5 nejkrásnějších zahrad světa

Evropa

Přestože je zima, vše odkvetlo a příroda se uložila ke spánku, milovníci zahrad nemusí až tak věšet hlavu. Jsou nádherné zahrady, přístupné celoročně, kde se můžete kochat tím, co příroda v tomto směru lidem dopřává. Jistěže to nebude takové jako v létě, avšak i v tomto zimním režimu si každý najde to své. Třeba vám jako tip na návštěvu pomůže některá z těch, jež jsme vybrali mezi 7 nejkrásnějších zahrad na světě…

Park Sanssouci v Postupimi nabízí originální zahradní architekturu. Původně barokní zahrada byla předělána na zelený park rozšířený o zámek a lázně. Dominantou je kromě zámku i svah pod ním, který byl rozčleněn do šesti širokých teras situovaných tak, aby bylo co nejlépe využito dopadajících slunečních paprsků.

Opěrné zdi posloužily pro osazení treláží, po kterých se pnou keříky vinné révy dovezené z Portugalska, Itálie, Francie a z německého Ruppinu. Středovou osu terasové zahrady tvoří schodiště se 132 schody, přerušované v úrovni jednotlivých teras. Zahrada i zámek jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Jižně od Dublinu se na 47 hektarech rozkládají zahradní pavilony s vodopády, parky a kaskádovými terasami. Na počátku 18. století na pozemcích rodu Wingfieldů z Powerscourtu vyrostlo honosné sídlo a rozlehlé zahrady, které jsou považovány za nejkrásnější v Irsku. Přitom si zde ani jako v Irsku připadat nebudete.

Zahrady byly projektovány v italském a částečně japonském stylu, všude je pečlivě střižený trávník a pestrobarevné květiny, které navozují atmosféru spíše jižní Evropy. Powerscourt Gardens dominuje velké jezero s fontánou a spoustou leknínů.

Ostrovem květin je Madeira. Proslulá květina Bird-of-Paradise dodala souostroví v oblasti Portugalska jasnou symboliku a stala se národní květinou Madeiry. Návštěvník může probádat úžasné zahrady a parky, které jsou plné exotických květin a krajin.

Pouhých 16 kilometrů od Londýna se nachází botanická zahrada (Royal Botanic Gardens), která patří bez jakékoli nadsázky k nejvýznamnějším botanickým zahradám světa. Rozkládá se na ploše 121 hektarů. Sami zdejší zahradníci tvrdí, že nejvzácnější rostlinou jejich zahrady je jihoafrický cykas, který ve volné přírodě již vyhynul a do dneška přežívá v kultuře jen v několika kusech. Všechny jsou bohužel pouze samčího pohlaví, semena této rostliny tedy neexistují.

Pozoruhodný je také 16 m vysoký exemplář jihoamerické palmy, o kterém se traduje, že je nejvyšší v interiéru pěstovanou rostlinou světa. Pyšní se tu i největším viktoriánským skleníkem a bonsajemi starými více než 150 let. Při návštěvě Anglie by si člověk neměl nechat ujít londýnské památky.

TIP: Krásné zahrady jsou také k vidění na hradě Windsor, kdy zámeckému parku dala neskonalý nádech vkusu královna Viktorie.

Krásné zahrady a zelené parkové plochy se spoustou fontán, vodopádů a soch – to vše dohromady je nejznámější místo v italském městě Tivoli, ležícím 30 km jihovýchodně od Říma. Park má rozlohu 35 tisíc m². V téměř dokonalé symbióze vody a zeleně se zde nachází 250 vodotrysků, 60 vřídel, 255 kaskád, 100 nádrží, 50 fontán, 20 teras, 300 bran a to vše doplňuje na tři tisíce různých sezónních rostlin a stovky stromů. V roce 2007 byla získal titul Nejkrásnější evropská zahrada.

TIP: Pokud turisty neláká Francie, tzv. malé Versailles, je možné navštívit také v Belgii.

Ohromný komplex zahrad okolo zámku ve Versailles vznikl za doby Ludvíka XIV. Zahrady zabírají plochu kolem 100 ha. Prohlídka zahrad by měla začít na terase, odkud oceníte pohled na symetrii a dokonalost francouzských zahrad. Od fontány Latona k fontáně Apollona se vine Sluneční osa, po Velkém kanálu se můžete projet lodičkou. Největší fontánou je Neptunova fontána. Na protější straně najdete Mansartovu Oranžerii, kdysi se zde pěstovalo na dva tisíce pomerančovníků.

TIP: Krásnými zámeckými památkami disponuje i poloostrov Krym, kde lze navštívit například město Jalta nebo Sevastopol, které skrývá památky již z dob starověku. Z Ukrajiny jako takové stojí za zmínky i Koločava, vesnička proslavená zejména mezi Čechy díky Nikola Šuhajovi.

Návštěvníci Paříže a jejího okolí by si neměli nechat ujít mimo jiné ani muzeum umění Louvre, které zdobí pyramida ze skla a oceli. Obrácená pyramida u Louvre byla postavena k dvoustému výročí velké francouzské revoluce a stejně jako Eiffelova věž má své příznivce i odpůrce. Uvnitř muzea je také obrácená pyramida ze skla, která dominuje hlavnímu vchodu.

Co navštívitDovolenáZajímavosti