v Chorvatsku. Zahrnuje například přehlídky, koncerty, maškarní bály, průvod apod.

  • Fuliranje vánoční trh

Vánoční trh v Záhřebu patří mezi ty nejvíce oceňované v zemi. Celé období před Vánoci je tak možné zde najít například svařené víno, živou hudbu ale také řemeslné obchody.

  • Labin Art Republika

Město Labin ožije (v červenci až srpnu) pouličním divadlem, koncerty, otevřenými ateliéry, klaunskými vystoupeními a divadelními hrami.

  • Sali Fiesta

Návštěvníci z celého regionu slaví o srpnovém víkendu Nanebevzetí Panny Marie závody oslů a průvod se svíčkami.

  • Pulský filmový festival

V červenci navazuje Pulský filmová festival na svou dlouholetou tradici, kdy se promítají převážně chorvatské filmy s několika mezinárodními projekcemi.

Chorvatsko – zajímavosti

Chorvatsko v sobě skrývá také spoustu zajímavostí a unikátů. Například chorvatské město Hum je jedno z nejmenších měst na světě.

Momentálně totiž ve městě žije něco málo přes dvě desítky obyvatel. Hum má městské hradby, kostel ale také i starostu. Toho volí farnost, která se kvůli volbě každoročně schází. Farníci ale svou volbu místo psaní na papír vyřezávají do dřevěné tyče.

Z Chorvatska pochází také dalmatin. Toto plemeno pochází z dalmatského pobřeží, resp. v oblasti zvané Dalmácie. Podle některých historiků se dalmatini datují od 17. století.

Chorvatsko má také několik různých dialektů. Některé zdroje dokonce uvádí, že jejich počet nelze přesně určit a většina Chorvatů tak údajně nemůže rozumět všem dialektům.

dubrovnik-1835589
Dubrovník si pro svou architekturu oblíbili nejen filmaři ale také turisté.

Chorvatsko je také oblíbenou destinací pro filmaře. Jedním ze štábů, které v zemi něco natáčeli, byl štáb seriálu Hry o trůny.

Některým Evropanům může znít, že Chorvaté mluví asertivně, někdy až hrubě, přestože se o to ani nesnaží. Jejich cílem je totiž mluvit co nejvíce k věci a moc se s informacemi nezdržovat.

Chorvaté mají také trochu odlišné názvy barev než ostatní země. Například místo blonďaté barvy vlasů říkají modré vlasy. Je to především z historických důvodů, kdy pro barvy existovalo dříve méně slov.

Chorvaté také rádi cestují po svých ostrovech (stejně jako Řekové po řeckých ostrovech). Bude-li tak chtít turista navázat konverzaci s někým místním, toto téma je určitě vhodné! Díky své poloze při pobřeží má Chorvatsko 1 244 ostrovů, ostrůvků a útesů. Hovorově se také této aktivitě říká „island hopping“.

Tradiční chorvatský sport je Picigin. Jedná se o hru, která se hraje ve vodě. Hráči jsou rozděleni do týmů a hrají tak, aby se se míč nedotkl vody.

Chorvatsko – co dále navštívit

V Chorvatku stojí za návštěvu několik dalších měst ale také regionů. Před návratem z Chorvatska by tak turisté mohli stihnout navštívit místa jako:

Dubrovník

Celý dubrovnický region je známý svou krásnou krajinou a smaragdově zelenými vodami. Dubrovník si oblíbili jak filmaři, tak i turisté.

Záhřeb

Hlavní město Chorvatska, Záhřeb, nabízí několik muzeí, restaurací nebo i hudebních podniků. Ve městě je několik parků ale i lesů, které jsou vhodné jak pro cyklistiku tak i procházky. Dodnes se ve městě dokonce nacházejí zbytky městských hradeb a věží ze středověku.

split-1146476
Split patří mezi nejoblíbenější regiony v Chorvatsku.

Istrie

V regionu Istrie se nachází několik pláží a také krásná města jako jsou Pula, kde se nachází dva tisíce let starý amfiteátr a také jeden ze šesti největších římských amfiteátrů na světě.

Split

Split se nachází v jednom z nejoblíbenějších regionů v Chorvatsku, který je každoročně hojně navštěvován turisty z celého světa. Nachází se zde totiž jedny z nejkrásnějších ostrovů (včetně ostrovů Brač, Vis a Hvar) ale i nejznámější pláže (mezi které patří třeba Brela a Baška). Díky řece Cetině, která protéká centrem města, se jedná také o jedno z nejlepších míst pro rafting.

Zájemci si mohou udělat výlet ze Splitu do nedalekého města Omiš, které má krásné historické centrum, ale je známé především pro své pláže. Pláže Omiše mají průzračnou vodu a jsou obklopeny přírodní scenérií a útesy.

Zadar

Zadar je skvělou destinací pro milovníky přírody. Ať už se jedná o pohoří Velebit, Kornatské ostrovy nebo národní park Paklenica. V historickém centru se pak nacházejí také římské ruiny, středověké kostely nebo muzea.

Šibenik

Šibenik, ležící na pobřeží Dalmácie v Chorvatsku, je okouzlující historické město s bohatou kulturou a malebným okolím. Město bylo založeno ve 12. století a během staletí se stalo důležitým obchodním centrem. Co nabízí okolí Šibeniku?

Pokud tedy turisté plánují navštívit více míst, je určitě vhodně vyrazit autem do Chorvatska. Nicméně pokud bude cesta předem nastudovaná i s možností dopravy, je možné si také vychutnat Chorvatsko vlakem.

Sice navštívených míst nemusí být tolik, ale cesta vlakem do Chorvatska díky přímé linka z Prahy může být levnější varianta než cestování autem.

Pokud má člověk raději menší městečka, oblíbí si třeba takovou Grebaštici. Co vidět v Grebaštici? Stejně tak je na tom městečko Rogoznica. Jaké lze podniknout z Rogoznice výlety?

DovolenáInformaceJídlo ve světěZajímavosti