Barokní lustr se po renovaci rozsvítil v Severočeském muzeu v Liberci

Magazín
lustr

Studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Kamenického Šenova se podíleli na restaurování barokního lustru pro Severočeské muzeum v Liberci. Celková renovace proběhla díky finanční podpoře Nadace Preciosa.

V roce 1904 se v muzeu v Liberci připravovala výstava o historii skla, jejímž kurátorem byl tehdy Edmund Pazaurek. Na základě jeho žádosti byl na tuto výstavu zapůjčen Františkem hrabětem Clam-Gallasem barokní lustr. Ten po skončení výstavy zůstal uložen v muzeu, kterému jej jeho původní vlastník daroval. Jedná se o barokní lustr, který byl vyroben v Kamenickém Šenově pro Clam-Gallasův palác ve Vídni.

V současné době je lustr použit jako funkční exponát v expozici užitného skla v budově Severočeského muzea v Liberci. Záměrem muzea je zrekonstruovat celou budovu, kde by měla vzniknout nová expozice barokního umění, ve které by tento lustr měl být hlavním exponátem.

Lustr se tak po více jak 150 letech vrátil zpět do kraje, ve kterém byl původně vyroben. Byl uložen v depozitáři Severočeského muzea v Liberci až do podzimu loňského roku, kdy se muzeum domluvilo se Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou v Kamenickém Šenově na jeho renovaci. Úkolem pedagogů a žáků školy bylo tento barokní skvost postupně rozebrat, některé části zrenovovat, případně vyměnit, a poté jej opět smontovat.

Požadavkem muzea bylo také nahradit původní zdroj světla, kterým byly voskové svíce, zdrojem modernějším a také bezpečnějším. Světelným zdrojem se staly LED diody svítící do skleněných světlovodů, připomínajících symbolicky svíčky.

Protože tato renovace nebyla akcí nijak levnou, hledalo muzeum zdroje financování. V tomto případě se financování akce podařilo zajistit s pomocí Nadace Preciosa.

Severočeské muzeum v Liberci patří mezi největší muzea v České republice. Založeno bylo v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Bohaté sbírkové fondy obsahují špičkové kolekce především v uměleckých řemeslech.

Zajímavosti