Bezpečnost na trekingových cestách a vysokohorských túrách

Magazín

Vysokohorské túry patří k poměrně rizikovým způsobům, jak trávit volný čas. Zejména pokud podceníte přípravu a dodržování bezpečnostních opatření. Pokud ale k výšlapu přistoupíte zodpovědně, riziko potíží na cestě je minimální.

Trasy si pečlivě naplánujte

Ještě než do hor vyrazíte, měli byste si detailně rozplánovat trasy, na které se vydáte. V dnešní době nejde o nic složitého. Na internetu máte zdarma k dispozici detailní popis jednotlivých tras, stejně tak můžete mapové aplikace využít k časovému odhadu.

Dejte pozor na to, že na internetu dostupné informace bývají univerzální a uvedená fyzická či časová náročnost bude odpovídat spíše zkušenějším lezcům. Každý ale máme trochu jiné tempo, a tak se zamyslete nad tím, zda naplánovaná cesta odpovídá vašim možnostem.

Stačí jen trochu pomalejší tempo a nemusíte stihnout před soumrakem dorazit do ubytování. Hledat přitom cestu potmě (a někdy ještě za špatného počasí) je velmi vysilující a často i zdraví a život ohrožující.

Vezměte si všechno potřebné vybavení

Na trekingu ve výše položených místech je počasí nevyzpytatelné. Můžete se setkat s teplým letním počasím, stejně tak vás ale může překvapit studený vítr, déšť, nebo dokonce sněhová vánice.

Proto je nutné si prakticky kdykoliv během roku přibalit oblečení pro každou příležitost. Vhodnou volbou je více vrstev oblečení, které můžete dle aktuální situace obléknout či svléknout. Samozřejmostí by pak měla být pevná a nepromokavá obuv.

Nezapomeňte na pláštěnku či nepromokavou bundu a od podzimu do jara vždy přibalte i sněžnice či nesmeky. Právě jejich absence v zavazadle každý rok v horských oblastech pravidelně zaměstnává záchranáře. Musí ze svahu dostat turisty, kteří to kvůli náhlému přívalu sněhu a námraze v běžné turistické obuvi zkrátka nezvládnou. Při cestě do zahraničí si proto nezapomeňte sjednat cestovní pojištění a poznamenejte si důležitá telefonní čísla – například na horskou záchrannou službu.

Co dalšího přibalit do batohu? Zejména cestovní lékárničku, mobilní telefon a powerbanku. Dále i dostatek potravin a tekutin. Hodit se může i švýcarský nůž.

Dodržujte platná pravidla

Nikdy byste neměli sejít z vyznačené cesty. Dodržujte místní pravidla a vždy choďte minimálně ve dvou. Každá skupinka by přitom měla být vybavena alespoň jedním mobilním telefonem. Je-li zakázáno v místě bivakovat, dodržujte to. Vyhýbejte se i oblastem se zvýšeným lavinovým nebezpečím. Zkrátka se snažte dodržovat všechna opatření. Díky tomu je téměř vyloučené, že se dostanete do nouzové situace.

Zdroj foto: horimono / Adobestock.com