Termály Polsko u českých hranic – nejbližší termální lázně
Termální lázně v Polsku se v posledních letech těší rostoucí oblibě mezi polskými návštěvníky i mezi turisty z České republiky....
Číst víceBohinjské jezero je přírodní klenot, který se nachází v údolí Bohinj v Julských Alpách ve Slovinsku. Jezero je součástí známého Triglavského národního parku, oblíbeného místa pro milovníky přírody a turistiky. Je to ideální místo pro každého, kdo hledá odpočinkovou dovolenou v horách s přístupem k nádhernému jezeru.
Bohinjské jezero, slovinsky Bohinjsko jezero, je ledovcové jezero dlouhé 4,2 km a široké 1 km. Jeho maximální hloubka je 45 metrů. V jezeře žije několik druhů ryb, měkkýšů a řas. Bohinjské jezero je oblíbené zejména pro krátké jednodenní výlety, například jako odpočinek od návštěvy města Lublaň.
Klíčové informace článku
Bohinjské jezero je největší stálé slovinské jezero, které je ledovcového původu.
achází se v Bohinjské dolině v Triglavském národním parku a je ideálním výchozím bodem pro objevování Julských Alp.
Jezero je oblíbené pro vodní sporty jako kajak, plavání a paddleboarding, zejména během letních měsíců.
V zimě lyžařské středisko Vogel nabízí 26 km sjezdovek a je snadno dostupné lanovkou přímo od jezera.
Na břehu jezera stojí socha legendárního kamzíka Zlatoroha, který je součástí místního folklóru a symbolizuje bohatství a krásu přírody v oblasti Triglavského národního parku.
Bohinjsko jezero by mělo být součásti každé návštěvy Slovinska hned z několika důvodů:
Zcela oprávněně je to jedna z nejoblíbenějších oblastí ve Slovinsku, která bohužel žije ve stínu slávy Bledského jezera. Po jeho návštěvě si mnozí uvědomí, jak moc je Bohinjské jezero nedoceněné.
Při cestě do Slovinska je možné při cestě Rakouskem lehce odbočit a navštívit malebné městečko Hallstatt, kde se také nachází krásné jezero.
Existuje několik možností ubytování. Je možné se ubytovat v hlavním městě Lublani, nebo v Bledu a podnikat jednodenní výlety k Bohinjskému jezeru.
Pokud turisté chtějí strávit několik dní v okolí Bohinjského jezera (a stojí to za to, protože je úžasné), je možné se rozhodnout, zda se ubytovat v oblasti Ukanc, v Ribčev Laz nebo Stara Fužina. Pokud se jedná o dovolenou v zimě a turisté se chystají trávit čas lyžováním, je vhodné se ubytovat ve Vogelu, blízko sjezdovek.
Apartments Lake Bohinj – Ukanc
Hotel Jezero – Ribčev Laz
Hotel Gasperin Bohinj – Ribčev Laz
Pension Cerkovnik – Stara Fuzina
Apartmaji Alp – Ribčev Laz
Sunrose 7 Boutique Hideaway – Bohinjska Bistrica
Pro ty, kteří se chtějí ubytovat v Ukancu, je k dispozici několik chat s nádherným výhledem a krásnými pokoji. Doporučují se například bohinjské apartmány Goldhorn Kingdom nebo útulná Gostišče Erlah Ukanc.
Nejlevnější ubytování lze najít v kempech, jako asi na většině míst. Nejblíže se nachází u Bohinjského jezera kemp Bohinj. O něco dále se pak nachází například autokemp Danica.
Bohinjské jezero (Bohinjsko jezero) je největší stálé jezero ve Slovinsku a je ledovcového původu. Nachází se v Bohinjské dolině v Triglavském národním parku a je jednou z nejlepších základen pro poznávání majestátních Julských Alp.
Léto je pro koupání ideální. To je také ideální doba pro návštěvníky vyhledávající vodní sporty jako je plavání, jízda na kajaku nebo paddleboardu. Kolem jezera se dá také jezdit na kole a chodit po horách.
Návštěva Bohinjského jezera je oblíbená mezi turisty, protože je možné celý den chodit po Julských Alpách a pak den završit koupáním v křišťálově čisté vodě Bohinje.
Na jaře a na podzim je kolem jezera poměrně chladno a na vrcholcích hor je možné vidět sníh. Pro většinu lidí teplota v jezeře nedovolí se v jezeře koupat.
Kdo má rád aktivní dovolenou, chození po horách a koupání v jezerech, může vyrazit na dovolenou v Norsku. A kdo má radši dovolenou na kole může vyrazit na nejlepší cyklostezky v Evropě, k největšímu italskému jezeru Lago di Garda či menšímu Lago di Como.
Bohinj je možné navštívit během jednodenního výletu z Bledu – užít si pobřeží, vyrazit na pěší túru k vodopádu Savica a projet se lanovkou Vogel.
Doporučuje se rezervovat alespoň jednu noc v okolí jezera a večer a brzy ráno si vychutnat klid jezera. Navíc při dvou dnech je možné podniknout trochu více pěší turistiky.
Bohinj je skvělou destinací po celý rok. Od dubna do října si je možné užít letní aktivity s pěší turistikou a jízdou na kajaku. A v zimě si vychutnat zimní scenérii se sněhem a lyžovat.
Jako ve všech horských oblastech, je dobré dbát i při návštěvě Bohinjského jezera na počasí. Na horách je chladněji a počasí bývá více proměnlivé.
1) Autem
Cesta z Lublaně k Bohinjskému jezeru trvá něco málo přes hodinu po silnici E61 do města Ukanc, které je blízko lanovkám, hotelům, obchodům a břehům jezera.
Cestou lze navštívit Bled, který je ideální pro celodenní výlet, a město Maribor, vzdálené přibližně 130 km od Lublaně.
2) Veřejnou dopravou
Z Bledského jezera k Bohinjskému jezeru jezdí veřejná doprava, cesta trvá 44 minut.
Z Lublaně se jede vlakem k Bledskému jezeru, kde se přestupuje na autobus, celková cesta trvá asi 1 hodinu a 45 minut. Jízdní řády jsou dostupné online.
Ze Slovinska je nejen cestou autem blízko také Chorvatsko. Co v Chorvatsku navštívit a kdy se vydat do hlavního města Záhřebu a jak se dostat vlakem do Rijeky?
Bohinjské jezero je nádherné a už jen při návštěvě se turisté cítí nabití energií a šťastní. Jedná se o horskou destinaci, tak se doporučuje pěší turistika. Například vyjet lanovkou na vrchol hory, obdivovat krajinu a několik hodin se věnovat pěší turistice.
Bohinjské jezero je i v zimě skvělou destinací pro milovníky lyžování. Hora Vogel je lyžařské středisko s 26 km sjezdovek. Většina ubytovacích zařízení v oblasti má zázemí pro manipulaci s lyžařským vybavením. Výhledy jsou pohádkové a je možné si u jezera užít krásnou zimu.
Julské Alpy jsou cenově dostupnou variantu. Nejenže si zde užijí krajinu na vrcholcích hor, avšak si mohou užít při rozumných cenách spoustu zábavy. Skipasy jsou za příznivé ceny a je možné je předobjednat na oficiálních stránkách na internetu.
Nakonec ještě shrnutí aktivit, které stojí za to podniknout při návštěvě Bohinjského jezera.
Jedna z nejlepších aktivit, co je možné u Bohinjského jezera dělat, je prostě se projet a kochat se výhledy z břehu. Jižní pobřeží je možné projet autem a zastavit se na různých vyhlídkách. Nebo ho je možné projet na kole. Bohinjské jezero na kole je ideální pro milovníky aktivní dovolené.
Je možné se projít kolem celého jezera. Délka trasy je 12 km a zabere 3 až 4 hodiny podle toho, jak často se plánují přestávky. Na severním břehu vede trasa přímo u jezera, protože zde nejsou žádné stavby.
Výlet na jižním břehu je méně příjemný. Jde se po druhé straně silnice. Vede tudy vyvýšená stezka, která je sice lepší než chůze po silnici, nicméně výhledy z ní nejsou nejlepší. Doporučuje se nezapomenout přejít silnici u parkovišť a užít si výhledy z pláží uprostřed jezera.
Doporučuje se také vstát a obdivovat východ slunce. Navíc v tuto dobu není v okolí nikdo. Východ slunce u Bohinjského jezera ve Slovinsku je magický. Ostatně východ slunce je krásné zažít a vychutnat si na spoustě zajímavých destinací.
U břehu jezera je možné vidět sochu slavného Zlatoroha alias Goldhorna. Je to legendární tvor a ikona Triglavského národního parku. Tvor, bílý kamzík se zlatými rohy, je součástí pohádky předávané z generace na generaci.
Dalším známým místem v okolí Bohinjského jezera je vodopád Savica. Nachází se na západním konci, nad obcí Ukanc.
Vystoupat se musí 550 schodů na vyhlídkovou plošinu. Na jedné straně jsou vidět hory a kousek jezera a na druhé vodopád Savica. Na konci je smaragdové jezýrko.
Bohinjské jezero je opravdu skvělé pro vodní sporty, i když voda je mimo letní měsíce poměrně studená.
Lidé si ho jezeru užívají spíše na kajacích nebo na lodích.
Nedaleko mostu na východním konci jezera, v Ribčev Lazu, nelze minout velmi fotogenický kostelík. Je opravdu okouzlující. Jmenuje se Svatý Jan Křtitel. Doporučuje se udělat si čas a vstoupit dovnitř, kde je možné obdivovat fresky. Pochází z doby před 15. stoletím.
Jednou z oblíbených aktivit u Bohinjského jezera je jízda lanovkou Vogel. Jízda je velmi strmá a působivá. Během jízdy se naskytne nádherný výhled na celé jezero a Julské Alpy.
Za jasného dne je možné vidět, jak nad ostatními vyčnívá vrchol Triglavu ve tvaru trojúhelníku.
Umožňuje dostat se z výšky 579 m do výšky 1535 m za něco málo přes 4 minuty. Průměrné stoupání činí 70 %. Z horní části lanovky je možné se vydat na pěší túru po stezkách, které v létě nahrazují sjezdovky.
Nabízí velký výběr stezek. Některé snadné a krátké, avšak také dlouhé treky na vrcholy národního parku (včetně Triglavu).
Snadná je například soutěska Mostnica nad Starou Fuzinou. Není tak fascinující jako soutěska Vintgar u Bledského jezera, nabízí několik zajímavých prvků na trase a na rozdíl od Vintgaru nejsou turisté nalepeni proti ostatním turistům na malé stezce.
Jak je uvedeno výše, asi nejlepší způsob, jak jezero ocenit, je na kajaku. V jezeře je však možné se také koupat. Záleží na míře otužilosti a vztahu ke studenější vodě.
Obecně lze říci, že co se týče teploty vody, Bohinjské jezero patří spíše mezi studené. V létě je teplota příjemná, v jiné období se jedná spíše o studené horské jezero.
V letní sezóně nabízejí zážitky z plavby po jezeře panoramatické elektrické čluny. Pokud se turisté necítí na to, aby sami veslovali, a chtějí si zážitek nechat vysvětlit odborníkem, je projížďka elektrickým člunem dobrá volba.
Pro vášnivé rybáře budou potěšením ryby v Bohinjském jezeře. Je jich v jezeře totiž spousta, zejména pstruhů. Je možné si pronajmout člun a vyrazit na ryby. Povolení je možné získat v turistické kanceláři.
V případě zájmu o rafting je možné se vydat do údolí Soča na druhé straně Julských Alp. Pokud mají turisté zájem se věnovat vodním sportům v Bohinji, nabízí se možnost mini raftingu na řece, která vede od Bohinjského jezera do Bohinjské Bistrice a dále směrem na Bled.
V případě zájmu o více přírodních a adrenalinových zážitků, proč nezkusit canoeing?
Bez ohledu na roční období se doporučuje vyjet lanovkou Vogel, která nabízí úchvatné výhledy na Bohinjské jezero a okolní vrcholy.
Lanovkou je možné se svézt jednosměrně nebo tam i zpět, přičemž zpáteční jízdenka pro dospělé stojí asi 492 Kč a pro děti do 15 let 246 Kč. Aktuální ceny a jízdní řády lze ověřit online.
Na stanici je restaurace, která nabízí jablečný koláč a kávu, a informace o turistických trasách. V jarních a podzimních měsících může být lyžařský areál zavřený, což umožňuje pěší túry, někdy i po sněhu.
Je důležité si na vrchol vzít bundu, protože počasí je tam chladnější, a myslet na teplé oblečení, zvláště na jaře a na podzim, kdy může být na vrcholu sníh.
Na břehu Bohinjského jezera stojí socha legendárního kamzíka Zlatoroha (Zlatorog). Zlatorog je ve slovinském folklóru legendární bílý kamzík, který měl své království ve výšinách hory Triglav.
Příběh o Zlatorohu je tento – věřilo se, že Zlatorohové jsou klíčem k pokladu ukrytému v horách. Mladý a odvážný lovec se rozhodl, že se za pokladem vydá. Spolu s dalším lovcem zvíře našli a zastřelili. Zvíře se odtáhlo na skalní římsu, kde prý rostou léčivé květy. Lovec se snažil umírající zvíře chytit, než sní kouzelný léčivý květ, nicméně marně.
Zlatoroh už květ snědl a vrátila se mu plná síla. Rozběhl se k lovci, který oslepen lesklými rohy ztratil rovnováhu a spadl z hory.
Při navštěvě Bohinjského jezera v létě, kdy je vynikající počasí, tráví turisté obvykle nějaký čas koupáním a užíváním si všelijakých vodních sportů, které lze na jezeře provozovat. Na celý den je možné pronajmout si kánoe, kajak nebo paddleboard. Je to krásný způsob, jak strávit den u jezera.
Půjčovny jsou u kamenného mostu poblíž kostela svatého Jana Křtitele. Ten se nachází na východní straně jezera, v osadě Ribčev Laz.
Publikováno: 13. 6. 2024
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz