Termály Polsko u českých hranic – nejbližší termální lázně
Termální lázně v Polsku se v posledních letech těší rostoucí oblibě mezi polskými návštěvníky i mezi turisty z České republiky....
Číst víceNedaleko italských Benátek leží malý rybářský ostrov Burano. Přesnější by však bylo napsat souostroví, neboť ostrov je tvořen čtyřmi malými ostrovy, které jsou vzájemně propojeny kamennými mosty. Burano proslavily jeho pestrobarevné rybářské domky. Za slunečného dne je to přímo karneval barev. Pro svůj klid a pomalé tempo místních je ostrov Burano nazýván oázou klidu. Co Burano nabízí návštěvníkům?
SHRNUTÍ ČLÁNKU
Ostrov Burano je známý svými tradičními, jasně zabarvenými domky a propracovaným uměním paličkování.
Z Benátek se do Burana lze dostat za necelou hodinu lodí. Blízká je i vzdálenost Burano – Murano.
Barevné domky jsou chráněny zákonem. Pokud by chtěl majitel dům přemalovat, je povolena pouze vybraná škála barev.
Buranské krajky jsou vyhlášené po celé Evropě. Datují se k 15. století.
Kromě nádherně zbarvených malebných domků ostrov vyniká výrobou krajek. Tradice krajkářství je zde už od 16. století. Především pak jemný styl krajky zvaný „punto in aria“. V současnosti je na ostrově jen pár žen, které se této tradici krajkářství aktivně věnují.
Na Buranu je tak možné najít spoustu malých obchůdků s různými výrobky z krajky, a to od kapesníčků až po slunečníky. Vždy je však nutné ověřit, zda se opravdu jedná o krajku původem z Burana.
V malebném městečku Burano, známém svými pestrobarevnými domy a rybářským šarmem, je možné nalézt řadu ubytovacích možností, které zvýrazňují autentičnost tohoto benátského ostrova.
Burano Experience – Casa Tipica Burano
Tato ubytování v Buranu zaručují pohodlný odpočinek a autentický pohled do jedinečného života v tomto malebném rybářském městě nedaleko Benátek.
Burano je malebný ostrov ležící v severní části laguny u Benátek. Je známý svými tradičními, jasně zabarvenými domky a propracovaným uměním paličkování. Ostrov je součástí Benátské laguny a je známý svými kanály, které připomínají Benátky.
Burano, italská oáza klidu, se nachází jen pár kilometrů od ostrova Murano a Benátek (cca 11 kilometrů). Žije zde asi 3 tisíce obyvatel. Přes léto se však ostrov zalidní přijíždějícími turisty. Z Benátek se do Burana lze dostat za necelou hodinu lodí. Kromě toho je také možno dojet z Treporti (10 minut) nebo Punta Sabbioni (30 minut).
Nejpohodlnější a snad také nejlevnější způsob je rezervovat si výlet lodí na Burano, Murano a Torcello, a to přímo na oficiálních stránkách. Kromě prohlídky je tak možné navštívit i další ostrovy a k dispozici je i vícejazyčný výklad. Vyjíždí se ze San Marca, benátského nádraží Santa Lucia, z Punta Sabbioni nebo z Fusina.
Zpáteční cesta je zahrnuta v ceně, stejně jako místa k sezení. Není třeba žádného přestupu a tak je to mnohem jednodušší a rychlejší, než jet veřejnou dopravou.
Na ostrov Burano je možné dojet vlakem. Vyjíždí se z nádraží Venezia S. Lucia nedaleko náměstí Piazzale Roma. Cestu s přestupem ve Fondamente Nove na vodní autobus linky 12 zajišťuje benátský dopravní podnik (ACTV).
Kromě vlaku je možné využít přímou osobní autobusovou linku mezi Muranem, Benátkami a jejich letištěm, která se nazývá Alilaguna. Jízdenka stojí přibližně 10 EUR a s malým příplatkem ji lze koupit i přímo na palubě.
Vodní doprava mezi ostrovy je populární také v Řecku, jehož ostrovy jsou vyhledávanými místy. Jedním takovým je řecký ostrov Skopelos.
Na maličkém ostrově se návštěvník nemusí bát, že se ztratí. Nejjednodušší je vydat se podél kanálu či moře a nasávat atmosféru klidného ostrova. Zatímco tajemné a úzké uličky Benátek mohou působit poměrně tmavě, dvoupatrové rybářské domky na Buranu propouštějí světlo a modré nebe.
Boční uličky nabízí cestu k moři a třeba i do neznámého zákoutí či ke stromům obrostlými granátovými jablky.
Cestu je dobré vést přes most Tre Ponti a Corte Comare, či most Terrenova a přes náměstí Piazza Galuppi, kde stojí šikmá věž kostela. Vyhlášené výhledy jsou u Fondamenta Cavanella, kde by si turista neměl zapomenout udělat fotku.
Na hlavním náměstí Piazza Baldassare Galuppi se nachází kostel San Martino ze 16. století, který stojí za povšimnutí. Proč? Především pro jeho šikmou zvonici. Věž se naklání prý vlivem měkkého podloží místních močálů, na kterém jednotlivé ostrovy vznikaly. Kostel se také může pyšnit obrazem od slavného malíře Gianbattisty Tiepola.
Pokud někoho tolik neláká moře a vábí jej spíše jezera, stojí za návštěvu Lago di Como, Lago Maggiore nebo typické Lago di Garda.
Kde a proč se v Buranu vzaly barevné domky? Existují dvě teorie. Za prvé měla barevná paleta lemující břehy malého ostrova usnadňovat rybářům najít cestu domů z dlouhých výprav. Za druhé jim měla pomáhat trefit se do vlastního domu po tom, co vypili příliš mnoho alkoholu.
Ať už byly důvody jakékoliv, dalo to vzniknout nádhernému výhledu na ostrov Burano. A zajímavostí je, že tyto domky jsou chráněny zákonem. Pokud by chtěl majitel dům přemalovat, je povolena pouze vybraná škála barev.
Milovníci historie a především italské architektury by si neměli nechat ujít historické centrum města Brescia nebo Pienza.
Jako první ostrov osídlili Římané, přibližně v 6. století a to obyvatelé Altina prchající před nájezdy barbarů. O tom, jak město získalo své jméno, se vypráví legendy. Mohlo to být podle rodiny Burianů, která jako první osídlila tento ostrov a nebo podle prvních osadníků, kteří prý pocházeli z Buranella.
Významným milníkem v historii bylo 15. – 16. století, kdy ženy na ostrově začaly vyrábět krajky. Když v roce 1481 koupil Leonardo da Vinci plátno pro hlavní oltář milánského Duoma, buranské krajky se začaly ve velkém vyvážet do celé Evropy. Tradice krajkářství je součástí také např. města Orvieto.
Burano a benátská krajka se staly synonymem kvality v celé Evropě, která si chtěla pořídit nejlepší z nejlepších krajkových oděvů. Tato tradice zde pokračovala přes dvě století, než začala mírně upadat. Dnes už jen málokdo vyrábí krajky původním způsobem, neboť je to drahé a velmi zdlouhavé.
V Museo Merletto na náměstí Piazza Galuppi je možné dozvědět se více o technikách, tradici a historii krajkašrství na ostrově. Příležitostně je zde možné vidět přehlídku technik, kterou předvádějí místní vyučené ženy.
Důvodem, proč je lepší se na Buranu zdržet déle, je možnost povečeřet v řadě restaurací rozmístěných po ostrově. Restaurace jsou proslulé čerstvými mořskými plody. Je možné si zde pochutnat na spaghetti al nero di seppia (špagety z inkoustu olihní), sarde in saor (sladkokyselé sardinky), spaghetii vongole (špagety se škeblemi) a denních úlovcích.
Čerstvé pokrmy jsou připraveny v italském stylu a jediným problémem je vybrat si, kde strávit svůj jediný oběd nebo večeři a to i v případě, že by se jednalo o rychlou studenou večeři.
TIP: Nezapomenutelné gastronomické zážitky nabízí také město Ravenna, Erica nebo sicilská Messina.
K doporučovaným restauracím patří Riva Rosa s výhledem na lagunu a Trattoria al Gatto Nero proslavené čerstvými pokrmy z mořských plodů, domácími těstovinami, a také hvězdou „Michelin“.
Na Buranu je několik pekáren, kam si ráno nebo před odjezdem lze zajít pro tradiční máslové sušenky „bussolà“, které se jinde v Itálii dají jen těžko najít. Jsou syté a představují tak ideální sladkou svačinu.
V minulosti tyto sušenky připravovaly manželky rybářů, kteří se na dlouhou dobu chystali odjez z domova na ryby. V případě, že se námořníci nemohli dobře najíst, bussolà jim zařídila, aby měli dostatek energie.
Ingredience potřebné k upečení sušenek jsou dobře známé:
Jedná se o koláče ve tvaru šišek, známé také pod názvem buranelli. Existuje také varianta těchto koláčků, které mají tvar písmene „S“, a kvůli svému tvaru se nazývají „Esse„.
Vzhledem k velkému turistickému ruchu v nedalekých Benátkách, ostrov Burano nemá o návštěvníky nouzi a hlavně letní měsíce zde bývají velice krušné. V zimě (přibližně od listopadu do ledna) může být Burano pod záplavami Acqua alta.
Turisté nejčastěji přijíždějí v 11:00 nebo ve 13:00. A většinou se zdrží po zbytek dne. Ideální je, když si zajdou na oběd a zbytek odpoledne stráví procházením ostrova. S sebou je vhodné mít batoh s opalovacím krémem, telefonem, fotoaparátem a láhev s vodou pro každý případ. Hodí se také dostatečný obnos v hotovosti, neboť na ostrově je jen několik bankomatů.
Nedalo ostrova Burano se nachází známý ostrov Torcello, kde svého času bydlel i slavný spisovatel Ernest Hemingway. Tento malý ostrov je téměř neobydlený, nicméně zajímavý se stal i díky bazilice Santa Maria Assunta postavené v 7. století. Jedná se o téměř první benátskou baziliku, která byla ve 12. století přestavěna do současné podoby.
Za zastávku stojí také sklářský ostrov Murano, kde se stále nachází řada sklářských dílen a obchodů, ve kterých je možné sehnat unikátní výrobky. Zajímavá je sbírka Museo del Vetro v Palazzo Giustinian. Toto muzeum bylo založeno v roce 1861. Jedním z nejcennějších exponátů je svatební číše z modrého skla zdobená samotným sklářským mistrem Angelem Barovierem. Pochází z 15. století.
Publikováno: 6. 9. 2024
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz