Cestujete i v zimě? Bez pojištění se vám může výlet pořádně prodražit
Ani během zimních cest byste neměli zapomínat na cestovní pojištění. Ba co víc, období od prosince do března je obdobím zimních sportů...
Číst víceKaždý majitel automobilu ví, že jeho povinností je platit povinné ručení. Jak ale řešit pojištění, když se majitel vozidla s ním chystá vyjet do zahraničí? Je nutné si na dovolenou mimo ČR sjednávat zvláštní pojištění? Je povinné ručení sjednané u české pojišťovny platné i v zahraničních státech?
Povinné ručení je druh povinného pojištění, které si musí sjednat každý majitel automobilu po jeho pořízení. Z povinného ručení se hradí škody způsobené provozem vozidla pojištěného klienta. To znamená, že pokud klient způsobí dopravní nehodu, tak pojišťovna uhradí škody způsobené druhé osobě. Ale platí i v zahraničí?
Pro lepší pocit majitele vozidla si může tato osoba sjednat navíc havarijní pojištění pouze na dobu pobytu a pro větší jistotu i cestovní pojištění. Může se tímto připravit na spoustu potenciálních nepříjemných situací a jednoduše nad nimi vyzrát. Co tedy může pro své pohodlí udělat a jaké pojištění si sjednat?
Povinné ručení je platné i v zahraničí. Řidič automobilu policii dokládá i v zahraničí uzavřené povinné ručení tzv. zelenou kartou dle zákona o povinném ručení. Tu vydává pojišťovna a řidič ji musí předložit na požádání policie. Pokud tak neučiní, nebo je karta neplatná, musí řidič zaplatit pokutu ve výši 3 000 Kč v České republice.
Povinné ručení neplatí po celém světě, ale platí bezproblémově ve státech Evropského hospodářského prostoru. Všechny státy, ve kterých platí povinné ručení sjednané v ČR, jsou uvedeny na zelené kartě. Mimo státy EHP je zelená karta platná také ve státech, které uvádí ministerstvo financí.
Nejdůležitější je, aby bylo povinné ručení platné. Jeho platnost lze jednoduše zjistit na zelené kartě, nebo na internetu na stránkách České kanceláře pojistitelů.
Jak už bylo zmíněno, povinné ručení sjednané v ČR ve všech státech neplatí. Ve všech blízkých zemích a typických dovolenkových zemích naštěstí platí. Co může ale majitel dělat, chystá-li se na cestu do vzdálenějších zemí, kde jeho pojištění neplatí?
Informace ohledně pojištění v těchto zemích je potřeba si dohledat na stránkách příslušného úřadu, nebo se aktuální informace často vyskytují také na webu příslušného velvyslanectví. V některých zemích stačí pojištění sjednat na hranicích, v jiných je třeba ho sjednat předem online. Důležité je řešit tuto záležitost včas a dostatečně předem.
Vydává-li se člověk na cestu do země, ve které povinné ručení bez problémů platí, nemusí si pořizovat žádné další pojištění. Pokud majitel vozidla nepotřebuje žádné další pojištění, například havarijní, tak pro něj jeho povinné ručení může být nejjednodušší a nejlevnější pojištění auta do zahraničí.
Na rozdíl od povinného ručení, tak u havarijní pojištění záleží na tom, pro jakou zemi je sjednáno. Havarijní pojištění do zahraničí sice není povinné, ale je vhodné si ho na vycestování zařídit. Čím delší cesty, tím je riziko nehody větší.
Seznam zemí, ve kterých je toto havarijní pojištění platné, je poskytován pojišťovnou. Často se jedná o území Evropské unie, ale konkrétní státy, ve kterých je pojištění platné, jsou definované ve smlouvě s pojišťovnou.
Podmínky sjednání havarijního pojištění do zahraničí a rizika, proti kterým se lze pojistit, jsou stejné jako u domácího havarijního pojištění. Lze si vybrat rizika, nebo si zvolit tzv. all-risk pojištění. Výhodou je, že v něm je zahrnuta i asistenční služba, která může v nepříjemné situaci výrazně pomoci.
Havarijní pojištění na dovolenou je tzv. krátkodobé pojištění. Znamená to, že platí pouze v domluvené datum a cena pojištění auta do zahraničí se odvíjí od délky pobytu. Po konci pobytu zaniká a výhodou je, že majitel automobilu nemusí sjednávat havarijní pojištění na celý rok.
Cestovní pojištění je pojištění, které se sjednává výhradně na cesty do zahraničí. V základu kryje rizika spojená s náhlým onemocněním nebo úrazem. To znamená, že hradí léčbu a případné lékařské pomůcky. I přes to, že kartička pojištěnce platí i v zahraničí, tak pojišťovna spoustu věcí neuhradí. Bez cestovního pojištění neuhradí například léky, převoz nemocného do ČR nebo neodkladné operace.
Mimo situace spojené se zdravím klienta cestovní pojištění může hradit například i škody způsobené ztrátou zavazadel, nebo škodu způsobenou třetí osobě. K tomuto pojištění si lze sjednat i například tato připojištění:
Některé pojišťovny nabízí i cestovní pojištění, které se vztahuje na nepříjemné situace s automobilem, které mohou nastat. Kromě klasických rizik, které kryje každé cestovní pojištění, kryje toto nadstandartní pojištění i rizika spojené s cestou. Jsou to například:
Konkrétní rizika si lze domluvit individuálně s pojišťovnou. Výběr připojištění se poté odrazí ve výsledné výši pojistného.
U všech pojištění, které se vztahují k automobilům a jiným vozidlům, je potřeba pojišťovně poskytnout osobní údaje a údaje o vozidle. Výpočet pojistky na auto je pak prováděn primárně z následujících kritérií:
U povinného ručení je základní kritérium pro výpočet výše pojistného výkon vozidla. Dle toho lze vyhledat obvyklou cenu vyhledat v tabulkách povinného ručení. V případě cestovního pojištění je důležitý účel cesty, podle kterého se vypočítává cena pojištění. Může se jednat o pracovní, rekreační, sportovní nebo studijní cestu.
K usnadnění hledání nejvýhodnějšího pojištění existují online srovnávače pojištění. Nalézají se na webech, jako je například www.vpojisteni.cz. Tyto kalkulačky a srovnávače podle několika informací, které zájemce musí vyplnit, vyhledají vhodné nabídky pojišťoven. Tyto nabídky srovnají od nejlevnější a zájemce si tak může vybrat to, které mu nejvíce vyhovuje.
Poslední věc, na kterou je potřeba myslet, je platnost svého řidičského průkazu. Mezinárodní řidičský průkaz samozřejmě není potřeba pořizovat na každou cestu i stěhování do zahraničí, ale například do Asie nebo Ameriky je tento dokument nutný.
S platným českým řidičským průkazem lze bez problému vycestovat do všech zemí EU a Švýcarska, Norska a Lichtenštejnska. Do jiných zemí je lepší pořídit si mezinárodní řidičský průkaz. Řidičský průkaz sjednaný podle Vídeňské úmluvy platí 3 roky, průkaz podle Ženevské úmluvy platí jeden rok. Tyto průkazy se liší v seznamu zemí platnosti.
Pro daleké cesty je možné požádat přátele nebo rodinné příslušníky o půjčení automobilu. Taková transakce se však neobejde bez náležité administrativy. Nezbytná je především Plná moc zapůjčení auta do zahraničí – vzor je k dispozici na internetu. Díky plné moci se řidič vyhne nepříjemnostem a prodlevám při případných policejních kontrolách.
Publikováno: 14. 11. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz