Rowy, Polsko – pláže, moře i aquapark
Rowy, přímořská vesnice na severu Polska, je ideálním místem pro ty, kteří touží po klidné dovolené v lůně přírody, obklopeni...
Číst víceNe nadarmo jsou Benátky místem romantických dovolených. Město na vodě je jako žádné jiné. Křivolaké uličky, nádherná gotická architektura a gondoliéři v pruhovaných košilích a kloboucích učarují každému. Jaké mají Benátky zajímavosti?
Klíčové informace článku
Benátky jsou proslulé svými romantickými kanály a kouzelnou atmosférou.
Město je postaveno na 118 ostrovech, které jsou propojené stovkami mostů.
Návštěvníky okouzlí majestátní náměstí sv. Marka a impozantní Dóžecí palác.
Projížďka na tradiční gondole je nezapomenutelným zážitkem.
Benátky se mohou pochlubit fascinující historií, sahající až do 5. století, kdy byly založeny jako útočiště před nájezdníky.
Benátky se nepodobají žádnému jinému městu v Itálii. Benátky jsou domovem těch nejlepších galerií, uměleckých sbírek a muzeí. Co tedy vidět v Benátkách?
Stejně jako spousty míst, kde lze jen tak sedět, popíjet koktejl Aperol Spritz a pozorovat ruch kolem. Aperol receptů je mnoho a v Benátkách lze ochutnat ty nejlepší z nich.
Romantické Benátky se svými kanály patří spolu s Koloseem v Římě, Šikmou věží v Pise, Juliiným domem ve Veroně nebo pobřežím Amalfi s Neapolí k nejnavštěvovanějším místům v Itálii.
Benátky, italský skvost plný romantiky a historie, lákají návštěvníky ke svým kanálům a nádherným památkám. Pro pohodlný pobyt v tomto jedinečném městě nabízíme seznam hotelů:
S tímto pestrým výběrem ubytování se hosté mohou těšit na autentický benátský zážitek při svém pobytu v tomto kouzelném městě.
Pohádková laguna, na níž se vznáší 118 ostrovů propojených 400 mosty, je opravdu místem jako žádné jiné. Každý chce Benátky aspoň jednou za život vidět. I přes všechny krásy Benátek je potřeba říci, že díky masovému turismu je město přelidněné. I přesto stojí zajímavosti Benátek za vidění.
Stačí totiž i v nejrušnějších oblastech popojít jen o jeden nebo dva bloky dál a najít prázdné ulice a hlasy místních obyvatel. Benátky jsou plné památek a zajímavostí. Co vidět v Benátkách a jaké zajímavosti Benátek určitě nevynechat?
Náměstí svatého Marka je hlavní benátské náměstí. Původně bylo založeno jako malé náměstí lemované řadou stromů a spoustou volného prostoru kolem. Navíc bylo vybudováno před původní bazilikou svatého Marka, která bývala malou kaplí v Dóžecím paláci.
Náměstí se rychle stalo ústředním místem setkávání Benátčanů a v roce 1267 bylo brzy rozšířeno a vydlážděno cihlami. Protože jeho popularita vzrostla, pověřila správa města slavného benátského architekta Andreu Tiraliho, aby náměstí nově upravil.
V roce 1735 byly cihly nahrazeny přírodním kamenem a položeny organizovaněji s vyznačenými místy pro obchodníky, kteří si nyní mohli na obnoveném náměstí postavit své stánky.
Na náměstí svatého Marka se nacházejí důležité vládní budovy a nejnavštěvovanější památky města.
Centrem náměstí sv. Marka je nádherná bazilika svatého Marka. Tento kostel se tak jmenuje proto, že je v něm uloženo tělo svatého Marka.
Bazilika je postavena ve tvaru řeckého kříže s kopulí umístěnou nad každým ramenem a centrálním křížovým bodem. Interiér kostela připomíná šperkovnici, rozsáhlé plochy stěn zdobí třpytivé zlaté mozaiky. Mozaiky pokrývají přibližně 40 000 čtverečních stop plochy stěn, přičemž každý kachlový obraz znázorňuje náboženskou událost nebo biblický příběh.
Bazilika sv. Marka je bezpochyby nejznámější a nejslavnější stavbou v Benátkách. Je to vznešené architektonické dílo, které od svého vzniku v roce 1092 obstálo ve zkoušce času a dodnes patří k nejvýznamnějším sakrálním stavbám v severní Itálii.
Každý aspekt tohoto kostela je fantastický – od zdobných detailů, soch a uměleckých děl na čelní fasádě až po nádherně malované fresky a byzantská umělecká díla na vnitřní straně kupolovitého stropu.
Kampanila je nejvyšší stavbou v Benátkách. Jde o věž, jejíž výška dosahuje kolosálních 98,6 m. Věž, která dnes stojí na náměstí sv. Marka, je vlastně rekonstrukcí. Původní se totiž v roce 1902 zřítila. Kampanila původně vznikla v 9. století a sloužila jako strážní věž.
V průběhu let byla věž poškozena požárem, zemětřesením a dokonce i bleskem. Věž je zhotovena z jednoduchých červených cihel. Zvonice a vrchol věže mají nesčetné množství oblouků a kamenických prvků. Na vrcholu je umístěna zlatá socha anděla Gabriela.
Věž lze obdivovat z náměstí sv. Marka, ovšem lze také vyjet výtahem nahoru, odkud se naskytne nejlepší panoramatický výhled na Benátky.
Dóžecí palác je vedle baziliky sv. Marka jednou z nejznámějších benátských staveb. Nachází se na náměstí svatého Marka a shlíží na Grand Canal.
Tento zdobený palác je jednoduše ohromující. Jeho fasáda má krásný design z bílého kamene s řadou diamantových vzorů na stěnách. Uvnitř je palác stejně působivý a nachází se v něm řada nesmírně zdobených místností, které mají originální detaily, nábytek a umělecká díla.
Velký kanál je jedním z hlavních vodních dopravních koridorů ve městě. Protéká Benátkami od nádraží Santa Lucia až k náměstí sv. Marka a rozděluje Benátky na dvě části. Je dlouhý 3,8 km a široký 30 až 90 m.
Velký kanál lze přejít po jednom ze čtyř mostů – Ponte di Rialto, Ponte dell‘ Accademia, Ponte degli Scalzi a Ponte della Costituzione.
Skvělým způsobem, jak si prohlédnout krásné budovy a paláce na obou stranách hlavní městské tepny, je jízda tzv. vaporettem. Jde o vodní „autobus“, který brázdí benátské kanály. Nejlepším dopravním prostředkem pro prohlídku Velkého kanálu je linka č. 1.
Most Rialto je nejstarší ze čtyř mostů, které překonávají Velký kanál v Benátkách. Díky své zvláštní historii a designu je také nejznámějším v Benátkách. Po mnoho let byl tento most nejdůležitějším finančním centrem Benátek.
Současná stavba byla postavena během pouhých tří let, v letech 1588 až 1591, jako trvalá náhrada za lodní most a tři dřevěné mosty, které se od 12. století v různých obdobích klenuly přes Velký kanál. Zůstal jedinou možností, jak přejít Velký kanál pěšky, až do vybudování mostu Accademia v roce 1854.
Konstrukce kamenného mostu je podobná jeho předchůdcům. Má dvě šikmé rampy, které jsou uprostřed spojeny obloukem.
Most má tři chodníky: dva podél vnějších balustrád a širší centrální chodník vedoucí mezi dvěma řadami malých obchůdků, v nichž se prodávají šperky, prádlo, muránské sklo a další předměty pro turisty.
Ačkoli je Most vzdechů z hlediska Benátek jen malým mostem, patří k nejnavštěvovanějším stavbám ve městě a je významnou historickou památkou. Most přechází přes kanál Rio di Palazzo a spojuje Prigioni Nuove s Dóžecím palácem.
Legenda praví, že když byli zločinci odváděni z paláce přes most, vrhali poslední pohled na Benátky a vzdychali. Proto se mu říká Most vzdechů.
Při návštěvě náměstí svatého Marka je naprosto nezbytné prohlédnout si také tento ikonický most.
Žádná návštěva Benátek není úplná bez romantické projížďky na gondole. Gondoly, tradiční benátské lodě, jsou symbolem města a skvělým způsobem, jak si prohlédnout benátské kanály a památky.
Gondoliéři, oblečení v tradičních pruhovaných košilích, jsou zkušení navigátoři a také skvělý zdroj informací o městě.
Benátské Giardini nebo Giardini della Biennale je parkový areál v historickém centru Benátek, kde se koná festival umění Benátské bienále. Zahrady byly vytvořeny Napoleonem Bonapartem, který vysušil oblast bažin, aby vytvořil veřejnou zahradu na břehu Bacino di San Marco.
V zahradách se nachází 30 stálých pavilonů. Každý pavilon je přidělen určitému národu a během benátského bienále vystavuje umělecká díla jeho příslušníků.
Zahrady jsou známé také díky mnoha kočkám, které volně pobíhají v okolí, a díky některým sochám, jako je například socha Garibaldiho umístěná u vchodu.
Murano je dalším z ostrovů kolem Benátek. Tato oblast se ve skutečnosti skládá z několika malých ostrovů spojených řadou kanálů a mostů (podobně jako Benátky). Murano má úžasné kouzlo a často není tak rušné jako samotné Benátky.
Tento nádherný ostrov má řadu památek včetně baziliky Basilica dei Santa Maria, Campo Santo Stefano a Palazzo Da Mula. Murano je navíc proslulé foukáním skla a v různých továrnách, které zde mají sídlo, lze vidět živé ukázky.
Burano je další ostrov v benátské laguně. Nachází se severně od Benátek a je proslulý krajkářstvím. Ostrov s přibližně 4 000 obyvateli má zvláštní šikmou zvonici, která je vidět už z dálky.
Burano se stalo jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů pro své barevné domky. Jednou za čas je pro sousedy povinné natřít fasády svých domů, přičemž barvu si nemohou vybrat. Je jim oznámen konkrétní odstín podle toho, kde se jejich bydliště nachází.
Vypráví se legenda, že domy byly natřeny jasnými a veselými barvami, aby je námořníci viděli v pošmourných nebo mlhavých dnech.
Zajímavý by mohl být i takový roadtrip z Benátek do Pesara. Jaké nabízí Pesaro památky?
Nedaleko Benátek se také nachází oblíbené letovisko italské Lido di Jesolo, které kromě svých nádherných pláží nabízí i ideální základnu pro návštěvu kulturních památek. Spojení návštěvy Benátek s relaxací v Lido di Jesolo umožňuje užít si krásy italských památek a odpočinout na pobřeží Jaderského moře.
Tři základní slova vystihují speciality v Benátkách: ombra, cicchetti a bacaro. Ombra je místní název pro malou sklenku vína podávanou v bacaro – tradiční vinárně nebo taverně. Bacari jsou po celém městě.
Ke slence vína se hodí si dát cicchetti – barové občerstvení ve stylu jednohubek, které se podobá španělským tapas.
V dnešní době jsou cicchetti většinou plátky bagetového chleba obložené čímkoli od sýra po rybu. Podávají se i vejce natvrdo s ančovičkami nebo sarde in saor – sardinky ve sladkokyselém nálevu s piniovými oříšky a rozinkami.
Velmi oblíbeným nápojem je kromě vína také spritz. Tento lehký aperitiv pochází právě z tohoto regionu. Dnes, když člověk přijde v Benátkách do baru a požádá o spritz, zeptají se, zda chce Campari nebo Aperol.
Samozřejmě by to nebyla Itálie, kdyby se v Benátkách nepodívaly různé druhy těstovin, rizot s pizzy. Vybere si tady každý strávník.
Úchvatné italské Benátky jsou jedním z nejpůsobivějších a nejromantičtějších míst na světě. Díky klikatým kanálům, historické architektuře a jedinečné kultuře je zájezd do Benátek zážitkem, který nemá obdoby.
Benátky nejsou jen městem kanálů a romantických gondol, ale i významným místem pro kulturní a náboženské zážitky. V rámci cest po Itálii lze spojit návštěvu tohoto města s dalšími důležitými body křesťanského dědictví, jako je Vatikán.
Poznávací zájezd do Benátek nabízí mnoho českých cestovních kanceláří. Zájezd Benátky se nabízí v mnoha variantách, od jednodenního až po týdenní s návštěvou okolí Benátek.
Pokud si člověk rezervuje zájezd do Benátek prostřednictvím cestovní kanceláře, získá přístup k celé řadě služeb. Cestovní kancelář pomůže rezervovat letenky z České republiky do Benátek, zajistí ubytování v hotelu a naplánuje aktivity během pobytu.
Najde také nejvýhodnější vstupenky na památky a poradí, co vidět v Benátkách, resp. zajistí i průvodce, který všechna tato místa ukáže.
Kdo zvolí zájezd Benátky s cestovní kanceláří, může si být jistý, že jeho cesta proběhne hladce a bez stresu.
Kdo chce vyrazit do Benátek, nemusí hned hledat zájezd do Benátek. Může sem klidně vyrazit na vlastní pěst. Benátky letecky z Prahy jsou ideálním romantickým výletem na prodloužený víkend.
Hlavní benátské letiště se jmenuje letiště Marco Polo (VCE). Nachází se asi 8 km severně od Benátek. Je to hlavní mezinárodní letiště ve městě a čtvrté nejrušnější letiště v celé Itálii.
Druhé letiště je letiště Treviso (TSF). Toto letiště se nachází 3 km od pěkného středověkého města Treviso a 25 km od Benátek. Na toto letiště létají především nízkonákladové letecké společnosti, jako je Ryanair.
Obě letiště mají dobré spojení s Benátkami veřejnou i soukromou dopravou. Společnost ATVO zajišťuje vynikající veřejnou autobusovou dopravu do Mestre i Benátek. Autobus je rychlý, levný a pohodlný.
Pokud má někdo málo času, pak Benátky letecky jsou rozhodně lepší volbou než jet vlakem do Benátek.
Cesta vlakem do Benátek je vzrušujícím způsobem poznávání Evropy. Tato cesta s malebnými výhledy na Alpy a Středozemní moře bude jistě nezapomenutelná.
Nejlepší způsob, jak cestovat z České republiky vlakem do Benátek, je jet přímým vlakem z Prahy do Vídně a poté přestoupit na návazný vlak z Vídně do Benátek. Cesta trvá přibližně 14-15 hodin v závislosti na přípojích.
Vlak z Prahy do Vídně vyjíždí několikrát denně a cesta trvá přibližně 4 hodiny a 30 minut. Vlak je pohodlný a klimatizovaný, s dostatkem místa pro nohy a jídelním vozem.
Po příjezdu do Vídně se přestoupí na přípojný vlak do Benátek. Tento vlak provozují ÖBB a Trenitalia a projíždí krásnými rakouskými a italskými Alpami. Cesta trvá přibližně 9-10 hodin. Cesta vlakem do Benátek je sice delší, než Benátky letecky, avšak nepochybně vzrušující.
Benátky mají dva hlavní typy počasí. Vítr z jihovýchodu přináší chladné a suché počasí, zatímco vítr z jihu přináší teplé a vlhké počasí, které tlačí více vody do laguny a způsobuje záplavy.
Nejlepší měsíce pro cestování do Benátek (a zároveň nejrušnější a nejdražší) jsou duben, květen, červen, září a říjen.
Léto v Benátkách je mírnější než v rozpálených italských vnitrozemských městech. Od listopadu do března panuje obvykle mírné zimní počasí. Občasně se vyskytují záplavy a kratší dešťové fronty. Na druhou stranu jsou nižší ceny a méně turistů.
Březen nabízí dobrou rovnováhu mezi cenami mimo sezónu a rozumným počasím v Benátkách.
Benátky se nacházejí v italském regionu Benátsko a jsou proslulé svými úchvatnými kanály, nádhernými kostely a paláci a jedinečnou a podmanivou atmosférou.
Město ve skutečnosti leží na 117 malých ostrovech, které jsou propojeny řadou mostů a odděleny sítí kanálů. Tyto ostrovy se nacházejí v Benátské laguně, která leží hned vedle italské pevniny.
Díky benátské gotické architektuře, renesančním a barokním stavbám, širokým náměstím a úzkým kanálům jsou Benátky často označovány za jedno z nejkrásnějších měst na světě.
Historie Benátek je příběhem vytrvalosti a houževnatosti. Město přežilo války, záplavy i politické otřesy. Přesto jsou Benátky dodnes živým a krásným městem.
Benátky byly založeny v 5. století uprchlíky z pevniny, kteří zde hledali bezpečí před Huny a Lombarďany. Město bylo významným obchodním centrem a jeho laguna byla bezpečným přístavem pro lodě. Benátští obchodníci vybudovali námořní říši, která přetrvala staletí.
V 16. století byly Benátky významnou mocností ve Středomoří a jejich námořnictvo se podílelo na obraně Evropy před Turky. Benátská republika ovládala Jaderské moře a Benátky byly významným centrem obchodu, umění a kultury. Město mělo silný vliv na rozvoj barokního architektonického stylu.
V 18. století začala Benátská republika upadat a Napoleon ji nakonec v roce 1797 rozpustil. V roce 1815 bylo město připojeno k Rakouskému císařství a v roce 1861 se stalo součástí Itálie.
Ve 20. století byly Benátky vážně poškozeny řadou přírodních katastrof, zejména povodní v roce 1966. Od té doby se však městu podařilo obnovit jeho někdejší slávu a zůstává oblíbeným turistickým cílem.
Publikováno: 3. 5. 2023
© 2025 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz